Rozmowa z prof. Krzysztofem Stefańskim z Katedry Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Marcin Kowalczyk: Już 26 listopada na Wydziale Prawa i Administracji UŁ rozpoczyna działalność Kolegium Doktorskie. Co to za projekt?
Prof. Krzysztof Stefański: - To inicjatywa kierowana do osób, które chciałyby eksternistycznie uzyskać stopień doktora nauk prawnych.
Czy to oferta tylko dla prawników, absolwentów kierunków prawniczych UŁ i innych polskich uczelni?
- Absolutnie nie. Nie ograniczamy się wyłącznie do magistrów prawa. Kierujemy naszą ofertę rekrutacyjną także do absolwentów innych kierunków, niekoniecznie na UŁ, o ile ich praca związana jest ze stosowaniem prawa.
No ale mamy przecież na UŁ cztery szkoły doktorskie, w tym Szkołę Nauk Społecznych, w której stopień doktora nauk prawa można uzyskać…
- Tworząc Kolegium Doktorskie na WPiA UŁ myśleliśmy o wszystkich tych, którzy chcieliby rozwijać się naukowo, ale ich obowiązki i codzienne obciążenia związane z wykonywanym zawodem nie pozwalają im na klasyczne studia III stopnia w szkole doktorskiej.
Czym w takim razie studia w waszym Kolegium Doktorskim będą się różniły od tych w szkołach doktorskich?
- Przede wszystkim tym, że u nas zajęcia potrwają tylko trzy semestry, a nie cztery lata, jak w szkołach doktorskich. Po tym czasie uczestnicy zajęć pod okiem opiekunów będą mogli kontynuować swoje badania naukowe i pisać u nas rozprawy doktorskie w trybie eksternistycznym. Przez owe trzy semestry postaramy się przekazać im niezbędne know-how: wiedzę merytoryczną ze wszystkich gałęzi prawa oraz umiejętności metodologiczne potrzebne do napisania doktoratu. Szkoły doktorskie są świetną instytucją, ale nie dla każdego. My staramy się wypełnić lukę i dotrzeć do tych, którzy z najróżniejszych względów nie mogą lub nie chcą studiować w szkole doktorskiej.
W jakim trybie odbywać się będą zajęcia w Kolegium Doktorskim WPiA i z jak dużymi obciążeniami czasowymi muszą liczyć się uczestnicy?
- Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że uczestnicy naszych zajęć prowadzą bardzo intensywne życie zawodowe, a jednocześnie bliska jest nam idea work-life balance. Dlatego postaramy się nie obciążać ich nadmiernie. Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu, w soboty, w trybie hybrydowym. Dużą wagę przywiązujemy jednak do indywidualnych zajęć z opiekunem naukowym uczestnika.
Kim będą opiekunowie?
- Generalnie dydaktyką i opieką nad uczestnikami zajęć w naszym kolegium zajmować się będą wybitni prawnicy, profesorowie WPiA UŁ, reprezentujący pełne spektrum dziedzin prawa. Dzięki temu ich podopieczni będą mogli podążać za swoim prawnymi zainteresowaniami w dowolnie wybranym kierunku.
Tryb hybrydowy pachnie trochę pandemią… Czy jednak uczestnicy nie woleliby edukować się w sposób stacjonarny?
- Tryb hybrydowy to oferta dla osób, które nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, bo np. mieszkają poza Łodzią i mogliby mieć problem z dojazdem. Jednocześnie będziemy zachęcać naszych podopiecznych do stacjonarnego udziału w zajęciach, gdyż przyświeca nam również cel integracyjny – chcielibyśmy wokół WPiA UŁ tworzyć środowisko prawników, osób zainteresowanych prawem, chcących się rozwijać naukowo, zawodowo, wymieniać doświadczeniami. Wszyscy kiedyś byliśmy studentami i wiemy, że w świecie akademickim nic nie zastąpi kontaktów bezpośrednich.
26 listopada i inauguracja już blisko. Do kiedy trwa rekrutacja kandydatów do Kolegium Doktorskiego WPiA?
- Chcielibyśmy zakończyć ją maksymalnie do 25 listopada, ale w indywidualnych przypadkach możemy ten termin wydłużyć.
Gdzie będą odbywały się zajęcia stacjonarne?
- Tylko na Wydziale Prawa i Administracji UŁ przy ul. Kopcińskiego 8/12. Dla wszystkich, którzy jeszcze nie odwiedzili naszego słynnego „Paragrafu” to również okazja do obejrzenia tego jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w Łodzi.
O ile wiem, UŁ jest pierwszą publiczną uczelnią w Polsce, która uruchamia taki projekt.
- To prawda. Wiemy, że przecieramy szlaki, ale jesteśmy przekonani, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Wielokrotnie przy różnych okazjach byliśmy pytani o możliwość zdobycia stopnia doktora w trybie eksternistycznym. Uważamy, że Kolegium Doktorskie WPiA UŁ będzie bardzo pomocne w osiągnięciu takiego celu.
Rozmawiał: Marcin Kowalczyk, Centrum Promocji UŁ
Wszystkie informacje na temat zasad rekrutacji i trybu nauki na stronie internetowej Kolegium Doktorskiego