Polska jako niekwestionowany lider w Europie w zakresie rozwoju sektora usług biznesowych, w którym obecnie zatrudnionych jest ponad 400 000 osób, staje się miejscem, do którego przenoszone są bardziej zaawansowane procesy, w tym te związane z polityką AML. Wielu ekspertów szacuje, że zapotrzebowanie na tego typu usługi i procesy będzie rosło. Wg danych ABSL, procesy związane z polityką AML są obsługiwane przez coraz większą liczbę podmiotów z centrów usług biznesowych w Polsce – w 2022 roku było to niemal 19%.
Nowy kierunek w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy
Program nowego kierunku studiów podyplomowych „Analityk AML – przeciwdziałanie praniu pieniędzy będzie realizowany w formule stacjonarnej lub zdalnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego został opracowany we współpracy z praktykami oraz przedstawicielami biznesu z takich firm jak Euroclear, EY, mBank i Nordea w odpowiedzi na obecne potrzeby rynku pracy, w szczególności sektora bankowego. Zgodnie z europejskim i polskim prawem instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, płatnicze czy biura rachunkowe, zobligowane są do wprowadzenia wewnętrznej procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W Łodzi mamy już ponad 100 centrów usług biznesowych, które będą w coraz większym stopniu zainteresowane pozyskaniem na rynku pracy specjalistów po kierunkach w zakresie AML. Podobnie jak jeszcze liczniejsza pula pracodawców spoza sektora, będą mogli skorzystać na wprowadzeniu takiego kierunku przez naszą uczelnię. Wspólna inicjatywa z ABSL, dzięki zaangażowaniu praktyków
z doświadczeniem bankowym pozwoli studentom zdobyć niezbędne kompetencje do efektywnego działania w środowisku zmieniających się regulacji. To już kolejny kierunek przygotowany przez Uniwersytet Łódzki od początku w ścisłej współpracy z biznesem. Dzięki elastycznej formule kierunek jest ciekawą opcją rozwoju dla osób z całej Polski
– podkreśla prof. Agnieszka Kurczewska, prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego.
Program nowego kierunku podyplomowego na Uniwersytecie Łódzkim obejmuje prawo i ekonomię sektora bankowego, zarządzanie, rachunkowość oraz praktykę funkcjonowania instytucji finansowych. Jedna trzecia zajęć o charakterze praktycznym będzie dotyczyła rozwijaniu zdolności myślenia analitycznego, oceny ryzyka, pracy z dużą ilością danych oraz pozyskiwaniu i analizowaniu informacji z różnych źródeł. Absolwent kierunku będzie mógł podjąć pracę w międzynarodowym środowisku w instytucjach finansowych na stanowisku analityka AML. Jest to funkcja odpowiedzialna za identyfikację i przeciwdziałanie praniu pieniędzy w celu zapobiegania ryzyku reputacyjnemu i finansowemu firmy związanego z działalnością przestępczą.
Obserwujemy, że jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w sektorze usług biznesowych jest AML. To nie tylko wymóg prawny, ale również element budowania zaufania i reputacji firmy oraz ochrona jej klientów i udziałowców. Skuteczne procedury kontrolne pomagają zapewnić bezpieczeństwo finansowe organizacji, chroniąc ją przed ryzykiem strat. Ponadto, odpowiedzialne postępowanie w obszarze AML zwiększa atrakcyjność firmy dla klientów i partnerów biznesowych. Dzięki wysokiej jakości pracy naszych analityków coraz więcej krajów decyduje się na korzystanie ze wsparcia centrów i oddziałów, zlokalizowanych w Polsce. Cieszymy się, że w Łodzi uruchomimy kierunek studiów o ogólnopolskim zasięgu, który odpowiada na potrzeby sektora usług, który pozostaje jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki
– zaznacza Agnieszka Belowska-Gosławska, wiceprezydent ABSL ds. technologii.
Rynek przeciwdziałania praniu pieniędzy
Według danych Future Market Insights, globalna wielkość rynku przeciwdziałania praniu pieniędzy – a więc usług, oprogramowania oraz rozwiązań mających na celu wykrywanie, zapobieganie i zgłaszanie działań związanych z praniem pieniędzy szacowana jest na 3,18 miliarda dolarów w 2023 roku. Prognozy wskazują na dynamiczny wzrost nawet do 16 miliardów dolarów w 2033 roku. Rozwój specjalizacji i wiedzy dotyczących tego zjawiska jest tym istotniejszy, że według danych Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), od 2 do 5% światowego PKB podlega praniu pieniędzy.
Więcej informacji o studiach AML.
Partner strategiczny: ABSL
Partnerzy biznesowi: euroclear, EY, mBank, Nordea.
ABSL, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych – zrzesza ponad 240 największych światowych firm, reprezentujących sektor, w którym zatrudnionych jest obecnie w Polsce ponad 400 000 osób. 1,7 tys. centrów usług, rozproszonych w ponad 80 lokalizacjach, tworzy prężny sektor wspierający rozwój gospodarczy m. in. dzięki innowacyjnym rozwiązaniom wdrażanym przez międzynarodowe korporacje. Celem jest budowanie atrakcyjnych i zrównoważonych ekosystemów, które dzięki pozytywnemu zaangażowaniu stworzą nowe miejsca pracy i w sposób odpowiedzialny będą rozwijać inwestycje i biznes w lokalnych społecznościach.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia w centralnej Polsce – niemal 30 000 studentów i ponad 3500 pracowników naukowych i administracyjnych. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Fotorelacja z podpisania umowy
Materiał: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR, fot. Bartosz Kałużny
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.