Nagroda Smart City Poland Award dla naukowców z UŁ

"Strefa Oxy Cardio" składająca się z tężni i ścian zielonych, która powstała dzięki badaczom z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ na terenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Wł. Biegańskiego w Łodzi, by wspierać powrót pacjentów do zdrowia, jednomyślnym głosem jury zdobyła nagrodę Smart City Poland Award w kategorii Ochrona środowiska.

 

W trosce o wspomaganie zdrowotności oraz rekonwalescencję pacjentów zmagających się różnymi schorzeniami, w tym kardiologicznymi, prof. Zdzisława Romanowska-Duda z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego podjęła się zadania zaprojektowania specjalnej strefy zieleni dostosowanej do wydzielonego miejsca na terenie szpitala. Do zadań biologów należało opracowanie i zbudowanie prototypu konstrukcji ścian zielonych i tężni. We współpracy z firmą PHU Dytrych opracowano i wykonano konstrukcję tężni. Następnie wyselekcjonowano genotypy roślin o wysokich walorach dekoracyjnych, które to rośliny zostały umieszczone w konstrukcji ścian zielonych wraz z automatycznym systemem nawadniania.

- Tężnia i otaczające ją ściany zielone z wyselekcjonowanymi gatunkami roślin tworzą wyjątkowy mikroklimat sprzyjający terapii i rekreacji pacjentów szpitala, jednocześnie stanowiąc dekoracyjny element krajobrazu - tłumaczy prof. Romanowska-Duda.

- Zbadaliśmy również miejsce, gdzie powstała strefa. Wyniki badań wskazują na zwiększoną ilość asymilowanego dwutlenku węgla i wytwarzanego tlenu przez zielone ściany, co z kolei wpływa na dodatni bilans produkowanego tlenu - dodaje prof. Romanowska- Duda.

Twórcy zielonej strefy liczą, że wyniki uzyskane w łódzkim projekcie stanowić będą podstawę do modernizacji, adaptacji i komercyjnej budowy podobnych stref także w innych placówkach służby zdrowia, a także w sanatoriach, miejskich parkach i na osiedlach mieszkaniowych.

Celem konkursu Smart City Poland Award jest wyszukiwanie i propagowanie innowacyjnych rozwiązań wdrożonych w miastach na terenie Polski, które to rozwiązania odznaczają się ponadprzeciętną kreatywnością w podejściu do łączenia nowoczesnych technologii z potrzebami społeczności lokalnych miast i regionów.

Projekt "Relaksacyjna Strefa Oxy - Cardio - wspomagająca zdrowotność i rekonwalescencję społeczeństwa" był realizowany na Uniwersytecie Łódzkim przy udziale firmy PHU Dytrych, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w konkursie "Inkubator Innowacyjności Plus".

Więcej o nagrodzie i pozostałych laureatach -> www.smartcityexpo.pl

http://www.smartcityexpo.pl


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: CTT UŁ; prof. Romanowska-Duda WBiOŚ UŁ; PAP Nauka w Polsce; Dziennik Gazeta Prawna

Redakcja: Centrum Promocji UŁ