Jest mi niezmiernie miło podzielić się wiadomością, że zespół, którego jesteśmy członkami, ETH BiodivX, kierowany przez trzech naukowców ETH Zurich, otrzymał w tym prestiżowym konkursie nagrodę za najlepsze innowacyjne wykorzystanie technologii! Nagroda uwzględnia też pracę z rdzennymi społecznościami, którą wykonaliśmy, angażując jej członków do zespołu i pracując z nimi nad budową naszej referencyjnej bazy danych. Osobiście czuję się naprawdę spełniony i za to również dziękuję mojemu uniwersytetowi i wam wszystkim!
– dr Andrea Desiderato, naukowiec WBiOŚ UŁ.
ETH BiodivX, jeden z sześciu zespołów, które zakwalifikowały się do finału konkursu XPRIZE Rainforest, znacząco uprościł i poszerzył wachlarz technologii do badania bioróżnorodności lasów deszczowych. Są to m.in.:
- teledetekcja z wykorzystaniem satelitów i dronów
- sondy opuszczane z dronów w celu pobrania próbek eDNA z powierzchni wody,
- specjalne “tratwy” umieszczane w koronach drzew za pomocą dronów, wyposażone w pułapki świetlne i lepowe, kamerę do robienia zdjęć owadom i otaczającej je koronie drzewa
- czujniki audio do rejestrowania danych bioakustycznych.
Członkowie zespołu, łącząc swoje doświadczenie z zakresu robotyki i środowiskowego DNA (eDNA), opracowali metodę automatyzacji całego procesu monitorowania różnorodności biologicznej, minimalizując ingerencję człowieka w chronione ekosystemy. Przez ostatnie trzy lata zespół współpracował np. z zoo w Zurichu, gdzie prowadził cotygodniowe testy terenowe w wilgotnym biomie lasu deszczowego Masoala w celu optymalizacji teledetekcji i pracy sondy służącej do pobierania próbek za pomocą dronów.
Zespół ETH BiodivX z uniwersytetu naukowo-technicznego w Zurychu otrzymał nagrodę za opracowanie i wdrożenie nowatorskich, autonomicznych technologii, które umożliwiają uzyskiwanie informacji na temat bioróżnorodności w czasie niemal rzeczywistym, oraz za wkład, jaki wniósł w rozwój rdzennej ludności i lokalnych społeczności, jako opiekunów tropikalnych lasów deszczowych. Dochód z nagrody zostanie przeznaczony, przynajmniej częściowo, na rozwój technologii monitorowania różnorodności biologicznej i wspieranie lokalnych społeczności.
Ogłoszony przed szczytem G20 w Rio de Janeiro XPRIZE Rainforest to ogólnoświatowy, trwający przez 5 lat konkurs z łączną pulą nagród w wysokości 10 milionów dolarów. Brali w nim udział innowatorzy i eksperci z różnych dziedzin – od specjalistów ds. ochrony środowiska po inżynierów i robotyków. Mieli oni wykorzystać nowatorskie technologie do maksymalnego przyspieszenia procesu monitorowania bioróżnorodności tropikalnej. Zespoły naukowców musiały opracować technologie umożliwiające szybkie i kompleksowe badanie bioróżnorodności lasów deszczowych i wykorzystać uzyskane dane do poprawy zrozumienia tego złożonego ekosystemu, co ma przynieść korzyści zarówno lasom, jak i społecznościom je zamieszkującym. W testach finałowych prowadzonych w Brazylii zespoły-finaliści miały za zadanie zbadać 100 hektarów lasów deszczowych w ciągu 24 godzin i wygenerować najważniejsze wnioski i dane w czasie rzeczywistym w ciągu 48 godzin.
Materiał: ETH Zurich
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ