UniLodz x Igrzyska Wolności 2024

Łódzkie Partnerstwo Akademickie, zrzeszające łódzkie uczelnie publiczne, dołącza do partnerów merytorycznych Igrzysk Wolności 2024. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 18-20 października w EC! pod hasłem „Miasto. Europa. Przyszłość”. To unikatowe, interdyscyplinarne forum gromadzące w Łodzi przedstawicieli i przedstawicielki świata kultury, biznesu i życia publicznego z kraju i zagranicy. Jego najważniejszym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni do dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku.

W ramach współpracy w przestrzeni forum zostanie zorganizowany panel dyskusyjny „Odzyskanie czy odbudowa Wieży z Kości Słoniowej? Kwestionowanie rzekomej śmierci środowiska akademickiego”, w którym wystąpią rektorzy i prorektorzy łódzkich uczelni: 

  • Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Rafał Matera,
  • Rektor Politechniki Łódzkiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik,
  • Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak,
  • Dziekan Wydziału Sztuk Projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. ASP. 

UniLodz x Igrzyska Wolności

Podczas ponad 120 wydarzeń zorganizowanych w ramach Igrzysk Wolności wystąpią również inni przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego: 

Program Igrzysk Wolności 2024

W programie tegorocznej edycji – tak jak w poprzednich latach – są liczne panele dyskusyjne, spotkania, wystąpienia i debaty przy okrągłym stole poświęcone zagadnieniom politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym. 
Swoją obecność potwierdziło blisko 500 rozmówców i rozmówczyń, w tym m.in.

  • politycy i polityczki: Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska; Ministra Zdrowia Izabela Leszczyńska, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Minister Finansów Andrzej Domański, Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar i Minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka, posłowie i posłanki, eurodeputowani i eurodeputowane, prezydenci i prezydentki miast, burmistrzowie i burmistrzynie;
  • ludzie biznesu: Artur Olech, Szymon Midera, Jarosław Sroka, Waldemar Olbryk, Jarosław Mastalerz;
  • twórcy i twórczynie, producenci i producentki, menedżerowie i menedżerki instytucji kultury: Carolina Pietyra, Robert Piaskowski, Ewa Puszczyńska, Maria Peszek, SIKSA, Artur Rojek, Karol Paciorek, Jakub Rużyłło, Jacek Kleyff, Paweł Sołtys, Øistein Kristiansen;
  • ludzie nauki i akademii: Carlos Moreno, Edward Reynolds, Peter Scholten, Wojciech Sadurski;
  • liderzy i liderki wpływowych organizacji pozarządowych, działacze i działaczki na rzecz praw człowieka: Danuta Wałęsa, Nazanin Boniadi, Anna Alboth, Janina Ochojska;
  • publicyści i publicystki, pocasterzy i podcasterki, komentatorzy i komentatorki: Adam Michnik, Dariusz Rosiak, Łukasz Pawłowski, Karolina Lewicka, Maciej Głogowski, Justyna Mazur, Piotr Stelmach, Marek Migalski. 

W programie są także:

  • spotkania autorskie, m.in. z Andrzejem Sapkowskim, Tatianą Tibuleaҫ, Dorotą Masłowską, Petrą Hůlovą, Ingą Iwasiów, Pawłem Potoroczynem czy Łukaszem Orbitowskim;
  • koncerty – dla uczestników zagrają lwowskie Yagody, łódzki kwintet jazzowy Kosmos oraz zbuntowana orkiestra podwórkowa Hańba

Bilety i bezpłatne wejściówki dla UŁ

Karnety i bilety wstępu można kupić przez stronę igrzyskawolnosci.pl. Studiujący i pracujący w uczelniach zrzeszonych w Łódzkim Porozumieniu Akademickim, w tym społeczność Uniwersytetu Łódzkiego, mają możliwość bezpłatnego 
udziału w Igrzyskach Wolności 2024. Czeka na Was 150 bezpłatnych wejściówek! Wystarczy zalogować się na stronie kultura.uni.lodz, odnaleźć w kalendarium Igrzyska Wolności 2024 – bezpłatne wejściówki dla UŁ i postępować według instrukcji. 

Miasto. Europa. Przyszłość

Większość Polaków – tak jak większość Europejczyków i większość ludności świata – mieszka w miastach.

Miasto to centrum wydarzeń. Przestrzeń społecznych interakcji i forum wymiany myśli; platforma demokratycznych procesów, dialogu i kulturowej różnorodności. To w miastach rodziły się i urzeczywistniały idee liberalizmu, praw obywatelskich i tolerancji, by przenikać do państwowych ustrojów. 

Miasto to inkubator zmiany społecznej. Lider spójności, dostawca usług socjalnych, skuteczny realizator polityki imigracyjnej. 
Miasto to motor napędowy gospodarki: stymulator rozwoju, kreatywności i innowacji; generator bogactwa – to w miastach wytwarzane jest 85 procent światowego PKB. 

Miasto to niezależność i swoboda wyboru; możliwość bycia tym, kim się chce. To perspektywa rozwoju osobistego, dostęp do edukacji, kultury i rozrywki. 

Miasto to miejsce, w którym ujawniają się największe wyzwania współczesności. To 75 procent globalnego zużycia zasobów naturalnych, 60-80 procent emisji gazów cieplarnianych. To bezrobocie, ubóstwo, społeczna segregacja i wykluczenie. Miasto to zobowiązanie. Społeczne, gospodarcze, środowiskowe i klimatyczne – klucz do rozwiązywania problemów globalnych i poprawy dobrobytu kolejnych pokoleń obywateli. 

Miasto – to przyszłość. 

W 2024 roku Polacy wzięli udział w wyborach samorządowych i wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od świadomych głosów obywateli i polityki prowadzonej przez wybranych przez nich przedstawicieli będzie zależał sposób, w jaki miasta, Polska i Europa odniosą się do najważniejszych problemów współczesnego świata. Po długich ośmiu latach możemy znów być częścią rozwiązania. Dla siebie. Dla Polski. Dla Europy. 

Europa to więcej niż kontynent. To wspólnota wartości i jeden z najbardziej udanych projektów rozwoju gospodarczego, opartego na idei wspólnego rynku w ramach Unii Europejskiej. 

Europa to przestrzeń wolności i bezpieczeństwa, i w tym kontekście – naglące wyzwania związane z trwającą wojny w Ukrainie: konieczność intensyfikacji działań na rzecz utrzymania partnerskich relacji z USA i Wielką Brytanią, oraz wypracowania własnej doktryny obronnej i energetycznej niezależności.

Europa to sprawiedliwość społeczna, równość płci, ochrona praw człowieka i szacunek dla różnorodności. To także rosnąca potrzeba wzmocnienia tych fundamentalnych dla demokracji wartości w obliczu rosnących w siłę populizmów i globalnych migracji. 

Europa to spójność i solidarność gospodarcza, społeczna i terytorialna. To pilna potrzeba reformy instytucjonalnej, która pozwoli zachować wspólnotę przy wzmocnieniu sprawczości i dynamiki działania, stanowiących warunek przyszłego rozszerzenia. 

Europa to zrównoważony rozwój oparty na stałym wzroście gospodarczym i stabilności cen oraz wysoce konkurencyjnej gospodarce rynkowej. Dziś to także konieczność pogodzenia tych celów z wyzwaniami etycznymi dotyczącymi nowych technologii i sztucznej inteligencji oraz potrzebami ochrony środowiska. 

Europa to zobowiązanie do zielonej transformacji: tworzenia infrastruktury i otoczenia, które pozwolą na płynne przejścia do nisko- i zeroemisyjności bez szkody dla krajowych gospodarek. 

Europa – silna i zjednoczona – to warunek dla pokoju, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i dobrobytu obywateli. 

Europa – to przyszłość.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Liberté! – interdyscyplinarna organizacja kulturalna i społeczna oraz think tank. Partnerami strategicznymi są Miasto Łódź i Łódzkie Centrum Wydarzeń. 

 

Materiał, zdjęcia: Fundacja Liberté! / Igrzyska Wolności
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ