Kilka dni przed rozpoczęciem pracy naukowcy zauważyli, że bez specjalnych statywów laboratoryjnych, praca będzie trwała wolniej. Nie mając dostępu do takiej aparatury zamieścili apel na Facebooku. Odzew był natychmiastowy.
- Tuż po weekendzie otrzymaliśmy większość z wydruków 3D brakującego asortymentu. Do 27 marca, dzięki społecznemu wsparciu, otrzymaliśmy blisko 70 statywów znacznie ułatwiających pracę w laboratorium - mówi dr Dominik Strapagiel z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, szef Biobanku UŁ.
Łódzkim diagnostom pomagał architekt Jarosław Głosek, który stworzył projekt 3D statywu. Wiktor Nowak z grupy Śrubsztak zoptymalizował model na potrzeby wydruku. Wydruki w ekspresowym tempie dostarczone zostały przez firmy: Konrad Sobczak WOLF 3D (www.wolf3d.pl),Wiktor Leśkiewicz ORTHOPRINT (www.orthoprint.pl) oraz Paweł Ślusarczyk CD3D (www.centrumdruku3d.pl). Naukowców wsparły też osoby prywatne - Kamila Stępniak, Filip Mikołajczyk, Krzysztof Papiński, Tomasz Rondio i Marcin Kopeć. Z kolei Jakub Pochyła z firmy RAMP (www.ramp.pl) i Paweł Ślusarczyk z firmy CD3D opracowali model specjalistycznego statywu do małych probówek - eppendorfów i zajęli się od razu jego produkcją.
- Normalnie jeden wydruk trwa około dwudziestu godzin. Dzięki zaangażowaniu dobrych ludzi coś co mogło trwać przeszło dwa miesiące zrobione zostało praktycznie przez weekend - mówi dr Strapagiel.
O laboratorium współtworzonym przez naukowców UŁ - prof. Katarzynę Dzitko, prof. Pawła Stączka i dra Dominika Strapagiela pisaliśmy już wcześniej. Można o tym przeczytać tutaj: www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/koronawirus-naukowcy-ul-wspoltworza-laboratorium-diagnostyki.
W imieniu całego zespołu laboratorium i naszym serdecznie dziękujemy za tę ogromną pomoc!
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych. Redakcja: Centrum Promocji UŁ
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał źródłowy: Biobank
Redakcja: Centrum Promocji UŁ