Studia na UŁ, wsparcie dla studentów i sport – Śniadanie Prasowe UŁ

Na każdym śniadaniu prasowym UŁ stwarzamy możliwość do rozmów, przestrzeń do nawiązania kontaktów i do budowania relacji. Spotykamy się, by w swobodnej atmosferze rozmawiać o tematach z życia uczelni, ale nie tylko – to właśnie w trakcie śniadań prasowych UŁ często rodzą się pomysły na nowe inicjatywy czy współpracę. Rekrutacja 2024/2025, budżet obywatelski „wspUŁrządzimy”, wsparcie dla studentów, jakie oferuje Akademickie Centrum Wsparcia oraz sukcesy uniwersyteckich sportowców i program „Studia i Sport w UŁ” – o tych tematach opowiadaliśmy tym razem. Na spotkaniu byli także obecni eksperci UŁ, którzy komentowali aktualnie istotne tematy – o klimacie, wyborach samorządowych, ekonomii i finansach. Wśród gości był także rektor-elekt prof. Rafał Matera ze współpracownikami.

Marzena Bednarek-Kokosza o rekrutacji w UŁ
prof. Rafał Matera, rektor-elekt
prof. Joanna Wibig
Jerzy Gałęziewski, Ambasador #UniLodz
dr Paweł Stępień
dr Anna Gutowska-Ciołek o wsparciu dla społeczności akademickiej
prof. Michał Mackiewicz
Anna Felisiak o budżecie obywatelskim
od lewej: prof. Małgorzata Wrzesień, prof. Krzysztof Pabis, prof. Katarzyna de Lazari-Radek
od lewej: prof. Jolanta Kowalska i Aleksandra Leszczyńska

Studia na UŁ – bogata oferta, ogrom możliwości

Rekrutacja na rok akademicki 2024/2025 w Uniwersytecie Łódzkim rozpocznie się 7 maja i będzie trwała do 11 lipca 2024 r. (studia stacjonarne I stopnia i stacjonarne studia jednolite magisterskie), natomiast od sierpnia rusza rekrutacja na studia niestacjonarne.

Oferujemy ponad 7 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich na 91 kierunkach; dla kandydatów na studia drugiego stopnia w ofercie mamy ponad 5,5 tysiąca miejsc na 69 kierunkach studiów. Nasza uczelnia ma bogatą ofertę kierunkową – myślę, że każdy maturzysta znajdzie kierunek zgodny z zainteresowaniami: poza niezmiennie popularnymi kierunkami takimi jak psychologia (w ubiegłym roku ponad 17 osób na 1 miejsce), biologia kryminalistyczna ( ponad 12 osób na 1 miejsce i zarządzanie (ponad 10 osób na 1 miejsce) w naszej ofercie kandydaci znajdą kierunki prowadzone we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym np. bankowość i finanse cyfrowe, automatyzacja procesów biznesowych, czy lingwistyka dla biznesu oraz kierunki prowadzone w języku angielskim, w tym kierunki z akredytacją międzynarodową jak business management, czy ekonomia w języku angielskim

– mówiła Marzena Bednarek-Kokosza, dyrektor Centrum Rekrutacji i Doskonałości Dydaktycznej.

Jerzy Gałęziewski, Ambasador #UniLodz przybliżył proces rekrutacji na uczelni:

Sam proces jest bardzo prosty i przejrzysty, a system rekrutacyjny krok po kroku przeprowadza kandydatów po wszystkich etapach naboru. My ambasadorzy, czyli też studenci sami pamiętamy, jakie emocje towarzyszyły nam w trakcie tego czasu rekrutacji. Poza oczywiście wielką ekscytacją tym, że przed nami nowy rozdział w życiu, nowe wyzwania, nowa przygoda był to oczywiście też stres z tym związany. Dlatego my, ambasadorzy będziemy wspierać kandydatów w tym czasie. Obserwujcie bacznie profile społecznościowe zarówno uniwersytetu, jak i nasze prywatne oraz wypatrujcie nas na różnych wydarzeniach związanych z rekrutacją. 

Dalej podzielił się swoimi odczuciami i doświadczeniem studiowania na UŁ:

Jako student trzeciego roku mogę zdecydowanie polecić studiowanie na Uniwersytecie Łódzkim. Jest to uczelnia na bardzo wysokim poziomie, nie zatrzymuje się i ciągle się rozwija. Wspaniałe sale wykładowe, laboratoryjne, wykładowcy no i oczywiście nasi cudowni studenci, którzy w murach uczelni rozwijają skrzydła. Sam nauczyłem się wielu rzeczy, ale ciągle chcę więcej. A Uniwersytet Łódzki jest właśnie dla takich ludzi, którzy ciągle chcą więcej i ciągle chcą się rozwijać. Także podsumowując warto studiować na Uniwersytecie Łódzkim, zdobywać wiedzę i umiejętności i tworzyć wspomnienia na całe życie.


Ambasador #UniLodz to program skierowany do studentów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy chcą brać czynny udział w życiu uczelni i wspierać ją w codziennej komunikacji ze społecznością akademicką. Jego uczestnicy mają szansę na ścisłą współpracę ze specjalistami ds. PR-u, social mediów i event managementu zatrudnianych przez największego łódzkiego pracodawcę. Otrzymują również wynagrodzenie oraz możliwość udziału w warsztatach i szkoleniach ukierunkowanych na rozwijanie kompetencji miękkich oraz uwalnianie potencjału.

Ambasadorzy trzeciej edycji programu:

  • Anna Antczak z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego
  • Jerzy Gałęziewski z Wydziału Matematyki i Informatyki
  • Karolina Kołacz z Wydziału Filologicznego
  • Zofia Nyka z Wydziału Prawa i Administracji
  • Mateusz Pietras z Wydziału Filologicznego
  • Julia Szczecińska, Wydział Zarządzania

ambasadorzy UŁ podczas śniadania prasowego UŁ(od lewej: Ania, Zosia, Mateusz, Karolina, Jerzy)

„wspUŁrządzimy – studencki budżet obywatelski

Studenci mogą liczyć na wsparcie na wielu płaszczyznach, zarówno rozwoju kariery zawodowej, jak i pracy naukowej, ale także rozwoju pasji poza naukowych, sportowych, artystycznych czy rozwoju osobistego.

„wspUŁrządzimy” to akcja, gdzie studenci mają realny wpływ na to, co się dzieje wokół nich, skierowana do studentów i doktorantów, także grup studencko-doktoranckich. Zależy nam na tym, żeby to były takie inicjatywy międzywydziałowe, o charakterze interdyscyplinarnym. Budżet przeznaczony jest na kwotę do 300 tysięcy, a realizacja będzie mogła trwać przez cały rok kalendarzowy 

– mówiła Anna Felisiak, dyrektor Centrum Obsługi Spraw Społecznych i Socjalnych Studentów i Doktorantów.

Nabór do budżetu obywatelskiego „wspUŁrządzimy” zakończył się 26 marca. Budżet obywatelski ze względu na swój partycypacyjny charakter jest jednym z narzędzi wzmacniania zaangażowania, poczucia sprawności i rozwoju Uniwersytetu Łódzkiego. Dzięki niemu społeczność studencka i doktorancka ma realny wpływ na rozwój uczelni i jej działalność. Jest częścią Funduszu Prorektora właściwego ds. studentów i jakości kształcenia UŁ na działalność samorządową, naukową i organizacyjną studentów i doktorantów. 

Jesteśmy dla was – wsparcie dla społeczności akademickiej

Akademickie Centrum Wsparcia (ACW, ul. Pomorska 152) powstało w 2019 w wyniku przekształcenia Biura ds. Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Uzależnień. Doświadczenia zebrane przez ponad 10 lat funkcjonowania stały się podstawą do rozszerzenia zakresu realizowanego wsparcia.

Działania podejmowane są w obszarze higieny zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego, profilaktyki i terapii uzależnień, radzenia sobie w kryzysie, a także w uzyskaniu pomocy finansowej w postaci stypendium dla osób z niepełnosprawnościami. Z naszych propozycji mogą skorzystać zarówno studenci i doktoranci z niepełnosprawnościami, z trudnościami zdrowotnymi, ale też osoby bez specjalnych orzeczeń, które zmagają się z trudnościami edukacyjnymi oraz chciałyby po prostu zadbać o kondycję swojego zdrowia psychicznego oraz o swój rozwój osobisty.  

Zajmujemy się szeroko pojętym wsparciem społeczności akademickiej. Mamy tak naprawdę ofertę dla każdej osoby, która przeżywa trudności w procesie studiowania. To mogą być trudności związane z procesem kształcenia, z dydaktyką, czyli np. osoby z różnymi niepełnosprawnościami, które wymagają wyrównania szans edukacyjnych. Stale reagujemy na potrzeby studentów i uzupełniamy ofertę. Najpopularniejsze jest wsparcie psychologiczne, dostępny jest też lekarz psychiatra, neurologopeda. Odbywają się także zajęcia z coachingu. Mamy też asystentów, którzy np. wspierają osoby w spektrum autyzmu. Blisko 600 osób w ubiegłym roku skorzystało ze wsparcia proponowanego przez ACW. Cały czas się rozwijamy, reagujemy też na sytuacje trudne 

– mówiła dr Anna Gutowska-Ciołek, kierownik Akademickiego Centrum-Wsparcia.

Mistrzowie na uczelni – „Studia i Sport w UŁ”

Uniwersytet Łódzki wprowadził program kariery dwutorowej dla sportowców „Studia i sport w Uniwersytecie Łódzkim”, którego celem jest zapewnienie zawodnikom na najwyższym poziomie sportowym warunków do jednoczesnego studiowania i wyczynowego uprawiania sportu. Zawodnicy objęci programem mogą liczyć na przyznanie indywidualnej organizacji studiów, otrzymanie bezpłatnego miejsca w domu studenckim oraz stypendium. Założeniem programu jest także reprezentowanie przez studentów-sportowców, objętym programem, Uniwersytetu Łódzkiego w zawodach akademickich, w szczególności w Akademickich Mistrzostwach Polski. Z programu mogą skorzystać sportowcy – studenci i doktoranci Uniwersytetu Łódzkiego, niezależnie od formy, poziomu i kierunku studiów. 

Ogromnym sukcesem uniwersytetu było wprowadzenie w zeszłym roku programu „Studia i Sport w UŁ” dla wybitnych sportowców, którzy mają przynajmniej pierwszą klasę sportową, tak aby mogli łączyć karierę sportową z karierą naukową. Jest to zgodne z wytycznymi Rady Europy z 2013 roku, dotyczących dwutorowości sportowców, którzy po zakończeniu kariery sportowej bardzo często nie mogli znaleźć sobie miejsca w życiu społecznym i zawodowym. Wzrasta liczba chętnych do studiowania na naszej uczelni – rok temu mieliśmy 28 sportowców, a w tym roku mamy już 44. Ogromną zaletą jest także różnorodność dostępnych kierunków – nie ograniczają się wyłącznie do kierunku sportowego, którego ja jestem reprezentantką, czyli do wychowania fizycznego i zdrowotnego 

 – tłumaczyła prof. Jolanta Kowalska z Centrum Kształcenia Pedagogów Sportu Wydziału Nauk o Wychowaniu.

Z kolei studia na kierunku wychowanie fizyczne i zdrowotne stwarzają m.in. możliwości zatrudnienia w szkołach i instytucjach oświatowych, przedszkolach, klubach sportowych, klubach fitness, zrzeszeniach i stowarzyszeniach sportowych, instytucjach ukierunkowanych na promocję zdrowia. Są także spójne z założeniami ogólnouczelnianego programu „Studia i sport w UŁ” umożliwiającego łączenie studiowania i uprawiania sporu wyczynowo.

Kilka słów jeszcze na temat beneficjentów naszego programu, bo wśród tych 44 sportowców, którzy obecnie są objęci programem „Studia i Sport w Uniwersytecie Łódzkim” znajdują się przedstawiciele aż 14 dyscyplin sportowych. Mamy oczywiście nasze klasyczne, najpopularniejsze sporty, takie jak lekkoatletyka, pływanie czy koszykówkę, która jest najliczniej reprezentowana przez 15 studentów, ale także sporty trochę mniej oczywiste, jak hokej na trawie czy narciarstwo alpejskie. Wśród beneficjentów naszego programu znajdują się olimpijczycy: z Tokio Jakub Kraska oraz Mateusz Rzeźniczak oraz nasza olimpijka igrzysk z Pekinu Magdalena Łuczak. Mamy także medalistów imprez międzynarodowych: lekkoatletykę, Klaudię Wojtunik czy siatkarkę plażową Magdalenę Ciężkowską

– mówiła Aleksandra Leszczyńska, dyrektor sportowy AZS Łódź.

Beneficjenci programu nie tylko startują w imprezach sportu wyczynowego, ale oczywiście reprezentują Uniwersytet Łódzki w Akademickich Mistrzostwach Polski – kontynuowała Aleksandra Leszczyńska:

Mateusz Rzeźniczak halowy mistrz Polski na 400 metrów, piąty zawodnik halowych mistrzostw świata w Glasgow w sztafecie 4x400 metrów. I nie da się ukryć największa nadzieja olimpijska naszej uczelni już w pierwszy weekend maja będzie członkiem sztafety, która będzie walczyła o kwalifikację olimpijską do Paryża podczas World Athletics Relays na Bahamach. Medale mistrzostw Polski zdobywały także lekkoatletki: Agnieszka Bednarek i Maja Borchardt i tutaj nie sposób nie zatrzymać się chwilę dłużej przy Agnieszce Bednarek, pięciokrotnej akademickiej mistrzyni Polski w trójskoku czy Klaudii Wojtunik czterokrotnej akademickiej mistrzyni Polski w biegu na 100 metrów przez płotki. Mamy w naszym gronie również między innymi Anastazję Szot, halową mistrzynię Polski w hokeju na trawie. No i to, co jest solą sportu akademickiego, czyli Akademickie Mistrzostwa Polski.

Na bieżąco – komentarze ekspertów UŁ do tematów budzących największe zainteresowanie

Na każdym śniadaniu prasowym UŁ są z nami eksperci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w rozmowach z dziennikarzami udzielają wypowiedzi na tematy, które budzą w obecnym czasie największe zainteresowanie. Tym razem rozmowy toczyły się wokół klimatu i światowego kryzysu wodnego, inflacji, cen żywności czy wyborów samorządowych.

Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy

Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie. Relacje z poprzednich spotkań i więcej informacji można znaleźć na stronie Śniadań Prasowych UŁ.

Fotorelacja ze Śniadania Prasowego UŁ

Materiał: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Bartosz Kałużny, Centrum Komunikacji i PR  

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.