W skład Rady wchodzą reprezentanci organizacji pozarządowych, nauki, jednostek Urzędu Miasta, Rady Miejskiej, osób bez domu. Chodzi o połączenie sił w walce z kryzysem bezdomności. Nie tylko wypracowanie pomysłów na rzecz rozwiązywania problemu w Łodzi, ale też ich realne wdrażanie.
- Udział w Radzie przedstawicieli świata nauki realizuje ważną misję Uniwersytetu Łódzkiego, jaką jest społeczna odpowiedzialność uczelni oraz współpraca z otoczeniem społecznym, gospodarczym - tłumaczy Pani Dr M. Kostrzyńska z #UniLodz.
Rada zamierza pracować w mniejszych zespołach roboczych, skupionych wokół konkretnych obszarów tematycznych, jak np. aplikacja i dostosowanie do kontekstu łódzkiego programu Najpierw Mieszkanie, wypracowanie i wprowadzenie w Łodzi Karty Praw Osób Doświadczających Bezdomności czy wzmacnianie sieci wsparcia różnych organizacji działających na rzec osób w kryzysie bezdomności, uzupełniając wzajemne działania, unikając ich dublowania.
- Chcemy skupić się nie tylko na rozwiązaniach na rzecz osób już znajdujących się na różnych etapach trwania czy wychodzenia z bezdomności, ale i samej profilaktyce bezdomności, by zamiast mniej lub bardziej sprawnego zarządzania bezdomnością, zająć się jej rozwiązywaniem, co jest możliwe - mówi ekspertka z WNoW UŁ.
Kierunki działań Rady muszą objąć różne obszary dotyczące bezdomności, podejść do problemu kompleksowo, by działania te mogły być skuteczne. Bezdomność to nie tylko problem braku dachu nad głową, ale szereg innych, często zapętlonych trudności, wymagających skoordynowanych działań wspierających, systemowych, profesjonalnych.
- Co najważniejsze, zaczynamy łączyć siły, nie tylko już w ramach współpracy między organizacjami pozarządowymi, ale międzysektorowo, włączając jednostki Urzędu Miasta, świata nauki, wykorzystując dotychczasowe badania naukowe, które także wskazują konkretne rozwiązania jako skuteczne w rozwiązywaniu problemu bezdomności. Zależy nam na wypracowaniu konkretnych rozwiązań systemowych i wdrożeniu ich w życie, czego efekty - mamy nadzieję - odczują przede wszystkim osoby w kryzysie bezdomności - dodaje Dr Kostrzyńska.
Ogromne znaczenie ma włączenie w prace osób doświadczających bezdomności, zauważenie ich głosu, perspektywy. "Nic o nas bez nas", jak sami podkreślają. Powstała Rada ma charakter interdyscyplinarny, prezentuje ogromną różnorodność, nie tylko reprezentowanych przez konkretnych przedstawicieli organizacji, ale też podejść do pracy, pomysłów, zawodowych doświadczeń i wiedzy merytorycznej.
Powiązane materiały:
Skuteczne wychodzenie z bezdomności
Granty IDUB #UniLodz - badania i praca z osobami bezdomnymi
Doktor UŁ nagrodzona za pracę na temat bezdomności
UŁ komentuje: Bezdomność i jej oblicza
Dr Małgorzata Kostrzyńska laureatką Nagrody im. Artura Rojszczaka
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.
Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
Redakcja: Centrum Promocji UŁ