UŁ na biegowo – profesjonalne treningi dla biegaczy

Projekt przygotowany przez pracowników UŁ - "Uwolnij Energię!" - otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pn. "Społeczna Odpowiedzialność Nauki na wsparcie działań promujących sport". Projekt skierowany jest do społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego tj. studentów, pracowników dydaktyczno-naukowych, kadry administracyjnej i ich rodzin. Kierownikiem projektu jest dr Piotr Kędzia z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego.

 

"Uwolnij Energię!" to inicjatywa pracowników UŁ. Odpowiada na rosnące zainteresowanie tą formą aktywności wśród społeczności akademickiej. Działania promujące zdrowy styl życia wśród społeczności akademickiej oraz pobudzające integrację środowiska akademickiego zwiększą atrakcyjność warunków pracy oraz poziom zadowolenia pracowników, co jest szczególnie istotne przy posiadanym przez UŁ tytule HR Exellence in Research.

Działania programowe obejmują:

  1. Realizację treningów biegowych dla pracowników UŁ: treningi będą się odbywały razw tygodniu, w wymiarze 1,5 godz., najczęściej w parku. Poprowadzi je dr Piotr Kędziaz WNoW, doświadczony trener atletyki oraz olimpijczyk z Aten i Pekinu. Celem treningów jest podniesienie poziomu zdrowia i sprawności fizycznej pracowników oraz przygotowanie do startu w zawodach ogólnouczelnianych i imprezach rekreacyjno-amatorskich.
  2. Organizację uniwersyteckich zawodów biegowych na 75-lecie UŁ: zadanie obejmuje organizację wspólnego biegu na dystansie 5 km dla pracowników naukowych, administracyjnych oraz studentów. Przewidziano 2 edycje biegu. Impreza biegowa będzie połączona z przeniesionymi na rok 2021 obchodami 75-letniej rocznicy utworzenia UŁ. Zaplanowano piknik rodzinny i animacje dla dzieci. Celem zadania jest integracja, zdrowa rywalizacja, promocja zdrowego stylu życia oraz zwiększenie poziomu identyfikacji pracownika z uczelnią.

Realizację projektu przewidziano w okresie: od 1 października 2020 r. do 30 września 2022.

Dofinansowanie z MNiSW wynosi 130 000,00 zł.

Projekt jest inicjatywą pracowników naszej uczelni, naukowych i administracyjnych, którzy zauważyli potrzebę podejmowania działań związanych z promowaniem sportu i zdrowego stylu życia wśród społeczności akademickiej:

  1. dr Piotr Kędzia - adiunkt w Centrum Kształcenia Pedagogów Sportu Wydziału Nauko Wychowaniu UŁ, olimpijczyk z Aten i Pekinu, trener lekkiej atletyki,
  2. dr Izabela Różańska-Bińczyk - adiunkt w Katedrze Zarządzania Zasobami Ludzkimi Wydziału Zarządzania UŁ, konsultant we wdrażaniu rozwiązań z obszaru zzl,
  3. mgr Renata Olender-Bartosik - starszy specjalista w Centrum Nauki UŁ, trenuje bieganie od3 lat, w 2019 r. ukończyła bieg maratoński,
  4. mgr Dorota Dębicka - główny specjalista Centrum Promocji UŁ, biega od 2,5 roku, administruje grupą Biegacze UŁ na Facebooku i propaguje ideę biegania wśród pracowników UŁ.

- Idea napisania projektu zrodziła się w ubiegłym roku podczas wspólnych treningów biegowych przygotowujących pracowników UŁ do corocznego biegu charytatywnegopn. "Łódź Business Run". Wtedy to, uczelnia po raz pierwszy ogłosiła wewnętrzny nabór na drużyny reprezentujące UŁ. Zainteresowanie udziałem w biegu przerosło oczekiwania władz uczelni: zamiast pierwotnie zaplanowanych pięciu drużyn, Uniwersytet Łódzki, ostatecznie, reprezentowało aż dziesięć drużyn. W tym roku zainteresowanie udziałem w biegu "Poland Business Run" było jeszcze większe - ostatecznie zgłoszono dwanaście drużyn (łącznie 60-ciu pracowników), które 6 września br. będą reprezentować naszą uczelnię - mówi trener Piotr Kędzia.

Wszystkich pracowników UŁ, biegających a także dopiero rozpoczynających przygodę z bieganiem, zapraszamy na treningi, które, ze względów bezpieczeństwa, odbywają się obecnie online w serwisie społecznościowym Facebook w grupie "Biegacze UŁ" (link: https://www.facebook.com/groups/410462392937782 ), w każdą sobotę o 10:00.

- Zajęcia te to komplementarna dawka ruchu! Treningi rozwijają mobilność, koordynację ruchową, siłę, wytrzymałość oraz hart ducha - do udziału w treningach zachęca trener, Piotr Kędzia.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Renata Olender-Bartosik

Redakcja: Centrum Promocji UŁ