Opracowanie, które przygotowaliśmy, to próba zebrania nowatorskich współczesnych myśli oraz rozwinięcia dotychczasowych prac nad kontraktem psychologicznym. Analizujemy jego naturę i znaczenie w kontekście zachodzących relacji w organizacji oraz wskazujemy, jak zarządzać kontraktem psychologicznym we współczesnej organizacji, wykorzystując różnorodne narzędzia.
Monografia podzielona jest na dwie części, które stanowią nie tylko teoretyczne wprowadzenie, ale także praktyczne inspiracje do nowatorskich rozważań na temat przyczyn, konsekwencji i aspektów nowego, wyłaniającego się kontraktu psychologicznego. Kolejne rozdziały ilustrowane są teorią oraz wynikami badań empirycznych, a także przykładami praktycznych metod rozwiązywania problemów w kontekście wyłaniającej się nowej natury kontraktów psychologicznych w nowej rzeczywistości.
Zachęcamy Was serdecznie do zapoznania się z naszą publikacją, która może okazać się kluczową lekturą dla wszystkich zainteresowanych dynamicznym światem relacji pracodawca-pracownik.
Dostępność książki możecie sprawdzić na stronie Wydawnictwa Difin.