Nowa inwestycja – UniLodz korzysta z odnawialnych źródeł energii

Uniwersytet Łódzki na mocy uchwały Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi otrzymał dotację w wysokości 7 928 542 zł na wykonanie instalacji fotowoltaicznych. Prace już się rozpoczęły i będą trwać do końca 2024 roku. Podstawowym celem inwestycji jest zwiększenie udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, podniesienie funkcjonalności istniejącej sieci elektrycznej poprzez ograniczenie kosztów jej funkcjonowania, zmniejszenie produkcji energii z konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Budowa instalacji fotowoltaicznej na Wydziale Zarządznia UŁ
Budowa instalacji fotowoltaicznej na Wydziale Zarządznia UŁ
Budowa instalacji fotowoltaicznej na Wydziale Zarządznia UŁ
Budowa instalacji fotowoltaicznej na Wydziale Zarządznia UŁ
Budowa instalacji fotowoltaicznej na Wydziale Zarządznia UŁ

Efektem przedsięwzięcia będzie zainstalowanie na budynkach Uniwersytetu Łódzkiego technologii umożliwiającej wykorzystanie energii odnawialnej. Planowana inwestycja będzie służyć produkcji energii elektrycznej, która zostanie wykorzystana w części na potrzeby własne, a w przypadku energii cieplnej w całości na potrzeby własne. W sieci zmagazynowana zostanie część energii elektrycznej przewyższająca zużycie własne w celu jej późniejszego wykorzystania. Podjęte działania nie tylko przyniosą oszczędności finansowe, ale także podniosą świadomość ekologiczną oraz wiedzę użytkowników budynków na temat ochrony środowiska, poszanowania energii oraz odnawialnych źródeł energii. 

Etapy inwestycji

Pierwszy etap inwestycji rozpoczął się w roku 2023 – wówczas rozpoczęła się część formalna projektu polegająca na uzyskaniu warunków przyłączeniowych. W lutym 2024 roku rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych na Wydziale Zarządzania UŁ.  

Kolejnymi budynkami, na których zostaną założone panele fotowoltaiczne, będą Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Prawa i Administracji. Pierwszy etap inwestycji zostanie zakończony pracami na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Ukończenie tego etapu realizacji zadania przewiduje się na 30 czerwca 2024 roku. 

Drugi etap inwestycji rozpocznie się po zakończeniu procedur formalnych i obejmie całe Osiedle Akademickie, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział Chemii, Wydział Filologii oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. Zgodnie z harmonogramem prace przy tych budynkach rozpoczną się w czerwcu 2024 roku. 

Cała inwestycja powinna zakończyć się do 31 grudnia 2024 roku. 

W ramach podpisanej umowy o dofinansowanie zrealizowane zostaną zadania o następującej wartości:  

  • Budowa instalacji fotowoltaicznych na budynkach Uniwersytetu Łódzkiego – Wydział Zarządzania, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej do wysokości 1 940 580 zł; 
  • Budowa instalacji fotowoltaicznej na budynku Wydziału Prawa i Administracji UŁ do wysokości 1 042 507 zł; 
  • Budowa instalacji fotowoltaicznej na budynku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ do wysokości 1 112 265 zł; 
  • Budowa instalacji fotowoltaicznych dla budynków Uniwersytetu Łódzkiego - Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Chemii do wysokości 1 195 650 zł; 
  • Dostawa i montaż paneli fotowoltaicznych dla Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ do wysokości 220 725 zł; 
  • Dostawa i montaż paneli fotowoltaicznych dla Wydziału Filologicznego UŁ do wysokości 430 650 zł; 
  • Dostawa i montaż paneli fotowoltaicznych dla Biblioteki UŁ do wysokości 382 815 zł; 
  • Dostawa i montaż paneli fotowoltaicznych dla Osiedla Akademickiego obejmującego następujące domy studenckie: nr 5, nr 7, nr 8, nr 9, nr 11, nr 13 do wysokości 985 500 zł; 
  • Dostawa i montaż paneli fotowoltaicznych dla Osiedla Akademickiego obejmującego następujące domy studenckie: nr 2, nr 3, nr 13 oraz stołówkę do wysokości 1 048 500 zł.  

 

Materiał: Dział Inwestycji i Remontów UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ