Centrum Analiz Rynku Pracy (zwane dalej „Centrum”) jest wydziałowym centrum badawczym funkcjonującym w ramach Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ
Przedmiotem działalności Centrum jest w szczególności prowadzenie badań dotyczących rynku pracy oraz promowanie prac naukowo-badawczych w tym zakresie, a także podejmowanie działań dydaktycznych i społecznych poprzez współpracę z podmiotami zewnętrznymi, jednostkami organizacyjnymi Uniwersytetu Łódzkiego oraz ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i za granicą.
Podstawowym celem działalności Centrum jest inicjowanie, organizowanie i koordynowanie różnych form aktywności naukowej w zakresie interdyscyplinarnych badań nad rynkiem pracy, współpraca z innymi uczelniami, instytucjami naukowymi, administracją publiczną, przedstawicielami biznesu, organizacjami pozarządowymi oraz placówkami, których cele statutowe są zbieżne z aktywnością Centrum oraz prowadzenie działalności społecznej i oświatowej dotyczącej tematyki rynku pracy.
Działalność Centrum jest finansowana w szczególności ze środków pozyskiwanych od jednostek organizacyjnych UŁ oraz podmiotów zewnętrznych (zarówno krajowych, jak i zagranicznych).
Centrum zostaje powołane na czas nieokreślony.
Zasady działania Centrum reguluje Statut.
Uzasadnienie powołania
Prace naukowo-badawcze w obszarze analiz i prognoz rynku pracy prowadzone są na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego od kilkudziesięciu lat. Stanowią one główny nurt badań kilkunastu pracowników naukowo-badawczych, którzy uczestniczyli w wielu projektach realizowanych głównie na zlecenie ministerstw i innych instytucji we współpracy z krajowymi i zagranicznymi konsorcjami badawczymi. Głównym celem prac realizowanych na UŁ było stworzenie metodologii analizowania i prognozowania popytu na pracę w poszczególnych branżach gospodarczych, zawodach i w przekroju przestrzennym. Wyniki tych prognoz i analiz są udostępniane społeczeństwu i instytucjom rynku pracy poprzez różne kanały, spełniając funkcję informacyjną i ostrzegawczą dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki.
Wyniki badań adresowane są głównie do instytucji rynku pracy (IRP) tj. publiczne służby zatrudnienia (PSZ), wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy (WUP i PUP), Ochotnicze Hufce Pracy, instytucje szkoleniowe, agencje zatrudnienia. IRP zajmują się realizacją zadań państwa w zakresie łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Efektem ich działania ma być m.in. osiągnięcie w gospodarce pełnego i produktywnego zatrudnienia; rozwoju zasobów ludzkich; wysokiej jakości pracy; zwiększenie mobilności na rynku pracy. Uzyskanie wyżej wymienionych rezultatów wymaga sprawnej instytucjonalnej obsługi rynku pracy i dostępu do różnych zasobów, w tym informacyjnych, gdyż każda z tych instytucji musi prowadzić obserwację zjawisk zachodzących na rynku pracy w zakresie danych umożliwiających rozpoznanie stanu uwarunkowań strony popytowej i podażowej rynku pracy.
Prowadzone prace badawcze od kilkunastu lat owocują wynikami działalności naukowej, które oddziałują na środowisko naukowe poprzez publikacje, konferencje prezentujące analizy i prognozy zmian struktury rynku pracy w Polsce. Do chwili obecnej w sumie wypracowano ponad 100 dokumentów, z których część stanowiła podstawę prowadzenia bieżącej polityki instytucji publicznych służ zatrudnienia, była również źródłem informacji dla międzynarodowych instytucji badań rynku pracy np. CEDEFOP. Wyniki badań stanowią podstawę prowadzenia polityk rynku pracy w wymiarze strategicznym i operacyjnym na poziomie krajowym i regionalnym. Rezultaty badań są także rozpowszechniane poprzez media i w ten sposób mogą rozszerzać swoje oddziaływanie na całe społeczeństwo.
Dotychczasowe doświadczenia Zespołu w obszarze analiz rynku pracy wskazują na potrzebę kontynuowania tego rodzaju badań oraz wzmocnienie potencjału organizacyjnego w celu upowszechniania tego rodzaju działalności. Istotnym warunkiem wzmocnienia pozycji instytucjonalnej jest nadanie formy organizacyjnej podejmowanym wcześniej inicjatywom naukowo-badawczym.
Funkcjonowanie CARP umożliwi inicjowanie, organizowanie i koordynowanie różnych form aktywności naukowej w zakresie interdyscyplinarnych badań nad rynkiem pracy, współpracę z innymi uczelniami, instytucjami naukowymi, administracją publiczną, przedstawicielami biznesu, organizacjami pozarządowymi oraz innymi placówkami, a także prowadzenie działalności społecznej i oświatowej dotyczącej tematyki rynku pracy.
Inicjatorzy powołania Centrum Analiz Rynku Pracy.
RADA PROGRAMOWA CARP
Organami Centrum są Rada Programowa i Dyrektor Centrum.
Przewodniczącą Rady Programowej Centrum Analiz Rynku Pracy jest dr hab. Ewa Kusideł, prof. UŁ (kadencja 2024-2028)
Dr hab. Ewa Flaszyńska, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Tomasz Sieradz, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie
Dr hab. Elżbieta Antczak, prof. UŁ
Dr hab. Barbara Dańska-Borsiak, prof. UŁ
Dr hab. Leszek Kucharski, prof. UŁ
Dr Iwona Kukulak-Dolata, adiunkt
Członkami CARP są pracownicy i współpracownicy Uniwersytetu Łódzkiego.
dr Karolina Lewandowska-Gwarda - Sekretarz CARP
dr hab. Łukasz Arendt, prof. UŁ - Zastępca Dyrektora CARP
dr inż. Artur Gajdos - Dyrektor CARP
Dostrzegamy wielowątkowy wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy.
Uwzględniamy to w naszych badaniach.
Prognozowanie zmiennych na rynku pracy w różnych przekrojach to historycznie i obecnie jeden z głównych obszarów naszych badań.
Zapraszamy do zapoznania się z książką: Gajdos A., Lewandowska-Gwarda K. (2022), Analizy i prognozy polskiego rynku pracy. Przekrój grup zawodowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Prowadzimy również badania w zakresie znaczenia płci na rynku pracy.
W latach 2021-2022 badania w tym zakresie finansowane były w ramach #Eksocgrant.
Zapraszamy do zapoznania się z książką: Lewandowska-Gwarda K. (2023), Kobieta na rynku pracy w Polsce. Analizy przestrzenne, przekrojowe, czasowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Realizujemy projekt: Zielone miejsca pracy w Polsce – identyfikacja i analiza #EksocGrant24.
Obecnie realizowane jest badanie ankietowe na próbie 1000 przedsiębiorstw.
Staramy się o dofinansowanie badań w ramach #EksocGrant25.
Realizujemy projekt SkillsPULSE w ramach projektu HORYZONT EUROPA.
W naszych badaniach szczególną rolę odgrywa przekrój przestrzenny.
Obecnie pracujemy nad podjęciem badań dotyczących zmian na powiatowych (oraz lokalnych) rynkach pracy w województwie łódzkim (we współpracy z WUP w Łodzi).
Zapraszamy do zapoznania się z książkami:
Realizujemy projekt naukowo-edukacyjny we współpracy z XXI L.O. im. B. Prusa w Łodzi, która jest Szkołą Partnerską Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego.
Realizujemy projekt SkillsPULSE w ramach projektu HORYZONT EUROPA.
Realizujemy projekt: Zielone miejsca pracy w Polsce – identyfikacja i analiza.
Obecnie realizowane jest badanie ankietowe na próbie 1000 przedsiębiorstw.