Wsparcie dla wszystkich grup badaczy
W I konkursie IDUB UŁ przewidziano granty zarówno dla młodych, jak i doświadczonych badaczy. Tylko w tych dwóch kategoriach wpłynęło ponad 230 aplikacji, z czego dofinansowanie, na przeszło 2 000 000 PLN, otrzyma 57 z nich.
- Naszym priorytetem, jako badaczy, powinno być ciągłe wzmacnianie poziomu naukowego uczelni i temu te projekty mają przede wszystkim służyć. Bardzo się cieszę z tak dużego zainteresowania, to pokazuje, że jest w nas bardzo duży potencjał. Widać wyraźnie, że taki konkurs był bardzo potrzebny, wszystkim grupom naukowców. Życzę owocnych i satysfakcjonujących badań - mówi prof. E. Żądzińska, Rektor UŁ.
Najwięcej projektów z dofinansowaniem znalazło się na Wydziałach: Biologii i Ochrony Środowiska oraz Chemii. Oprócz nich, w tej kategorii, badania zrealizują naukowcy z Wydziałów: Prawa i Administracji, Filologicznego, Matematyki i Informatyki, Fizyki i Informatyki Stosowanej, Nauk Geograficznych oraz Nauk o Wychowaniu.
Zespoły badawcze i niezbędna aparatura
Kolejny z konkursów IDUB - Granty za granty - miał na celu wyróżnienie zespołów badawczych Uniwersytetu Łódzkiego najefektywniej pozyskujących projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych w dowolnej dyscyplinie nauki. Tutaj rekordowej wysokości nagrodę otrzymał zespół prof. Michała Bijaka z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.
Aż 4 nagrody w tym konkursie powędrowały z kolei do naukowców z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej. Łączna suma tych nagród w I edycji IDUB UŁ to 150 000 PLN.
W ramach konkursu Granty aparaturowe złożono 40 wniosków, w tym 13 indywidualnych oraz 27 zespołowych. Konkurs pozostaje w fazie oceny, ale warte podkreślenia jest to, że , o dofinansowanie aplikowały między innymi wydziały o profilu humanistycznym. Budżety wszystkich aplikacji to przeszło 3 600 000 PLN.
Międzynarodowa współpraca i wymiana doświadczeń
Konkursy kierowane do zagranicznych naukowców: Junior Researcher in Residence, Advanced Researcher in Residence oraz Visiting Research Fellow, otworzą możliwość współpracy z UŁ wyróżniającym się badaczom spoza Polski.
Z aplikacji, które wpłynęły wyłania się ich bardzo bogaty dorobek publikacyjny i naukowy, co z pewnością zaprocentuje wymianą doświadczeń i dalszym rozwojem zarówno badań, jak i dydaktyki UŁ.
- Bez zwiększenia intensywności współpracy z badaczami z zagranicy nie możemy myśleć o skutecznym gonieniu światowej czołówki. To oczywiście jest wieloletni proces, ale te dwa konkursy to bardzo ważny krok na drodze do realizacji naszych najważniejszych celów - tłumaczy prof. Zbigniew Kmieciak, Prorektor ds. nauki UŁ.
Wewnętrzne konkursy badawcze Uniwersytetu Łódzkiego finansowane są w ramach zwiększonej o 2% subwencji dla Uczelni, które przystąpiły do konkursu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza (IDUB). Uniwersytet Łódzki jako jeden z uczestników pierwszej edycji konkursu MNiSW - IDUB, otrzymał z MNISW dodatkowe środki na badania naukowe, które w formie subwencji będzie otrzymywał przez kolejnych 6 lat.
Doświadczeni naukowcy i młodzi badacze mogli ubiegać się o dofinansowania w ramach kilkunastu programów, zarówno w formie jednorazowych dofinansowań, jak i comiesięcznego wynagrodzenia.
W kolejnych miesiącach będziemy opisywać poszczególne projekty w ramach I konkursu IDUB UŁ. Wszystko będzie można znaleźć na stronie internetowej UŁ.
Dołącz do grupy DOBRA NAUKA na Facebooku i dziel się wiedzą!
Materiały: Centrum Nauki UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ