Zdanie odrębne jest to uprawnienie przysługujące sędziemu ETPCz, który podczas głosowania nad wyrokiem zagłosował inaczej niż reszta składu orzekającego. Może on ujawnić powyższy fakt poprzez złożenie swojego stanowiska na piśmie wraz z uzasadnieniem, które zamieszcza się pod wyrokiem.
- Zdania odrębne pełnią wiele istotnych funkcji: funkcję gwarancyjną - ujawniają rozbieżności interpretacyjne przy stosowaniu prawa przez Państwa-Strony i mogą wpływać na jakość jego stanowienia, funkcję informacyjną - strony postępowania i inne podmioty mają możliwość zapoznania się z argumentacją przeciwną od orzeczenia oraz funkcję dokumentacyjną - pozwalają Wielkiej Izbie Trybunału odnieść się do argumentów wyrażonych w zdaniu odrębnym rozpoznając ponownie sprawę. Pomimo ważnych funkcji jakie pełnią, zdania odrębne w tym kontekście nie były dotychczas przedmiotem szerokiego zainteresowania zagranicznej i polskiej doktryny prawa - tłumaczy dr P. Kowalski.
I dodaje:
- Przyjąłem jeden zasadniczy cel badawczy o charakterze poznawczym jakim jest analiza instytucji zdań odrębnych w praktyce Trybunału w sprawach podatkowych. Efektem badań będzie recenzowana publikacja w języku angielskim o zasięgu międzynarodowym, czynny udział w co najmniej jednej międzynarodowej konferencji naukowej, złożenie wniosków o finansowanie w instytucjach krajowych i międzynarodowych.
Ponadto potencjalnymi grupami odbiorców zainteresowanymi wynikiem badań będą przedstawiciele nauki, ale także i praktycy prawa, w szczególności sędziowie sądów administracyjnych i profesjonalni pełnomocnicy reprezentujący jednostki przed ETPCz.
Tytuł projektu w ramach Grantu dla młodych badaczy: "Zdania odrębne w orzecznictwie podatkowym Europejskiego Trybunału Praw Człowieka".
dr Patryk Kowalski: doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Do jego zainteresowań naukowych należą: stosowanie prawa podatkowego przez sądy administracyjne, konstytucjonalizacja prawa finansowego, empiryczna metoda badania prawa finansowego.
I edycja konkursu IDUB UŁ - podsumowanie
Granty IDUB #UniLodz – badania o formach zatrudnienia w Polsce
Granty IDUB #UniLodz - suplementy diety a metale ciężkie
Granty IDUB #UniLodz - poniemieckość Łodzi i okolic
Granty IDUB #UniLodz - formy radia artystycznego
Granty IDUB #UniLodz - Czy jest możliwa sztuka bez barier?
Granty IDUB #UniLodz – elementy nietłumaczone w grach wideo
Tekst: dr Patryk Kowalski, Katedra Prawa Finansowego, Wydział Prawa i Administracji UŁ
Redakcja: Centrum Promocji UŁ
Dołącz do grupy DOBRA NAUKA na Facebooku i dziel się wiedzą!