Przedstawiciele Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, Katedry UNESCO oraz firmy Hydroidea, uczestnicy spotkania na WBiOŚ UŁ po podpisaniu porozumienia o współpracy.
Pierwszym krokiem współdziałania jest praca magisterska realizowana przez Patrycję Chamczak, studentkę kierunku ochrona środowiska, która zbada skuteczność materiałów dostarczanych przez Hydroideę w Ekohydrologicznych Rozwiązaniach Bliskich Naturze. Wyniki tej pracy pomogą w planowaniu przyszłych wspólnych inwestycji w obszarze oczyszczania wody. W wyniku rozpoczęcia współpracy firma Hydroidea zostanie także włączona do Rady Biznesu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Katedra UNESCO walczy z fosforem w akwenach
Usuwanie fosforu z wody to nowy obszar badań w Katedrze UNESCO, rozwijany przez dra Pawła Jarosiewicza. To właśnie fosfor spływający z nawożonych pół do rzek i zbiorników wodnych jest główną przyczyną tzw. eutrofizacji i występowania toksycznych zakwitów sinic w akwenach.
Ekohydrologiczne systemy doczyszczania wody wykorzystują szereg naturalnych procesów, w tym sorpcję, czyli „wyłapywanie” zanieczyszczeń przez odpowiednie materiały. Właśnie dlatego Katedra nawiązuje współpracę z firmą Hydroidea, która jest pierwszym polskim producentem naturalnych preparatów biologicznych oraz mieszanek minerałów i złóż przeznaczonych do zbiorników wodnych i oczyszczalni
– wyjaśnia dr Paweł Jarosiewicz.
Hydroidea działa w sferze budownictwa hydrotechnicznego, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów specjalistycznych. Oferuje pełną obsługę – od doradztwa, poprzez projekt i jego realizację, aż po utrzymanie stawów kąpielowych oraz innych zbiorników wodnych.
Po podpisaniu porozumienia uczestnicy spotkania wizytowali łódzki Arturówek, gdzie Katedra UNESCO UŁ koordynowała projekt LIFE EH-REK, a zastosowane w nim rozwiązania ekohydrologiczne nadal świetnie funkcjonują.
Projekt LIFE EH-REK, czyli w Arturówku się udało
W spotkaniu inicjującym współpracę między Katedrą UNESCO a Hydroideą wzięli udział przedstawiciele firmy z jej prezesem Romanem Blochem, a także dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ prof. Andrzej Kruk, kierownik Katedry UNESCO prof. Tomasz Jurczak, pełnomocnik dziekana WBiOŚ ds. współpracy z biznesem prof. Małgorzata Posmyk oraz dr Paweł Jarosiewicz - inicjator współpracy.
Po podpisaniu umowy uczestnicy spotkania uczestnicy wybrali się do łódzkiego Arturówka, który był obszarem realizacji projektu LIFE EH-REK, koordynowanego przez Katedrę UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej w latach 2010-2015. Projekt ten został nagrodzony przez Komisję Europejską nagrodą „Best of LIFE Projects” w 2018 roku, a zastosowane w nim rozwiązania ekohydrologiczne nadal chronią jakość tamtejszych zbiorników, wspierając zarówno bioróżnorodność, jak i lokalny potencjał turystyczny.
Inne rozwiązania Katedry UNESCO pojawiły się m.in. w pojekcie adaptacji miasta Radom do zmiany klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodną.
Materiał: dr Paweł Jarosiewicz
Zdjęcia: Natalia Naworska, Centrum Komunikacji i PR UŁ
Redakcja: Marcin Kowalczyk, CKiPR UŁ
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.