Nowy łódzki punkt szczepień znajdował się będzie na parterze przy Lumumby 14, w dawnej Przychodni Akademickiej PaLMA. To łącznie 63 pomieszczenia o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych. Przestrzeń, zgodnie z umową zawartą z UŁ, przejął Urząd Wojewódzki. Dziennie będzie się tam mogło zaszczepić około 600 osób.
- W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w województwie podjąłem decyzję o uruchomieniu Szpitala Tymczasowego w Hali Expo. Spotykamy się dziś tutaj nieprzypadkowo, ponieważ nie możemy dopuścić do zaburzenia ciągłości szczepień w naszym województwie. Dlatego od poniedziałku punkt szczepień będzie znajdował się w nowej lokalizacji. Bardzo dziękuję Pani Rektor Elżbiecie Żądzińskiej za tę pomoc - powiedział Dr Tobiasz Bocheński, Wojewoda Łódzki.
- Bardzo cieszymy się, że możemy dołożyć kolejną "cegiełkę" do walki z COVID-19. Przypomnę, że grupa naszych biologów od roku pracuje w tzw. CovidLab, tu niedaleko, w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym, gdzie pomaga w diagnostyce koronawirusa. Teraz możemy pomóc w ten sposób i szczerze mówiąc nie zastanawialiśmy się ani chwili, gdy Pan Wojewoda spytał nas o taką możliwość. Mam nadzieję, że ten krok znacznie przyśpieszy proces szczepień w Łodzi i zapewni nam szybszy powrót do normalności. Przy okazji chciałabym też jako biolog, jako naukowiec, zaapelować do wszystkich, żeby korzystali z możliwości zaszczepienia się, nie przekładali tych zabiegów, nie unikali ich. To jest naprawdę najszybsza droga do pokonania pandemii. Ja już jestem zaszczepiona pierwszą dawką i czekam na drugą, jak najbardziej rekomenduję takie działanie - mówiła podczas konferencji prasowej prof. Elżbieta Żądzińska, Rektor UŁ.
Poza punktem szczepień (parter), w budynku przy Lumumby 14 funkcjonuje dalej stołówka (I piętro), która przez kilka godzin dziennie wydaje posiłki na wynos. Oba pomieszczenia mają jednak osobne wejścia i nie mają żadnych części wspólnych. Do niedawna (październik 2020 r.) lokal na parterze użytkowany był na cele poradni lekarskiej Centrum Medycznego im. Rydygiera w Łodzi. Od tamtej pory był nieużywany.
Lokalizacja posiada wszystkie niezbędne media, w tym z Internet i dobrą wentylację, co w tym przypadku jest bardzo ważne. Budynek jest również przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Rektor Elżbieta Żądzińska, Wojewoda Tobiasz Bocheński oraz Pełnomocniczka Wojewody Jolanta Kowalik-Gęsiak przed punktem szczepień przy Lumumby 14
(Fot. M. Andrzejewski)
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ