Tytuł pracy:
"Rzeczywistość Włoch pozjednoczeniowych w dziełach Alfreda Orianiego. Analiza historycznoliteracka przypadku recepcji autora zawłaszczonego przez reżim polityczny"
"La realtà dell’Italia post-unitaria nelle opere di Alfredo Oriani. L’analisi storicoletteraria del caso della ricezione di un autore preteso dal regime politico"
Rozprawa doktorska została napisana pod kierunkiem prof. Tomasza Kaczmarka oraz prof. Marii Teresy Girardi w ramach umowy co-tutelle pomiędzy Uniwersytetem Łódzkim a Katolickim Uniwersytetem „Sacro Cuore” w Mediolanie i została obroniona z wyróżnieniem.
Praca podejmuje rzadko opisywany do tej pory na gruncie studiów italianistycznych temat wyjątkowego zjawiska w dziejach literatury włoskiej, jakim była ewoluująca recepcja twórczości pisarza, dziennikarza i historyka Alfreda Orianiego.
W rozprawie podjęte zostały dwa wątki. Pierwszy z nich stanowi analiza powieści Orianiego pod kątem ukazanego w nich obrazu włoskiej rzeczywistości po zjednoczeniu kraju. Drugim poruszanym zagadnieniem jest niezwykły literacki casus pisarza, którego zmieniająca się na przestrzeni dziesięcioleci recepcja silnie powiązana była z przywłaszczeniem sobie jego dorobku przez reżim faszystowski, poszukujący intelektualnych podstaw dla swojej ideologiczno-politycznej działalności.
Odwiedź repozytorium UŁ i przeczytaj tę pracę.
Motto:
"Se io vivrò, vivrò alle Lettere, perché ad altro non voglio né potrei vivere." Giacomo Leopardi
[„Jeśli będę żył, będę żył dla Literatury, bo dla niczego innego nie chcę ani nie mógłbym żyć".]