Transition Technologies S.A. jest międzynarodową firmą ze stuprocentowo polskim kapitałem. Działa na rynku od 1991 r. i zajmuje się głównie wdrażaniem nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań utworzonych na potrzeby przemysłu i biznesu w dziedzinie IT dla wybranych sektorów: energetyki, gazownictwa, przemysłu 4.0, bioinformatyki oraz nowoczesnej medycyny. Zapewnia również kompleksowy outsourcing usług IT dla instytucji publicznych i produkcji oprogramowania dla wielu światowych korporacji.

Od 2015 r. firma jest zaangażowana również w projekty badawczo-rozwojowe, głównie z zakresu przemysłowego zastosowania rozszerzonej rzeczywistości (AR) i Internetu rzeczy (IoT). Od wielu lat znajduje się w pierwszej trójce polskich firm informatycznych o największych nakładach na B + R. Jej działalność obejmuje projekty finansowane zarówno ze źródeł krajowych, jak i międzynarodowych. Aktualnie realizuje trzy projekty w konsorcjach międzynarodowych H2020 o łącznej wartości 33,6 mln euro, a także wdraża autorskie innowacyjne rozwiązania opracowane w zakresie indywidualnego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

Duży nacisk w swoich projektach i w zmieniającym się świecie firma stawia na społeczną odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój. Jej strategia odzwierciedla zaangażowanie w ochronę środowiska czy inicjatywy społeczne, ale także uwzględnia kluczową rolę technologii w napędzaniu pozytywnych zmian. 

Transition Technologies S.A. w swoich działaniach i licznych projektach stawia mocny nacisk na współpracę z uczelniami wyższymi i całym środowiskiem akademickim. Takie podejście pozwala nie tylko zbudować świadomość marki pracodawcy, lecz przede wszystkim wspomaga rozwój oraz edukację kolejnych pokoleń pasjonatów nowoczesnych technologii.

Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego w 2012 r. podjął i nadal kontynuuje współpracę z Transition Technologies S.A., która koncentruje się na realizacji wspólnych inicjatyw, programów oraz projektów o charakterze dydaktycznym i naukowym. Koordynacja wspólnych działań ma też na celu promocję i wsparcie w przygotowywaniu wydarzeń i projektów edukacyjnych dedykowanych społeczności wydziałowej. Jako aktywny partner firma została w 2012 r. powołana na członka Rady Biznesu Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ. 

Stała obecność przedstawicieli Transition Technologies S.A. na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ owocuje wieloma wspólnymi działaniami i inicjatywami. Aktywnie uczestniczą w zajęciach „Praca zespołowa w projektach Java” prowadzonych przez dra Roberta Kowalczyka z Katedry Analizy Nieliniowej (w semestrach letnich w latach akademickich 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018 i 2018/2019) poprzez wygłoszenie/przeprowadzenie dla studentów od dwóch do trzech wykładów/laboratoriów poświęconych szeroko rozumianym technologiom Java realizowanym w ramach platform Java SE i Java EE.

W odpowiedzi na oczekiwanie włączania się firm w proces dydaktyczny, podniesienia kreatywności i rozwoju kompetencji studentów oraz zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT na rynku pracy, przy czynnym współudziale Transition Technologies S.A. wprowadzone zostały do programów studiów na kierunku informatyka nowe przedmioty prowadzone przez pracowników tej firmy (koordynowane przez dra Roberta Kowalczyka): „Internet of Things” (od roku 2019/2020), „Internet of Things w chmurze Azure” oraz „Amazon Web Services – wprowadzenie do cloud computingu” (od roku 2020/2021), „Wprowadzenie do metod AI i Data Science w chmurze publicznej Azure” (od roku 2021/2022). Przedmioty te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, co skutkuje dobrymi opiniami na ich temat w ankietach studenckich. Dotyczą nowoczesnych technologii chmur obliczeniowych Amazon Web Services i Azure oraz metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, oferując studentom praktyczne umiejętności i zaawansowaną wiedzę niezbędną w dynamicznie rozwijającym się sektorze technologii. Poprzez te kursy firma nie tylko przyczynia się do rozwoju edukacji akademickiej, lecz także otwiera drzwi dla przyszłych innowacji i sprzyja rozwojowi kariery w dziedzinie IT, dostarczając kadrę wykwalifikowanych specjalistów na rynek pracy.

Firma Transition Technologies S.A. w latach 2019–2020 zrealizowała szkolenia dla studentów i pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ (współorganizowane przez dra Roberta Kowalczyka): „Sztuczna inteligencja i usługi AWS” oraz „Internet rzeczy w chmurze Microsoft Azure”. Dostarczyły one uczestnikom interdyscyplinarnej wiedzy na temat najnowszych technologii i praktycznych umiejętności w zakresie projektowania, implementacji oraz zarządzania rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji i chmurze obliczeniowej. Odbiorcy tych treści zdobyli cenne doświadczenie w pracy z zaawansowanymi narzędziami, co pozwoliło im na lepsze zrozumienie potencjału i wyzwań związanych z cyfryzacją i automatyzacją procesów w różnych branżach.

W roku 2020/2021 firma aktywnie uczestniczyła i wspierała organizację inauguracji roku akademickiego. W dniu 16 października 2020 r. jej przedstawiciel Łukasz Kwaśniewicz wygłosił dla studentów kierunku informatyka bardzo inspirujący wykład inaugurujący Czwarta rewolucja przemysłowa – przyszłość, która dzieje się na naszych oczach, który cieszył się niezwykłym zainteresowaniem i dużym uznaniem. Studenci w trakcie wykładu zostali przekonani, że dzięki sile cyfrowej transformacji możemy zmieniać świat na lepszy. 
Firma ufundowała upominki dla grupy najlepszych studentów rozpoczynających studia na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ.

Wszystkie dotychczasowe działania, a także te, które dopiero planujemy przy udziale firmy Transition Technologies S.A., pozwalają na wymianę doświadczeń oraz promowanie inicjatyw na rzecz nauki, edukacji i globalnego społeczeństwa.