Kolekcje: Fotofestiwal i Uniwersytet Łódzki

Kolejna edycja Fotofestiwalu wystartowała! Również w tym roku wspieramy wydarzenie jako partner główny. Przed nami pokazy slajdów, wystawy fotografii, spotkania z ekspertami. Zapraszamy spragnionych obcowania z kulturą w sieci i poza nią, między 6 a 23 sierpnia br., a także w październiku do Motyla UŁ.

 

Wystawy, na jakie w tym roku organizatorzy zapraszają do Łodzi, skupiają się wokół tematu kolekcjonowania - jako sztuki, nawyku, pasji, a czasem obsesji. Co takiego kryje się za potrzebą gromadzenia, posiadania i katalogowania fotografii? Czy kolekcjonowanie może przerodzić się w obsesję? Co stanowi o wartości fotografii, które chcemy zatrzymać przy sobie? Program skupiać się będzie wokół nietypowych, autorskich, odważnych kolekcji fotograficznych. Wystawy w tym roku będą dostępne także w wersji online. Dla społeczności Uniwersytetu Łódzkiego (studentów i pracowników) przewidzieliśmy dwa dni, podczas których nieodpłatnie będą mogli odwiedzać festiwalowe wystawy - 17 i 23 sierpnia.

Po raz pierwszy festiwalowe wystawy, pokazy slajdów i filmów, gościliśmy na Uniwersytecie Łódzkim rok temu. Odwiedzającym udostępniliśmy w tym celu nietypową przestrzeń - na co dzień zamknięty dawny budynek filologii germańskiej i romańskiej przy ul. Sienkiewicza 21, znanej łodzianom jako Budynek z Motylem - Motyl UŁ.

W tym roku zapraszamy do Motyla UŁ na mocny epilog 19. Fotofestiwalu, który będzie miał miejsce w październiku. Klimatyczny budynek będzie gościł wystawy fotograficzne przygotowane przez Uniwersytet Łódzki, Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi i Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Na wystawie p.t. "Veritas et libertas", przygotowanej przez naszą uczelnię, zostaną wyeksponowane wybrane prace fotograficzne nadesłane na konkurs pod tym samym tytułem. Konkurs ogłoszono wiosną z okazji 75-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Był on skierowany do wszystkich osób, które chciały spróbować swoich sił w fotografii. Swoją wizualną interpretację hasła "Prawda i wolność" zaprezentowało niemal 100 osób.

Już w sobotę 8 sierpnia zapraszamy do Muzeum Książki Artystycznej na Tymienieckiego 24 na krótki pokaz slajdów będący zapowiedzią wystaw fotografii, które będzie można w całości zobaczyć w październiku.

Na jesień szykujemy również panele dyskusyjne z udziałem ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego, które będą poświęcone zagadnieniu kolekcjonowania oraz spotkanie nt. książki o Zofii Rydet - wybitnej polskiej etnofotografce.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi odbędzie się tradycyjnie w pofabrycznych przestrzeniach Art_Inkubatora - między 6 a 23 sierpnia. Ze względu na sytuację epidemiologiczną program festiwalu skupi się głównie na wystawach. Spotkania z widownią zostaną ograniczone i przeniesione do Internetu. Widownię czeka jednak także parę wydarzeń specjalnych. Dwie ekspozycje - w budynku uniwersyteckim Motyl UŁ i w Muzeum Sztuki ms1 - zostaną otwarte jesienią.

Śledźcie aktualny program 19. Fotofestiwalu na sierpień i październik stronie: https://bit.ly/36ZblIThttps://bit.ly/36ZblIT oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/events/451900638974793/https://www.facebook.com/events/451900638974793/.

Ścisła współpraca z Fotofestiwalem to efekt konsekwentnej strategii Uniwersytetu Łódzkiego, która zakłada angażowanie się w ważne wydarzenia miejskie. Uczelnia to coś więcej niż kształcenie i badania. Jesteśmy aktywną częścią łódzkiej społeczności, z którą dzielimy się wiedzą, a także infrastrukturą dla prezentacji istotnych zagadnień. Niezmiennie od lat wspieramy najlepsze wydarzenia kulturalne, nie tylko fotograficzne, ale również filmowe jako ich partnerzy i współorganizatorzy, np. Festiwal Kamera Akcja.

Szczegóły październikowej odsłony Fotofestiwalu przekażemy we wrześniu.

Fotofestiwal 2019 - fotorelacja


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał źródłowy: Fundacja Edukacji Wizualnej

Redakcja: Centrum Promocji UŁ