Piękny bukiet? Nie, nie, nie – na UŁ za kwiaty dziękujemy!

Okres obron dyplomowych to czas żniw dla kwiaciarni. Studenci, w ramach akademickiej tradycji, wręczają wtedy komisjom egzaminacyjnym bukiety kwiatów. Dziękują w ten sposób za wiedzę, jaką przez lata dzielili się z nimi wykładowcy oraz za wsparcie przy pisaniu prac licencjackich czy magisterskich. To niezwykle miły gest, jednak u nas - na Uniwersytecie Łódzkim - za kwiaty dziękujemy i namawiamy do pomagania innym, przy okazji swoich obron.

 

Nasza uczelnia co roku zachęca do korzystania z alternatywnego sposobu, w jaki można okazać promotorom oraz recenzentom wdzięczność za wspólne lata nauki. Jest nim akcja charytatywna o nazwie "Za kwiaty dziękujemy!", którą prowadzimy już od ponad 10 lat. Dzięki niej nie tylko ułatwiamy studentom zakup upominków dla wykładowców, ale także umożliwiamy niesienie pomocy tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Mali artyści dla UŁ

Zasady są proste - współpracujemy z trzema fundacjami: Słonie na Balkonie, Happy Kids i Moje Drzewko Pomarańczowe, które na co dzień zajmują się dziećmi wymagającymi opieki. Podopieczni tych instytucji, używając swojej niezwykłej, dziecięcej wyobraźni tworzą w ramach zabawy rysunki dedykowane naszej uczelni. Powstałe w ten sposób obrazki przekształcamy w kartki, jakie można nabyć w ramach prezentu dla komisji egzaminacyjnej. Całkowity dochód z ich sprzedaży przekazujemy fundacjom, wspierając codzienne potrzeby małych artystów.

- Rysunek, jaki w tym roku można znaleźć na jednej z kartek, został wykonany przez Agatę. Agata uwielbia czytać, pisać i malować, znajduje się też pod opieką Happy Kids - opowiada Marta Krośnicka z Centrum Promocji UŁ, koordynator akcji "Za kwiaty dziękujemy". - Autorkami innego projektu są z kolei siostry, trzynastoletnia Weronika i jedenastoletnia Dominika, podopieczne fundacji Słonie Na Balkonie. Poprzez swoją twórczość dzieciaki zabierają nas we wzruszający świat pełen marzeń: domów, radosnych zwierząt, rakiet kosmicznych, zaczarowanej natury i kolorowych balonów.

Łańcuch dobrych uczynków

Dlaczego warto zamienić dekoracyjny bukiet na kartkę z dziecięcym malunkiem? To proste - można w ten sposób dołączyć do łańcucha dobrych uczynków, wzbogacić go o kolejne ogniwo. Z jednej strony oznacza to zaangażowanie się w działalność charytatywną, dzięki której udzielamy wsparcia potrzebującym, zwłaszcza w tak trudnym okresie, jakim jest dla wszystkich rok 2020. Z drugiej wiąże się z szerzeniem świadomości na temat akcji zarówno wśród wykładowców, jak i innych studentów. Profesor Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, określiłby to zapewne mianem podwójnie dobrej roboty.

Tylko w 2019 roku, za sprawą sprzedaży kartek, wsparliśmy nasze partnerskie fundacje kwotą blisko 8 500 złotych. Niezwykle zależy nam na tym, by w następnych latach pobić ten rekord - mamy nadzieję, że nam w tym pomożesz!

Kartka zamiast bukietu

Projektowane przez dzieci kartki można zakupić stacjonarnie w Sklepie UŁ w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Matejki 32) lub online w naszym sklepie. Koszt jednej sztuki wynosi 15 zł.

Kartki wykonane są z papieru ekologicznego, rozkładane, z przestrzenią na własny tekst. Do każdego egzemplarza dołączamy kopertę oraz jutowy sznurek.