- Możliwość zatrudnienia Pana Profesora to dla Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska zarówno olbrzymi zaszczyt, jak i wzmocnienie potencjału badawczego. Od lat Wydział BiOŚ UŁ prowadzi politykę polegającą na umiędzynarodowieniu zespołów badawczych. Znacznie ułatwia to tworzenie projektów naukowych o innowacyjnym charakterze. Pan Profesor Kok, dzięki swojemu doświadczeniu i pasji naukowej, na pewno odnajdzie się w środowisku badaczy Wydziału BiOŚ UŁ, a dla młodszych kolegów będzie mógł stać się wzorem do naśladowania - mówi prof. Michał Bijak, Prodziekan ds. rozwoju badań Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Profesor Philippe J. R. Kok urodził się w małym miasteczku w Demokratycznej Republice Konga, niedaleko Wielkich Jezior Afrykańskich. Rozprawę doktorską obronił w 2013 r. na Uniwersytecie w Lejdzie w Holandii. Dotyczyła ona systematyki i biologii ewolucyjnej płazów i gadów w Pantepui - biogeograficznej prowincji na Wyżynie Gujańskiej - w północnej części Ameryki Południowej, u zbiegu granic Gujany, Wenezueli i Brazylii. Swą dalszą drogę naukową prof. Kok związał z tym rejonem świata. Spędził tam ponad 900 dni biorąc udział w dziesiątkach wypraw w stylu Indiany Jonesa. Prowadził badania terenowe w różnych ekosystemach, od tropikalnych dżungli do fascynujących, ale nieprzyjaznych tepui.
Tepui to odizolowane góry stołowe sięgające prawie 3000 m n.p.m., o pionowych 200-metrowych, a czasami nawet prawie 1000-metrowych ścianach. Powstały wskutek trwającej miliony lat erozji prekambryjskich osadów piaskowca, wyniesionych w wyniku ruchów tektonicznych. Wyglądają niczym wyspy w morzu gęstych lasów, ze szczytami często ukrytymi w chmurach; stąd ich nazwa, która w języku miejscowych Indian oznacza "domy bogów". Te niezwykłe wzniesienia, geologicznie pamiętające czasy superkontynentu Gondwany, odznaczają się jednym z najwyższych na świecie stopniem endemizmu.
Wyniki badań prof. Koka dowodzą, że kręgowce zamieszkujące tepui są ewolucyjnie dużo "młodsze", a pokrewieństwo między nimi dużo bliższe niż się spodziewano. Oznacza to, że - wbrew powszechnej opinii - fragmentacja niektórych obecnie izolowanych tepui miała miejsce znacznie później niż sądzono, tj. na przełomie plejstocenu i holocenu, a nie w okresie kredy.
Urok i mistyczny majestat opisywanych ekosystemów można podziwiać na dziesiątkach zdjęć na autorskim profilu Pana Profesora - www.philippekok.com. Tepui są tak trudno dostępne, że niektóre zostały zdobyte dopiero niedawno. Nic dziwnego, że właśnie tam Sir Artur Conan Doyle umieścił akcję swej powieści "Zaginiony Świat", której bohaterowie odnajdują dinozaury i prastarą cywilizację. Prof. Philippe Kok zbadał ponad 15 szczytów tepui (niektóre nawet kilka razy). Na jednym z nich spędził 46 dni z rzędu w całkowitym odosobnieniu. Co prawda, nie odnalazł tam dinozaurów, ale za to dziesiątki nowych dla nauki gatunków płazów i gadów.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Materiał: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ