Koło Naukowe Awangardystów zostało laureatem konkursu "ŁÓDŹ AKADEMICKA - NAUKOWA, KREATYWNA I WIELOKULTUROWA 2024"

Koło Naukowe Awangardystów, działające przy kierunku Międzynarodowe Studia Kulturowe (MSK), jako organizacja studencka otrzymało grant w wysokości 8010 zł na realizację projektu „Film w Łodzi – Łódź w filmie. Blaski i cienie HollyŁódź”.

członkowie koła wraz z opiekunem naukowym trzymający dyplom

Oficjalne wyniki konkursu:

https://opus.org.pl/pliki/plik_c7315c8c8b34999d09c9be2224015a2c644926.pdf?fbclid=IwAR2G07ifwaUUDoU8NU3HP_Ta2q_Rv32_VzKCKtSjaGHk3ZloeAH_wHB9U7w

Pprzygotowany projekt będzie realizowany we współpracy z lokalnymi i krajowymi partnerami: Muzeum Kinematografii w Łodzi, EC1 Łódź - Miasto kultury, Mediateka MeMo, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej.

Powstał on z myślą o wypełnieniu merytorycznej luki w historii miasta, odnoszącej się do pojęcia „HollyŁódź”, które - podobnie jak niegdyś „Manchester Wschodu” - trafnie wpisuje się w jego dzieje, jednak nie zostało w pełni odkryte ani zdefiniowane.

Dlatego też studenci zaplanowali liczne aktywności mające dać odpowiedź na pytania: co oznacza termin „HollyŁódź”? Jak poprawnie go rozszyfrować? Dokąd sięgają łódzkie korzenie filmowe? Jakie czynniki kształtowały kinematograficzną historię miasta? Jak w XXI. w. miasto czerpie ze swego dziedzictwa?

Punkt wyjściowy:

Przydomek „HollyŁódź” zobowiązuje - próby dociekania jego rodowodu wykazały, że nie został on nadany przypadkowo, tym bardziej że to właśnie kino jest wpisane w DNA industrialnej Łodzi, która w okresie powojennym była centrum przemysłu filmowego i współtworzyła historię polskiego filmu. Weryfikacja źródeł potwierdziła, że w tym niegdyś robotniczym mieście powstawały kultowe produkcje (m.in. „Zakazane piosenki”, „Ziemia obiecana”, „Vabank”, „Seksmisja", „Trójkąt bermudzki”, „Piłkarski poker”, „Psy”, „Ajlawiu”, „Edi”, „Miasto 44”, „Ida” i „Zimna wojna”), zaś łódzkie lokacje (ulice, place, parki, pałace i fabryki) zagrały w niemalże 200 filmach i serialach. Oglądają je nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że Łódź jest zarówno aktorem, jak i planem filmowym, bowiem z powodzeniem odgrywa(ła) rolę Warszawy, Lwowa, Paryża, Wiednia czy Berlina. Łódź przez dziesięciolecia pracowała na swoją renomę, uzyskując ją nie tylko dzięki laureatom Oscarów czy zdobywcom festiwalowych nagród w Cannes, Wenecji i Berlinie, lecz także reżyserom, operatorom i aktorskim gwiazdom, którzy zanim wyruszyły na podbój filmowego świata studiowali w słynnej Szkole Filmowej. Jednak czynników powodujących, że „HollyŁódź” stała filmem było więcej - by je poznać, studenci będą podążać m.in. śladami Wytwórni Filmów Fabularnych, Wytwórni Filmów Oświatowzych, Studia „Se-Ma-For,, a także odkrywać ponad 100. letnią historię łódzkich kin.

W wyniku projektu powstaną:

  • katalog tekstów o Łodzi wraz z dokumentacją fotograficzną (publikacja E-booka, ok. 70 stron, Wydawnictwo UŁ);
  • cykl 4 podcastów podsumowujących projekt (czas trwania jednego podcastu: 20-25 min., studio Mediateki MeMo).

Osoby odpowiedzialne za projekt:

  • Inga Adaszkiewicz-Postrych (przewodnicząca Koła)      
  • Iga Polniak
  • Dominika Radzimska
  • dr Ernest Kuczyński (opiekun Koła Naukowego Awangardystów)

zdjęcie przedstawiające dyplom dla koła naukowego awangardystów