Seminarium Wydziałowe „Obecny stan badań nad syntezą jądrową"

Serdecznie zapraszamy na Seminarium Wydziałowe, które odbędzie się 13. marca br. o godz. 10:15, w Małej Auli. Gościem specjalnym będzie dr hab. Monika Kubkowska (Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Warszawa), która wygłosi wykład na temat obecnego stanu badań nad syntezą jądrową.

Najbardziej zaawansowanymi koncepcjami reaktorów termojądrowych są obecnie urządzenia z magnetycznym utrzymaniem plazmy. Przedstawione zostaną zasady działania układów typu tokamak i stellarator, ich wady i zalety.

Zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badań uzyskane na europejskim tokamaku JET – jedynym urządzeniu, które może pracować z mieszanką deuteru i trytu. Omówiony zostanie światowy rekord pod względem największej ilości energii wytworzonej w pojedynczym wyładowaniu, gdzie wygenerowano w sposób ciągły 59 MJ ciepła z reakcji termojądrowych, co jest ponad dwukrotnie więcej niż poprzedni rekord 22 MJ, ustanowiony w 1997 roku. Ponadto przedstawione zostaną osiągnięcia uzyskane na takich urządzeniach jak chiński tokamak EAST czy koreański KSTAR oraz omówiony zostanie obecny stan projektu ITER. Przedstawiony zostanie również program największego obecnie na świecie stellaratora Wendelstein 7-X znajdującego się w Niemczech, jako alternatywnej koncepcji dla tokamaka. Omówione zostaną najnowsze wyniki badań oraz plany na przyszłość.

Ponadto podczas seminarium przedstawiona zostanie koncepcja z inercyjnym utrzymaniem plazmy, a więc z wykorzystaniem laserów, wersja bezpośrednia jak i pośrednia wraz z omówieniem roli tarcz w eksperymentach. Omówione zostaną ostatnie sukcesy osiągnięte na amerykańskim układzie NIF (ang. National Ignition Facility), gdzie energia uzyskana z reakcji wyniosła 3.5 MJ przy energii laserów inicjujących 2.5 MJ.

Data i godziny wydarzenia: 13 marca 2024 (środa) 10:15 - 12:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB