Stypendium Fulbrighta jest uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w dziedzinie edukacji międzynarodowej. Program ten jest finansowany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Został założony w 1946 roku przez amerykańskiego senatora J. Williama Fulbrighta. Program ten ma na celu promowanie wzajemnego zrozumienia i wymiany kulturalnej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami.
Stypendium oferuje możliwość studiowania, prowadzenia badań naukowych oraz nauczania w szkołach wyższych w Stanach Zjednoczonych. Program jest adresowany do studentów, absolwentów oraz pracowników naukowych z różnych dziedzin, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty akademickie i kulturowe.
Prof. Marcin Górski z Wydziału Prawa i Administracji UŁ.
Podczas pobytu w Nowym Jorku będę prowadził badania dotyczące wpływu Konwencji UNESCO z 2005 roku w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego na dynamizację wolności „wypowiedzi seksualnej”, czyli zawierającej elementy odnoszące się do sfery seksualności człowieka. Jako przykłady można wskazać, będący alegorią Francuskiej Rewolucji, obraz Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady” (zablokowany swego czasu w medium społecznościowym ze względu na to, że na obrazie widać goły biust „Marianny”), czy też ikoniczny musical Formana „Hair” (ze słynną piosenką, której tekst składa się głównie z łacińskich określeń technik współżycia płciowego). Pobyt w Nowym Jorku pozwoli mi zbadać amerykańską perspektywę tej problematyki (a zwłaszcza to, czy transnational judicial dialogue może spowodować wzmocnienie ochrony wolności wypowiedzi seksualnej, pomimo całej niechęci amerykańskich sędziów do „dialogowania”) i przygotować interesującą publikację. Planuję też serię, mam nadzieję – pikantnych jurydycznie, podcastów na ten temat.
- mówi dr hab. Marcin Górski, prof. UŁ
Materiał: Wydział Prawa i Admniistracji UŁ
Zdjęcie: archiwum dr. hab. Marcina Górskiego, prof. UŁ