Pszczele domy zajmą swoje miejsce wiosną - planowany termin instalacji to początek kwietnia. Montaż poprzedzą gruntowne porządki oraz specjalne przygotowania dachu. Ule zasiedlone zostaną z kolei na przełomie kwietnia i maja, gdy na dworze zrobi się dostatecznie ciepło. Od tamtego momentu będą pod ścisłą opieką profesjonalnych pszczelarzy. Latem, w jednym ulu, pszczela rodzina może rozrosnąć się nawet do 80 000 owadów!
- Uniwersytet Łódzki (nasz UL) staje się coraz bardziej "zielony". To jeden z naszych priorytetów. Kampus to nie tylko miejsce nauki i pracy, ale również część terenu miejskiego, który powinien jak najlepiej współpracować z naturą, również dla naszego dobra. Już teraz zapraszam na otwarcie naszej pierwszej uniwersyteckiej pasieki - mówi prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Istnieje bardzo wiele korzyści płynących z hodowli pszczół na terenach miast. Przede wszystkim owady te zapylają miejskie rośliny, co umożliwia wydawanie nasion i owoców, które z kolei pozwalają na podtrzymywanie populacji pszczół. Zielone okolice Biblioteki UniLodz to idealne miejsce dla uli - szczególnie istotne jest w tym przypadku sąsiedztwo Parku im. Jana Matejki oraz okolicznych skwerów kampusu uniwersyteckiego.
- Jak przekonują pszczelarze, pszczoły nie są agresywne. Aby chciały nas zaatakować, same muszą czuć się zagrożone, więc dopóki nie przeszkadzamy im w ich pracy, możemy czuć się spokojni - wyjaśnia Beata Gamrowska z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.
Podpisanie umowy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Ziemi Łódzkiej to kolejny krok w tworzeniu uniwersyteckiego portfolio dobrych eko praktyk. Miejskie ule zainicjowane przez Bibliotekę UniLodz mają przyczynić się do popularyzowania wiedzy na temat pszczół i pszczelarstwa wśród społeczności akademickiej i mieszkańców Łodzi. Za sprawą Beeblioteki możliwe też będzie uświadamianie, jak ogromne znaczenie mają te owady dla człowieka.
Uczelnia będzie otrzymywać część pożytku z miodobrania, które będzie konfekcjonowane w zależności od potrzeb. Miejski miód, ze względu na bardzo różnorodne rośliny, ma wyjątkowy smak i kolor.
*
Postępująca w szybkim tempie degradacja środowiska naturalnego sprawia, że działania, które mają wpływ na zahamowanie tego procesu, stały się nieodłącznym elementem codziennego życia każdego z nas. Dbanie o przyrodę wyszło ze sfery mile widzianych, ale nieobligatoryjnych gestów dobrej woli do sfery obowiązków, jakie będą mieć realny wpływ na przyszłość naszej planety. Obowiązki te warto wykonywać indywidualnie, ale też i w ramach większych społeczności - takich jak społeczność akademicka. Zapraszamy do zapoznania się z uniwersyteckim katalogiem dobrych eko praktyk:
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Redakcja: Centrum Promocji UŁ