Wyniki rankingu dla polskich uczelni dostępne są pod http://www.webometrics.info/en/Europe/Polandlinkiem.
Według autorów badania aktywność ośrodków naukowych w sieci opiera się nie tylko na danych bibliometrycznych. Dlatego Cybermetrics Lab obejmuje w swej analizie komunikację formalną (e-czasopisma, repozytoria) oraz nieformalną komunikację naukową. Stąd metodologia badania nie skupia się nie tylko na analizie cytowań, ale także wskaźników internetowych. Ranking opiera się na analizie trzech wskaźników:
· Widoczność - liczba sieci zewnętrznych łącząca się ze stronami uniwersytetów
· Transparentność / Otwartość - liczba cytowań od 210 najlepszych naukowców
· Doskonałość - liczba prac wśród 10% najchętniej cytowanych w każdej z 27 dyscyplin naukowych
Analiza wymienionych wskaźników ukazuje rosnącą popularność efektów badań naszych naukowców wśród innych użytkowników sieci. Wysoka jakość badań, otwarty dostęp, aktywna promocja nauki - to credo nowoczesnej uczelni.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ