Dzień Nauki Polskiej na UŁ

Rola naukowców w dzisiejszym świecie jest trudna do przecenienia – z odwagą i determinacją wykorzystują w praktyce swą wiedzę, podejmując tematy najistotniejsze dla społeczeństwa. Proponują nowe rozwiązania i możliwości radzenia sobie ze współczesnymi problemami, wpływając tym samym na otoczenie. Z okazji przypadających w lutym Międzynarodowego Dnia Kobiet w Nauce i Dnia Nauki Polskiej zaprosiliśmy kilkoro naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat nauki i własnych obszarów badawczych. Poprosiliśmy też, by pochwalili się swoimi sukcesami i wyjawili, co robią, by czynić naukę ciekawszą i bardziej dostępną.

Naukowcy UŁ łączą świat uniwersyteckich gabinetów i laboratoriów z otoczeniem: z jednej strony zarażają swą badawczą pasją innych, a z drugiej – jak zgodnie przyznają – wykorzystują możliwość oddziaływania na rzeczywistość – sprawiają, że dzięki ich pracy świat staje się lepszy.

Nauka stanowi odpowiedź na wyzwania współczesności. Dobrze, jeśli otwiera się na człowieka, pozwala rozwiązywać problemy codzienności, wskazuje kierunki rozwoju.

- takie przesłanie towarzyszy w pracy dr Paulinie Szymańskiej z Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.

A dr hab. Łukasz Półtorak z Wydziału Chemii UŁ dodaje:

Nauka to szereg działań, które mają na celu wytworzenie wiedzy, a tę możemy porównać do skrzynki warsztatowej. Dostępne w niej narzędzia wykorzystujemy do naprawiania piętrzących się problemów współczesnego świata.

Oznaczanie substancji narkotycznych, sztuka i AI, wpływ mediów społecznościowych na rodzinę…

Badacze UŁ, dzielący się z nami swoimi przemyśleniami na temat nauki, reprezentują Radę Rozwoju Młodych Naukowców, która zrzesza przedstawicieli dwunastu wydziałów UŁ. Przez pryzmat publikacji o charakterze popularnonaukowym prezentujemy obszary ich zainteresowań badawczych: 

  • Dr Paulina Szymańska: adiunkt w Zakładzie Psychologii Społecznej i Badań nad Rodziną, pełni też funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Psychologii ds. Dydaktycznych. W swojej pracy badawczej koncentruje się na analizie psychologicznego funkcjonowania rodziny, głównie w kontekście oddziaływania na nią nowych technologii. Ma również doświadczenie w międzynarodowych projektach mających na celu m.in. stworzenie narzędzi zwiększających efektywność edukacji włączającej czy też wykorzystujących rzeczywistość wirtualną (VR) do redukcji stresu.

Jak epidemia koronawirusa zmieni pokolenie Z? (GW)

  • Dr Zofia Brzozowska: adiunkt w Katedrze Filologii Słowiańskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Paleoslawistka i bizantynistka. Jest autorką lub współautorką ośmiu monografii, ponad 60 artykułów naukowych i recenzji, a także wielu polskich przekładów tekstów staroruskich (m.in. Latopisu nowogrodzkiego pierwszego starszej redakcji). W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się literatura cerkiewnosłowiańska (ruska, bułgarska i serbska), kultura Słowian prawosławnych oraz historia kobiet w średniowieczu. 

Granty slawistów UŁ docenione przez Princeton University (USA)
Sukces Slawistów i członków Centrum Ceraneum UŁ
Siła humanistyki - Ceraneum z nowym grantem
Sukcesy grantowe w Katedrze Filologii Słowiańskiej UŁ
„Krew Boga” konsultowana przez dr Zofię Brzozowską
Centrum Ceraneum Uniwersytetu Łódzkiego. Łączą energię i pokolenia (GW)

  • Dr Artur Modliński: kierownik Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. W swojej pracy naukowej skupia się na interdyscyplinarnych badaniach interakcji człowieka z technologią (m.in. z cyborgami, botami i humanoidami). Do współczesnej nauki dodał opis takich zjawisk i konstruktów jak techno-empowerment (zwiększenie autonomii decyzyjnej maszyn) czy technoizacja (typ post-organizacji, w której ludzie odpowiedzialni są jedynie za nadawanie strategicznych kierunków strukturze).

Gdy algorytm staje się malarzem - światowe badania
Naukowcy UŁ będą badać kosmos w nowym interdyscyplinarnym konsorcjum
Czy pozwolisz maszynie na samodzielne podejmowanie decyzji?
UŁ komentuje: Autonomiczność – co AI wniesie do biznesu?
Pierwsze centrum badań nad sztuczną inteligencją w Łodzi

  • Dr hab. Łukasz Półtorak: adiunkt na Wydziale Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w roku 2021 uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Wykonawca lub kierownik wielu grantów naukowych. Jego zainteresowania naukowe to elektrochemia miękkich granic fazowych, np. granica powstała pomiędzy warstewką wody i oleju, które wykorzystywane są m.in. do konstrukcji czujników chemicznych do konsumenckiej kontroli jakości. Studia doktorskie rozpoczął w roku 2012 na Lorraine University w Nancy we Francji. Po trzech latach przeniósł się na Delft University of Technology w Holandii.

Ile chininy w tonikach? – nowa metoda chemików UŁ

Uniwersytet Łódzki wspiera badawczą aktywność naukowców poprzez najróżniejsze inicjatywy. Ubiegły rok na przykład zapisał się w historii uczelni jako ten, w którym udało się zatrudnić jednorazowo najwięcej zagranicznych badaczy. To zasługa funduszy, jakie uczelnia zdobyła za udział w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB). UŁ wykorzystuje środki ze zwiększonej o 2% subwencji, realizując wewnętrzne konkursy grantowe. Są one jednym z najważniejszych narzędzi budowania doskonałości naukowej na naszej uczelni – służą finansowaniu pomysłów badawczych naukowców i doktorantów UŁ. Tym samym tworzymy międzynarodowe środowisko badaczy, którzy nawzajem się inspirują, wymieniają doświadczeniami i wiedzą. 

Zapoczątkowane zostały także spotkania Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Elżbiety Żądzińskiej z adiunktami i asystentami. Mają służyć młodym pracownikom UŁ pomocą w budowie ścieżki rozwoju naukowego.

Na Uniwersytecie Łódzkim doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest działalność naukowa i badawcza. W Strategii UŁ czytamy, że „nauka to ciągły rozwój wiedzy”, a w codziennej pracy wspierają nas wymienione w niej wartości takie jak: ciekawość, odwaga, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Z okazji Dnia Nauki Polskiej życzymy wszystkim badaczom UŁ niegasnącego entuzjazmu i energii w poznawaniu świata oraz dalszej radości z naukowej podróży!

Powiązane materiały:
Nauka na UŁ w 2021
Więcej o nauce i badaniach na stronie uczelni.

Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, Honorata Ogieniewska, Natalia Naworska, Adam Wróbel, Maciej Andrzejewski - Centrum Promocji UŁ