UniLodz – rozwijamy talenty, pomagamy odkryć mocne strony

Wobec dynamicznie zmieniającego się świata, uczelnie wyższe stają obecnie przed wyzwaniem nie tylko przekazywania wiedzy, lecz także wspierania rozwoju talentów oraz kształtowania kompetencji przyszłości. W tym kontekście Uniwersytet Łódzki wyróżnia się jako uczelnia aktywnie dbająca o wsparcie i rozwój indywidualnych talentów osób studiujących. Przejawia się to między innymi w kulturze akademickiej, która promuje otwartość, innowacyjność i przedsiębiorczość.

W jaki sposób Uniwersytet Łódzki przyciąga młodych ludzi i jak inwestuje w talenty, które już ma pod swoimi skrzydłami? Na co zwrócić uwagę i czym warto kierować się przy wyborze studiów? – na te pytania w ramach akcji „Młodzi w Łodzi” odpowiada dr hab. Agnieszka Kurczewska – Prorektor ds. współpracy z otoczeniem UŁ. Nagranie wypowiedzi dostępne jest pod linkiem.

Przede wszystkim zaczynamy tym wsparciem otaczać „młodych zdolnych” dużo wcześniej, jeszcze na etapie szkoły średniej, czyli zanim oficjalnie staną się częścią naszej akademickiej społeczności.  

Dr hab. Agnieszka Kurczewska – Prorektor ds. współpracy z otoczeniem UŁ:

Coraz częściej staramy się przyciągnąć licealistów. Prowadzimy między innymi program „Zdolny uczeń – świetny student”, w ramach którego pracujemy z młodymi ludźmi nad interesującymi ich tematami, wykraczającymi poza programy nauczania szkół średnich. Dzięki współpracy z naszymi pracownikami naukowymi, uczniowie mogą rozwijać się i tworzyć projekty. Prowadzimy też „Laboratorium innowacji”, w którym uczniowie mogą eksperymentować, prototypować i zdobyć wiedzę na temat projektowania innowacyjnych rozwiązań.

Wybór uczelni i kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodych ludzi. Maturzyści zazwyczaj podejmują decyzję w oparciu o własne zainteresowania, ale też opinie innych osób. Czym się kierować w procesie podjemowania tych decyzji?

Dr hab. Agnieszka Kurczewska – Prorektor ds. współpracy z otoczeniem UŁ:

Warto przyjść i zobaczyć uczelnię. Błędem, który często robią osoby wybierające studia jest kierowanie się opiniami własnych rodziców. Trzeba przyznać, że przez ostatnie 20 czy 30 lat te uczelnie się bardzo zmieniły. To już nie te uczelnie, to inne programy studiów, inne formuły studiowania. Warto samemu się przekonać, przyjść zobaczyć jak wyglądają sale, porozmawiać z wykładowcami i innymi studentami.

A co czeka już tych, którzy dołączą do społeczności UniLodz?

Studiujący na UniLodz mają do wyboru szereg programów, które pozwalają im wzrastać zarówno naukowo, jak i mentalnie. Stawiamy na rozwijanie kreatywności, innowacyjności oraz umiejętności biznesowych. Chcemy, aby osoby studiujące działały nieszablonowo, by generowały nowe pomysły i rozwiązania. Koncentrujemy się nie tylko na pracy indywidualnej, lecz również na pracy w zespołach. To ona przynosi efekt synergii i buduje zupełnie nową jakość. 

Dwie studentki w przestrzeni starej fabryki

Projekt mentorski 

Dla bardzo zdolnych organizujemy między innymi program mentoringowy, w ramach którego studiujący mogą rozwijać swoje umiejętności i karierę pod opieką doświadczonych absolwentów naszej uczelni. Osoby studiujące są dobierane w pary z wybitnymi absolwentami Uniwersytetu Łódzkiego, którzy osiągnęli sukcesy w swoich dziedzinach zawodowych. Mentorzy oferują swoim podopiecznym indywidualne wsparcie, dzieląc się swoim doświadczeniem i wskazówkami dotyczącymi kariery zawodowej. Program mentoringowy stawia sobie za cel wspieranie rozwoju osobistego i zawodowego osób studiujących poprzez rozwijanie ich umiejętności, wiedzy i sieci kontaktów. 

Przedsiębiorczość to podstawa 

Kolejną propozycją jest „Akademia Przedsiębiorczości" – program skierowany do tych, którzy chcą zgłębić tajniki przedsiębiorczości i przygotować się do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dzięki programowi można uczestniczyć w różnorodnych kursach i szkoleniach, które prowadzone są zarówno przez praktyków biznesu, jak i teoretyków nauk ekonomicznych. Studenci i studentki mają szansę opracować i rozwijać własne pomysły na działalność. Otrzymują również wsparcie i doradztwo ekspertów z zakresu przedsiębiorczości oraz biznesu, co pomaga im w realizacji swoich pomysłów i celów. 

Inną opcją jest konkurs „EkSoc Start Up”. Umożliwia on studiującym rozwijanie własnych pomysłów na biznes oraz zdobywanie praktycznego doświadczenia w zakresie przedsiębiorczości, przy wsparciu mentorów i ekspertów z dziedziny biznesu jest program. Studiujący są zachęcani do opracowywania nowatorskich pomysłów, koncepcji i strategii rozwoju działalności. Najlepsze projekty otrzymują nagrody finansowe oraz wsparcie w dalszym rozwoju swoich startupów. Zwycięzcy mają szansę na zdobycie kontaktów biznesowych i inwestorów, co może przyspieszyć rozwój ich biznesów.

Innowacyjność – czy tego można się nauczyć? 

Ciekawą propozycją jest program „Ideathon”. To inicjatywa mająca na celu rozwijanie kreatywności, innowacyjności oraz umiejętności rozwiązywania problemów biznesowych oraz w pracę w zespołach. Studentki i studenci biorą udział w warsztatach i sesjach kreatywnego myślenia, podczas których generują nowatorskie pomysły na rozwiązanie konkretnych problemów biznesowych lub społecznych. Następnie tworzą zespoły, w których wspólnie opracowują i rozwijają nowe rozwiązania. Otrzymują również wsparcie oraz doradztwo od doświadczonych mentorów i ekspertów z różnych dziedzin, którzy pomagają im w opracowaniu i doskonaleniu swoich pomysłów. Najlepsze zespoły mają możliwość zaprezentowania swoich projektów przed jury podczas finałowej prezentacji, a zwycięskie drużyny otrzymują nagrody finansowe oraz wsparcie w dalszym rozwoju swoich projektów. 


Wyjedź – zobacz więcej! 

Dr hab. Agnieszka Kurczewska – Prorektor ds. współpracy z otoczeniem UŁ:

Zależy nam na tym, aby młodzi, zdolni, innowacyjnie myślący pozostawało w Łodzi, ale też warto, by okres studiów wykorzystać na poszerzanie horyzontów. I tutaj uczelnie przychodzą z pomocą. Oferta wyjazdowa i programy stypendialne za granicą są naprawdę szerokie i teraz dużo bardziej dostępne finansowo niż było to 20 czy 30 lat temu.

Proponujemy naszym studentkom i studentom bogatą ofertę wyjazdową oraz programy stypendialne za granicą. Są one obecnie znacznie bardziej dostępne finansowo niż kiedykolwiek wcześniej. Studiujący mogą wyjechać do jednego z 26 państw UE, a także Liechtensteinu, Islandii, Norwegii, Republiki Macedonii Północnej lub Turcji. Oczywiście wyjeżdżający objęci są stypendium – dofinansowaniem unijnym, mogą także ubiegać się o dofinansowanie kosztów podróży. To naprawdę unikana szansa do poznania nowej kultury, języka i sposobu życia, rozwoju osobistego, zwiększenia atrakcyjności na rynku pracy, rozwoju języka, lecz również nawiązania kontaktów międzynarodowych i poszerzenia horyzontów akademickich. Wiemy, że doświadczenia życia w wielokulturowym środowisku nie da się z niczym innym porównać. 

A może on-line? 

Osobom, które z różnych względów nie mogą wyjechać za granicę, Uniwersytet Łódzki proponuje na przykład „Opened courses” w ramach UNIC – sojuszu 10 uniwersytetów europejskich zlokalizowanych w miastach w transformacji postindustrialnej. To nie tylko zajęcia prowadzone na odległość, ale także możliwość uczestnictwa w wykładach, seminariach czy warsztatach organizowanych na różnych uczelniach partnerskich. Sprzyja to zwiększaniu kompetencji językowych, nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów i wymianie myśli akademickiej.

Jak dołączyć do społeczności UniLodz?

 

Materiał: Centrum Komunikacji i PR UŁ, Młodzi w Łodzi
Redakcja: Katarzyna Liberska-Kindermann, Agata Dawidowicz, Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcie: Bartosz Kałużny, Centrum Komunikacji i PR UŁ