Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbudowali specjalne instalacje, które efektywnie usuwały zanieczyszczenia wody. W przeszłości próbowano usuwać zanieczyszczenia bezpośrednio z dna zbiorników, jednak metoda ta okazała się mało skuteczna. Dzięki projektowi EH-REK w krótkim czasie udało się znacznie poprawić jakość wód w górnej zlewni rzeki Bzury, w której skład wchodzą zbiorniki Arturówka.
Budowa instalacji poprzedzona została analizą szans i zagrożeń, a także koncepcją techniczną, z uwzględnieniem warunków środowiskowych. Oprócz samej budowy instalacji w ramach projektu przeprowadzono szkolenia z zarządzania zasobami wodnymi na terenach miejskich, z których skorzystały jednostki samorządowe.
Naukowcy z Katedry Ekologii Stosowanej WBiOŚ już wcześniej znaleźli się w prestiżowym gronie "Best LIFE Projects", teraz ich działanie uznano za najlepsze na Starym Kontynencie w kategorii "środowisko".
- Podstawy ekohydrologii sformułowano na Uniwersytecie Łódzkim. Jest to nauka integrująca wiedzę ekologiczną i hydrologiczną, co umożliwia nie tylko dogłębne zrozumienie procesów zachodzących w środowisku, ale opracowanie nowych metod poprawy stanu środowiska obecnie nazywanych Biotechnologiami Ekologicznymi. Istotą tych innowacyjnych metod jest wykorzystanie własności ekosystemów jako narzędzia do poprawy stanu środowiska i budowania zrównoważonego rozwoju. Pierwsze prototypowe rozwiązania biotechnologii ekologicznych wykorzystujące sekwencyjne systemy sedymentacyjno-biofiltracyjne (SSSB) skonstruowano w stacji terenowej Uniwersytetu Łódzkiego w Treście nad Zalewem Sulejowskim w latach 90 - mówi prof. Maciej Zalewski, kierownik Katedry Ekologii Stosowanej WBiOŚ UŁ.
Koordynatorem projektu jest profesor Maciej Zalewski, kierownikiem natomiast jest dr Tomasz Jurczak (z tej samej jednostki naukowej UŁ). Projekt EH-REK pn: "Ekohydrologiczna rekultywacja zbiorników rekreacyjnych "Arturówek" (Łódź) jako modelowe podejście do rekultywacji zbiorników miejskich" realizowany był w latach 2010-2016. Jego beneficjentami byli również Miasto Łódź oraz Łódzka Spółka Infrastrukturalna Sp. z o.o. Finansowany był przez Komisję Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Redakcja: Centrum Promocji