Bohaterem pierwszego spotkania „5 na 10", które odbędzie się już 26 kwietnia br. będzie dr Jakub Gałęziowski, doktor historii Uniwersytetu w Augsburgu i Uniwersytetu Warszawskiego, zeszłoroczny laureat Nagrody im. Prof. Kotarbińskiego za książkę „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).
Z pozycji Biblioteki Miejskiej obecne rozszerzenie współpracy z Uniwersytetem Łódzkim to świetna możliwość, aby zapewnić czytelniczkom i czytelniczkom kontakt z najwybitniejszymi polskimi humanistkami i humanistami i ich dziełami. Już pierwsze spotkanie w cyklu „5 na 10" to będzie coś! Jakub Gałęziowski swoją książką przywraca pamięć o dzieciach, które powstały podczas II wojny światowej ze związków Polek z mężczyznami innych narodowości, którzy najczęściej byli „po drugiej stronie frontu". Pokazuje skomplikowanie ich losów, polityczne, administracyjne i społeczne mechanizmy, które sprawiły, że losy tych kobiet i dzieci nie stały się częścią oficjalnej narracji o wojnie. Z wielką wrażliwością, bezstronnością i sumiennością pisze też o zjawiskach, które były tłem ich historii. Wykonując tę szczególną pracę na pamięci, pokazuje, dlaczego ważne dla współczesnego społeczeństwa jest przerwanie tego tabu.
Łukasz Kaczyński, Biblioteka TUVIM
Już 26 kwietnia br. zapraszamy na dwa spotkania z drem Jakubem Gałęziowskim, z których jedno odbędzie się o godz. 11:30 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ w sali C-101 przy ul. POW 3/5, natomiast kolejne o godz. 18:00 w Bibliotece TUVIM przy ul. Tuwima 46 w Łodzi. Piewrsze z nich poprowadzi prof. Kaja Kaźmierska, dyrektor Instytutu Socjologii UŁ, współpracująca badawczo od wielu lat z drem Gałęziowskim, m.in. w obszarze historii mówionej. Drugie ze spotkań poprowadzi Łukasz Kaczyński z Biblioteki TUVIM.
Stała współpraca Uniwersytetu Łódzkiego i Biblioteki Miejskiej w Łodzi
„5 na 10” jest kolejną z odsłon współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z Biblioteką Miejską w Łodzi. Po latach nieformalnych kontaktów obydwie instytucje oficjalnie podpisały w styczniu umowę partnerską. Będą realizować między innymi projekty kulturalne, art&science, a także popularyzować naukę.
To sposób na dzielenie się wiedzą – mówi prof. Agnieszka Kurczewska, prorektor ds. współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Łódzkiego.
Myślę, że uczelnie tak najczęściej tradycyjnie rozumiane są jako miejsce wytwarzania wiedzy, przełomowych badań, a mniej z popularyzacją wiedzy. My w Uniwersytecie Łódzkim chcemy to mocno zmienić, pokazać, że nie tylko odważnie myślimy, ale potrafimy też, jestem przekonana z entuzjazmem, o tym opowiadać. Chcemy wychodzić do mieszkańców i mieszkanek Łodzi, opowiadać o naszych zaangażowanych często badaniach, przekazywać wiedzę, ale także zachęcać do tego typu kariery, czyli kariery naukowca.
dodaje prof. Agnieszka Kurczewska
Uniwersytet Łódzki i Biblioteka Miejska w Łodzi prowadzą oficjalną współpracę w ramach trzech obszarów: popularyzacji nauki, art&science oraz inicjatyw kulturalnych. Na mocy zawartego 19 stycznia 2024 porozumienia nasza uczelnia „wychodzi” do miasta m.in. z nauką i kulturą, czego efektem jest realizowany cykl spotkań z badaczami (m.in. tymi, którzy pojawiają się w ramach projektu Nauka Inspiruje), które będą się odbywać w różnych filiach Biblioteki Miejskiej.
Chcemy zaprezentować naszych naukowców i naukowczynie – inspirujących ludzi prowadzących badania, które mają istotny wpływ społeczny na otoczenie. Nasi badacze i badaczki są chętni by mówić o swojej pracy szerzej niż tylko w salach wykładowych. Poza wykładami popularyzującymi działalność i efekty prac naszych naukowców, planujemy organizować również m.in. dyskusje, warsztaty poszerzające wiedzę z zakresu kultury i rozwijające kompetencje społeczności Łodzi.
Więcej informacji o Nagrodzie im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego
Po bieżące informacje zapraszamy na Facebook nagrody.
Redakcja: Honorata Ogieniewska, Centrum Komunikacji i PR