Marta Kolanowska badała storczyki najpierw w Polsce, zaś po otrzymaniu nagrody w konkursie organizowanym przez Ambasadę Kolumbii, w Parku Narodowym El Cocuy. Jest cenioną specjalistką z zakresu analizy bioróżnorodności obszarów tropikalnych.
- Informacja o przyznaniu nagrody była dla mnie sporym zaskoczeniem, ponieważ badania związane z poznawaniem bioróżnorodności obszarów tropikalnych nie cieszą się dużą popularnością. Nagroda im. Otto Wichterle to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale również motywacja do zintensyfikowania prac nad taksonomią i biogeografią orchidei, które należą do najbardziej zagrożonych roślin na świecie - zaznacza laureatka.
Jury konkursu doceniło nie tylko dorobek naukowy biolożki, ale również podjęte przez nią działania na rzecz ochrony ekosystemów tropikalnych. Badaczka zaangażowała się w ochronę tropikalnych ekosystemów wraz z fundacją Biodiversitatis, której jest współinicjatorką i jedną z założycielek.
Najważniejszym celem fundacji jest stworzenie pierwszej polskiej stacji badawczej w Ameryce Południowej. Rezerwat ma zajmować około 30 hektarów. Stacja będzie zlokalizowana po wschodniej stronie Andów, w rejonie górskim, około 30 km w linii prostej od Puszczy Amazońskiej. W fundacji zasiadają naukowcy z Polski, Czech, Francji i Ekwadoru. Wśród badaczy zaangażowanych w prace fundacji jest wielu naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego - specjaliści z zakresu zoologii, botaniki, briologii i mykologii.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Tekst źródłowy: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ