Debaty i wystąpienia – nowy porządek na świecie, sektor finansowy, nowe technologie w finansach
Podczas trzech dni Kongresu w debatach i wystąpieniach poruszono wiele tematów dotyczących m.in.: nowego porządku na świecie, w Europie i w Polsce, nowego ładu w sektorze finansowym oraz nowych technologii w finansach. W tegorocznym EKF uczestniczyło ponad 1700 osób.
W oparciu o opinie ekspertów Europejskiego Kongresu Finansowego przygotowano opracowanie „Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski”. Prognozy zawarte w publikacji stanowią konsensus ilościowo-jakościowy z odpowiedzi przekazanych przez wybitnych polskich ekonomistów, współpracujących z Europejskim Kongresem Finansowym.
Wybitni goście ze świata nauki i finansów
Gośćmi specjalnymi XIII Europejskiego Kongresu Finansowego byli: prof. Timothy Snydera z Yale University, prof. Charlesa Goodharta z London School of Economics oraz Vereny Ross, Przewodniczącej Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
Prof. Timothy Snyder jednym z najwybitniejszych znawców najnowszych dziejów Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie pracuje jako Richard C. Levin Professor na Yale University. Prace prof. Snydera ukazały się w czterdziestu językach i otrzymały wiele nagród. Po ataku Rosji na Ukrainę prof. Snyder rozpoczął cykl wykładów na Yale University pt. The Making of Modern Ukraine i udostępnił je publicznie na YouTube. Tylko w ostatnich kilku miesiącach obejrzały je miliony osób. Timothy Snyder zainicjował również projekt „Documenting Ukraine”, aby wspierać dziennikarzy, uczonych, artystów, intelektualistów i archiwistów działających w Ukrainie w ich wysiłkach zmierzających do stworzenia faktycznego zapisu wojny. Podczas XIII EKF wygłosił wykład pt. Ukraina-Polska-Demokracja.
Prof. Charles Goodhart jest Norman Sosnow Professor Emeritus na London School of Economics. Jego kariera obejmowała na przemian pracę akademicką (Cambridge, 1963-65; LSE, 1967/68; ponownie od 1985 do dziś) i pracę w sektorze publicznym, głównie w Bank of England (Department of Economic Affairs, 1965 / 66; Bank of England, 1968-85; Komitet Polityki Pieniężnej, 1997-2000). Przez cały czas pracował jako specjalista w dziedzinie ekonomii, koncentrując się na kwestiach polityki pieniężnej i regulacjach finansowych, zarówno jako pracownik naukowy, jak i w Bank of England. Jak mówi napisał więcej książek i artykułów na tematy stabilności finansowej i regulacji w ciągu ostatnich 50 lub 60 lat, niż ktokolwiek rozsądny chciałby przeczytać. Jest on najbardziej znany jako twórca prawa Goodharta, które stwierdza: „Kiedy środek staje się celem, przestaje być dobrym środkiem”. Na XIII EKF otrzymał „Nagrodę EKF dla wizjonera ekonomicznego” i wygłosił krótki wykład.
Verena Ross jest przewodniczącą Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Objęła tę funkcję 1 listopada 2021 roku. W latach 2011-2021 Verena Ross pełniła funkcję dyrektora wykonawczego ESMA, kiedy to była odpowiedzialna za budowanie organizacji i nadzorowanie jej bieżącego funkcjonowania. Wcześniej Verena zajmowała szereg wysokich stanowisk w brytyjskim Urzędzie Nadzoru Usług Finansowych (FSA) i była członkiem Komitetu Wykonawczego FSA. Podczas EKF mówiła o aktualnych wyzwaniach na rynkach finansowych widzianych z perspektywy europejskiego nadzoru.
Więcej informacji na stronie Europejskiego Kongresu Finansowego
„Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski"
Materiał: Europejski Kongres Finansowy
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.