Nauka inspiruje - dr Adam Sitarek

Naukowiec zajmujący się najtrudniejszym okresem historii Łodzi, Polski, Europy, a być może i świata. Zbrodnię Holokaustu bada i opisuje od ponad 15 lat. Poznając mechanizmy, które doprowadziły do wymordowania milionów ludzi, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miasta, chętnie mówi i edukuje o Zagładzie oraz losach Żydów. Pomimo trudnej tematyki badań, jaka towarzyszy mu zawodowo, człowiek niezwykle pogodny i pełny różnorodnych pasji, jak gra na gitarze basowej, czy dbanie o zabytkowy samochód, który odziedziczył po dziadku. Dumny mąż i ojciec dwójki wspaniałych istot.

Dr Adam Sitarek na tle fragmentu mapy łódzkiego getta

Dr Adam Sitarek – historyk, kierownik Centrum Badań Żydowskich, autor prac naukowych i popularnonaukowych poświęconych historii Żydów w Łodzi i regionie, przede wszystkim okresu Zagłady. Jego fascynacja historią Łodzi wykracza poza okres okupacji. Uwielbia dzielić się wiedzą. Prywatnie mąż, ojciec, muzyk w Post-Punkowym zespole Wieże Fabryk oraz właściciel psa rasy Aussie.

Co zainspirowało Pana do zostania naukowcem?

Po pierwsze ogromną rolę odegrała historia rodzinna – przede wszystkim wojenne doświadczenia. Po drugie duży wpływ mieli na mnie moi nauczyciele akademiccy, którzy pokazali mi bogactwo materiałów oraz nauczyli wykorzystywania narzędzi badacza. Last but not least ogromną inspiracją są dla mnie bohaterowie moich badań – ofiary i ocaleni z Zagłady, których głos dopomina się o uwagę, a ich doświadczenia, w kontekście aktualnych wydarzeń nabierają uniwersalnego znaczenia.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pana praca?

Dla mnie osobiście zaskakujące jest to, jak dużą rolę odgrywa praca badaczy Zagłady i stosunków polsko-żydowskich we współczesnym świecie oraz jak bardzo rozpala ona umysły uczestników dyskusji publicznej. Jest to szczególnie widoczne w debatach, które regularnie powracają w polskiej (i nie tylko) przestrzeni medialnej.

Jak Pan rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Zawód naukowca wiąże się z ogromną odpowiedzialnością prowadzonych badań, wytrwałością w dążeniu do celu, ale również wymaga ogromnej kreatywności i otwartości na nowe zjawiska i możliwości, przed którymi stoi nauka, nawet tak klasyczna dyscyplina jak historia.

 

Więcej o pracy dra Adama Sitarka

 

 

 

 

 

Piramida nienawiści G. Allporta - UNIKANIE

Piramida nienawiści G. Allporta - PRZEMOC FIZYCZNA

Piramida nienawiści G. Allporta - DYSKRYMINACJA

Piramida nienawiści G. Allporta - EKSTERMINACJA

Macewy w złocie i kolorach – projekt inwentaryzacyjny historyków UŁ

Adam Sitarek, badacz łódzkiego getta, autorem książki historycznej roku

Jak się mieszka na cmentarzu. "Te bloki nie powinny tu stać! Przecież zbudowali je na kościach"

 

Dorobek naukowy

 

ORCID

Linkedin

Google Scholar

 

Materiał źródłowy: dr Adam Sitarek (Centrum Badań Żydowskich, Wydział Filozoficzno-Historyczny)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.