Międzynarodowa Akademia Prawa Porównawczego (International Academy of Comparative Law - AIDC-IACL) w Paryżu powołała autorów generalnego raportu na kolejny Kongres Generalny, który odbędzie się w Berlinie w 2026 r.
W dziedzinie postępowania cywilnego wybrano temat Artificial Intelligence in civil proceedings zaproponowany przez prof. Sławomira Cieślaka z Katedry Postępowania Cywilnego I Uniwersytetu Łódzkiego. Pan Profesor przygotuje raport wspólnie z zaproszonymi do współpracy naukowcami z innych jednostek, tj. wraz z panem prof. Michele Angelo Lupoi z Uniwersytetu w Bolonii (Włochy) oraz prof. Andrzejem Olasiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Raport generalny zostanie przygotowany na podstawie raportów szczegółowych opracowanych przez naukowców zaproszonych z poszczególnych państw. Po Kongresie Generalnym w Berlinie planowana jest publikacja raportu generalnego oraz raportów krajowych.
Dlaczego to takie ważne?
Szybki rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach stawia przed prawnikami nowe wyzwania. Jakie możliwości daje AI w procesach sądowych? Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć eksperci z całego świata. Raport, który powstanie pod przewodnictwem prof. Cieślaka, będzie stanowił ważny punkt odniesienia dla prawodawców i praktyków prawa na całym świecie.
Co dalej?
Po zakończeniu Kongresu w Berlinie, wyniki prac zespołu zostaną opublikowane w formie obszernego raportu, który będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. To oznacza, że najnowsze badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w postępowaniach cywilnych będą mogły być wykorzystane przez prawników, sędziów, a także przez samych obywateli.