Tematyka mojej książki dotyczy losów polskich dzieci urodzonych w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu: to osoby, które przyszły na świat w sytuacjach naznaczonych wojną, okupacją, pracą przymusową lub niewolą. Ich biologiczni rodzice znajdowali się jednak po przeciwnych stronach barykady: jedno, zwykle matka, było członkiem społeczności okupowanej; drugie, najczęściej ojciec, było najeźdźcą (okupantem). Ukazuję w niej losy polskich dzieci poczętych z relacji o różnym stopniu przymusu/dobrowolności oraz w wyniku wojennej przemocy seksualnej.
Książka, choć de facto jest pracą na stopień naukowy, porusza tematy, które dotykają zróżnicowane grono odbiorców. Nie jest więc skierowana wyłącznie do naukowców reprezentujących rozmaite dyscypliny z zakresu nauk społecznych i humanistyki, którzy znajdą w niej wyniki badań opartych na źródłach dotąd nieznanych. Dla studentów interesujący może się okazać opis procesu badawczego, a szczególnie wątki dotyczące etyki badań i odpowiedzialności badacza wobec badanych i odbiorców. Wiem, że z publikacji korzystają psychologowie-terapeuci, którzy uzupełniają swoją wiedzę o konteksty historyczne, istotne przy leczeniu traum, szczególnie tych przenoszonych z pokolenia na pokolenie.
Jakub Gałęziowski – doktor historii Uniwersytetu w Augsburgu i Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się historią społeczną, historią mówioną i badaniami biograficznymi. Interesuje się aspektami etycznymi i rolą emocji w badaniach naukowych.
Wszystkie prace nominowane w IX edycji konkursu, które konkurują o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego w Polsce wydanego w 2022 roku:
- dr Anna Róża Burzyńska „Atlas anatomiczny Georga Büchnera”, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, zgłoszona przez Katedrę Teatru i Dramatu Wydz. Polonistyki, Uniwersytet Jagielloński,
- dr Jakub Gałęziowski „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, wydana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej, zgłoszona przez Wydział Nauk o Kulturze i sztuce, Uniwersytet Warszawski,
- dr Piotr Kendziorek „Filozofia wobec Zagłady. Koncepcje teorii krytycznej, Martina Heideggera i poststrukturalizmu”, wydana i zgłoszona przez Żydowski Instytut Historyczny,
- prof. dr hab. Roman Kuźniar (UW) „Zmierzch liberalnego porządku międzynarodowego 2011-2021”, wydana i zgłoszona przez Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR,
- dr hab. Mateusz Wyżga, prof. UKEN w Krakowie „Chłopstwo. Historia bez krawata”, wydana i zgłoszona przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
Po więcej informacji o konkursie zapraszamy na stronę nagrody oraz facebook konkursu.
Partnerem Strategicznym IX edycji konkursu jest firma Amcor. Partnerem Głównym wydarzenia jest ABB. Partnerami Wspierającymi są Pelion i Veolia.
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ