Nadchodzące spotkanie nosi tytuł: Piano-stool Fe(II) and Ru(II) carbonyl complexes with heteroatom ligands: comparison of their anti-cancer properties as covalent and ionic complexes i odbędzie się z udziałem dra Sujoya Dasa (Katedra Chemii Organicznej, Wydział Chemii).
Sujoy Das uzyskał stopień doktora na Wydziale Chemii Uniwersytetu Visva-Bharati w Santiniketan w Indiach w lutym 2020 roku. Jego doktorat dotyczył projektowania chemosensorów do selektywnego wykrywania i szacowania biomolekuł i pierwiastków toksycznych. Pracę na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego rozpoczął w czerwcu 2021 r. jako laureat konkursu IDUB Junior Researcher in Residence, 2020. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie syntezę organiczną i metaloorganiczną, spektroskopię UV-vis i fluorescencyjną. W ramach pracy habilitacyjnej pracuje nad syntezą półsandwiczowych kompleksów metaloorganicznych na bazie żelaza i rutenu, a następnie bada ich potencjał przeciwnowotworowy. Jego praca obejmuje techniki syntetyczne, takie jak fotoliza, chromatografia kolumnowa, spektroskopowe techniki analityczne, takie jak NMR, FT-IR, ESI-MS, XRD, UV-vis i fluorescencja. Wszystkie jego zestawy badane są pod kątem ich właściwości biochemicznych, takich jak cytotoksyczność czy zdolność uszkadzania DNA w odniesieniu do zdrowych i nowotworowych linii komórkowych. Kiedy nie pracuje w laboratorium badawczym, lubi spędzać czas z rodziną, słuchać muzyki i odkrywać nowe miejsca.
Spotkanie odbędzie się 15 kwietnia o godz. 15:00 w trybie online.
W sprawie rejestracji prosimy o kontakt na adres mailowy: bela.fiser@chemia.uni.lodz.pl
Wszyscy są mile widziani!
Béla Fiser jest starszym pracownikiem naukowym i kierownikiem podjednostki na Uniwersytecie w Miszkolcu (Węgry). Od listopada 2022 r. jest profesorem wizytującym w Katedrze Chemii Fizycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Marie Curie i przewodniczącym Oddziału Węgierskiego. Doktorat z chemii uzyskał na Uniwersytecie Kraju Basków (Hiszpania), gdzie był badaczem wczesnego etapu pracy Marii Skłodowskiej-Curie. Jest gorącym zwolennikiem popularyzacji nauki i wierzy, że nauka jest dla każdego.
Materiał źródłowy: Dr Béla Fiser (Katedra Chemii Fizycznej, UŁ)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.