Uniwersytet Łódzki jako uczelnia społecznie odpowiedzialna, z dumą angażuje się w kluczowe inicjatywy międzynarodowe, takie jak Europejskie Forum Nowych Idei. Władze uczelni akcentują znaczenie współpracy w budowaniu lepszego świata.
Współpraca z EFNI to dla nas naturalna platforma do dzielenia się wiedzą i wspólnego budowania lepszego świata. Bardzo nam zależy, aby głos naszych ekspertek i ekspertów był obecny i słyszalny nie tylko w Łodzi i regionie, ale także poza nim – podczas wydarzeń o międzynarodowym zasięgu. Wierzymy, że nauka powinna być na pierwszej linii w rozwiązywaniu najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych. Jako uczelnia społecznie odpowiedzialna chcemy być obecni tam, gdzie mają miejsce kluczowe wydarzenia, oraz prowadzić dialog z przedstawicielami biznesu i sektora publicznego. Zaangażowanie Uniwersytetu Łódzkiego – po raz kolejny w roli strategicznego partnera merytorycznego tak prestiżowego przedsięwzięcia, jest wynikiem naszej konsekwentnej strategii działania.
prof. Rafał Matera, rektor UŁ
Tematy paneli dyskusyjnych
Dyskusje podczas EFNI były podzielone na 6 bloków tematycznych:
- Europa i cyfrowa transformacja
- Europa i zielona zmiana
- Zdrowa Europa
- Europa w zrównoważonym świecie
- Europa w wielobiegunowym świecie
Powyższe tematy były przedmiotem paneli dyskusyjnych, które odbyły się we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim.
W panelu „Między globalną niepewnością a unijną polityką: jak zabezpieczyć interesy polskiej gospodarki?” Uniwersytet Łódzki reprezentowała prof. Monika Marcinkowska z Katedry Bankowości. Wystąpienie otwierające wygłosił Andrzej Domański, minister finansów, a paneliści dyskutowali m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, Ayming Polska, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. Moderowała Elżbieta Czetwertyńska, prezeska zarządu Citi Handlowy.
Prof. Małgorzata Burchard-Dziubińska z Katedry Ekonomii Rozwoju uczestniczyła w panelu „CSR 2024 – czy marki dbają o dobrostan konsumenta?” W dyskusji podkreślono, że społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) powinna koncentrować się na dobrostanie konsumenta, promując zdrowie i edukację. W panelu uczestniczyli także przedstawiciele Diageo Polska, Allegro, Benefit Systems oraz Partnerstwa na rzecz Profilaktyki i Leczenia Otyłości, moderowani przez Monikę Kulik członkinię zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Panel „Rozwój gospodarczy a nierówności” poruszył problem rosnącego poziomu nierówności w Polsce oraz znaczenie dostępu do edukacji. Moderatorką spotkania była prof. Agnieszka Kurczewska, profesorka UŁ, prezydentka, European Council for Small Business and Entrepreneurship (ECSB) a w dyskusji wzięli udział eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego, University College London oraz Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.
W panelu „Nauczanie w przyszłości” głos zabrał rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Rafał Matera. Dyskutowano o konieczności dostosowania kształcenia wyższego do wyzwań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji i starzejącym się społeczeństwem. W panelu uczestniczył także prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH oraz przedstawiciele Sztokholmskiej Szkoły Ekonomii w Rydze, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu moderowani przez Sławomira Szymczaka z Konfederacji Lewiatan.
Uczestnicy panelu „Dwa słowa jeden świat: o dzieciach online i offline” z udziałem dr Artura Modlińskiego z Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją podkreślali znaczenie współpracy rodziców, szkół i regulatorów w zapewnieniu dzieciom bezpiecznego środowiska internetowego. W dyskusji uczestniczyli również przedstawiciele TikTok, Save the Children International, NASK, Fundacja OFF school oraz Fundacji Akcja Menstruacja, moderowani przez Joannę Bochniarz prezeskę Centrum Innowacyjnej Edukacji.
Panel „Nowe centrum świata – Zachód a ambicje Globalnego Południa” dotyczył geopolitycznych napięć między USA a Chinami oraz roli globalnego Południa w rywalizacji międzynarodowej. Uniwersytet Łódzki reprezentował prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich a w dyskusji uczestniczyli eksperci z Europanova, Renew Europe, Akademii Leona Koźmińskiego oraz Polsko-Indyjskiej Izby Handlowej moderowani przez Małgorzatę Bonikowską prezeskę Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Debata oksfordzka
W debacie oksfordzkiej „Bezpieczeństwo militarne vs bezpieczeństwo ekologiczne” dyskutowano o równowadze między bezpieczeństwem militarnym, w kontekście konfliktu w Ukrainie, a bezpieczeństwem ekologicznym i wpływem zmian klimatycznych na globalne konflikty. Mimo argumentów na rzecz większego finansowania ochrony środowiska, publiczność opowiedziała się za priorytetem bezpieczeństwa militarnego, co potwierdza, że w sytuacjach zagrożenia ekologia często schodzi na dalszy plan. W debacie udział wzięli studenci SGH, Stockholm School of Economics oraz Uniwersytetu Łódzkiego w składzie: Małgorzata Niedźwiedź, Marcin Kołodziejski, Piotr Rembowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych.
Europejskie Forum Nowych Idei: miejsce spotkań liderów biznesu i nauki
Europejskie Forum Nowych Idei to wydarzenie, które co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników, w tym przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji z Polski i Europy. Forum jest organizowane od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot. Na EFNI gościli w latach ubiegłych m.in.: Herman Van Rompuy, Jeffrey David Sachs, José Manuel Durão Barroso, Michaił Gorbaczow oraz Zbigniew Brzeziński.
W 2024 roku strategicznymi partnerami merytorycznymi EFNI byli Uniwersytet Łódzki oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, co podkreśla zaangażowanie uczelni w tworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń na temat kluczowych wyzwań współczesnego świata.
Materiał: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ