Marta Malinowska z UŁ w sesji Komisji ds. Statusu Kobiet w Nowym Jorku

W marcu, Marta Malinowska z Ośrodka Naukowo-Badawczego Problematyki Kobiet na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, uczestniczyła w 68. sesji Komisji ds. Statusu Kobiet w Nowym Jorku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez UN Women (podmiot ONZ na rzecz Równości Płci i Wzmocnienia Kobiet). Specjalistka pojechała na zaproszenie Mediterranean Youth Foundation.

Marta Malinowska
Yasmeen Alaa El-Din i Marat Malinowska

W tym roku główny nacisk obrad położony został na metody przyspieszenia osiągnięcia równości płci poprzez badanie sposobów i źródeł finansowania działalności na rzecz praw kobiet i zmagania się z problemem ubóstwa z perspektywy na płeć.

W ramach wydarzeń towarzyszących, dzięki wsparciu projektu RESET Redesigning Equality and Scientific Excellence Together oraz GEMMA Erasmus Mundus, odbył się warsztat poprowadzony przez Yasmeen Alaa El-Din, pochodzącą z Egiptu studentkę GEMMA. Spotkanie poruszało temat dostępnych form finansowania działalności feministycznej w południowych krajach śródziemnomorskich. Planowana jest także publikacja z wydarzenia.

 

Dwa lata realizacji projektu RESET

RESET: Redesigning Equality and Scientific Excellence Together (Wspólne działania w zakresie promowania równości w nauce i doskonałości naukowej) to projekt, którego celem jest zapewnienie równości kobiet i mężczyzn w instytucjach badawczych. RESET koncentruje się na działaniach umożliwiających realne wyrównanie szans w instytucjach badawczych. Realizacja projektu zmierza do stworzenia przestrzeni, w ramach której badaczki i badacze będą mogli w pełni realizować swój potencjał naukowy i organizacyjny. RESET wykorzystuje intersekcjonalne (krzyżowe) podejście do koncepcji (nie)równości i zmierza do wypracowania Planów na rzecz równych szans (GEP), które zostaną wcielone w instytucjach partnerskich projektu, w oparciu o analizę potrzeb i doświadczeń każdej z nich. W inicjatywie tej – finansowanej w ramach prestiżowego programu Unii Europejskiej Horyzont 2020 – udział bierze siedem uczelni europejskich: Uniwersytet w Bordeaux (Francja; koordynator projektu), Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (Grecja), Uniwersytet Łódzki (Polska), Uniwersytet w Porto (Portugalia), Uniwersytet Ruhry w Bochum (Niemcy), Uniwersytet w Oulu (Finlandia) oraz Instytut Nauk Politycznych w Paryżu (Francja). 

Zdjęcia: Marta Malinowska