Podczas I etapu Konkursu studenci UŁ stworzyli akt oskarżenia oraz odpowiedź na akt oskarżenia w oparciu o przedstawione akta sprawy. Wysoki poziom merytoryczny przygotowanych pism pozwolił na zakwalifikowanie się do ustnego ćwierćfinału. Ćwierćfinał odbył się w formie online. Zwycięstwo w tym etapie dało przepustkę do rywalizacji w stacjonarnym półfinale, w którym brało udział 8 najlepszych drużyn z polskich uczelni wyższych.
W dniu 12 czerwca 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się stacjonarny półfinał, a następnie finał konkursu. Etapy te polegały na zaprezentowaniu przed sądem konkursowym ustnych motywów przyjętej argumentacji w przesłanych pismach procesowych oraz zaprezentowaniu repliki na argumentację strony przeciwnej.
Znakomite umiejętności studentów zaowocowały przejściem do ścisłego finału, gdzie zmierzyły się 4 najlepsze drużyny. Polegał on na zaprezentowaniu mów końcowych oraz repliki na argumentację strony przeciwnej.
Decyzją sądu konkursowego drużyna Naszych studentów wygrała finał II Ogólnopolskiego Konkursu MootCourt.
Przygotowania do konkursu trwały dwa miesiące. Ten czas studenci, pod moją opieką, poświęcili na pisanie pism procesowych, a także doskonalenie swoich mów procesowych. Bardzo duży wysiłek studentów z drugiego roku prawa przełożył się na ogólnopolski sukces. Podwójnym powodem do dumy jest fakt, że zwyciężyli w starciu ze studentami 4 i 5 roku prawa, którzy zaznajomieni byli z problematyką postępowania karnego, które jest dopiero na trzecim roku studiów prawniczych. Dowodzi to tego, że warto stawiać sobie ambitne cele.
– mówi mgr Sebastian Czechowicz, trener merytoryczny drużyny „Paragraphus Quadrigis”.
Warto dodać, że to już drugie zwycięstwo drużyny z WPiA UŁ w tym Ogólnopolskim Konkursie. Zarówno zeszłoroczni, jak i tegoroczni zwycięzcy byli merytorycznie przygotowywani przez Pana magistra Sebastiana Czechowicza z Katedry Prawa Karnego.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!