Dr Krzysztof Kędziora Rzecznikiem Praw Akademickich UŁ

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera powołał dr. Krzysztofa Kędziorę z Instytutu Filozofii UŁ na Rzecznika Praw Akademickich uczelni na czteroletnią kadencję. Funkcja rzecznika została utworzona w strukturze uczelni zarządzeniem rektora UŁ. Dr Krzysztof Kędziora powołanie otrzymał podczas posiedzenia Senatu UŁ 17 grudnia br., a pracę jako Rzecznik Praw Akademickich rozpocznie 1 stycznia 2025 r.

Dr Krzysztof Kędziora, Rzecznik Praw Akademickich UŁ

Do zadań Rzecznika Praw Akademickich UŁ będzie należeć m.in. przyjmowanie od członkiń i członków wspólnoty akademickiej UŁ zgłoszeń dotyczących zachowań, praktyk lub rozwiązań, które uważają za nieprawidłowe, oraz reagowanie na te zgłoszenia. Rzecznik na bieżąco ma monitorować i kwestionować rozwiązania lub praktyki w UŁ, które uzna za nieprawidłowe oraz proponować środki służące ich poprawie. Ma prowadzić mediacje dotyczące konfliktów we wspólnocie akademickiej UŁ. Kierować się będzie zasadami bezstronności i poufności. Nie może przyjmować od nikogo instrukcji dotyczących wykonywania swej funkcji ani się o nie zwracać.

Rzecznik Praw Akademickich, kierując się poszanowaniem praw i wartości akademickich oraz empatią i troską o poszanowanie godności przedstawicielek i przedstawicieli wspólnoty akademickiej UŁ, w sposób niezależny stoi na straży prawidłowości rozwiązań i praktyk obowiązujących i stosowanych w UŁ

– czytamy w zarządzeniu rektora UŁ.

Dr Krzysztof Kędziora jest zastępcą dyrektora Instytutu Filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. W swojej pracy naukowej zajmuje się etyką i filozofią polityczną (zagadnieniem sprawiedliwości, problematyką uzasadnienia, etyką dyskursu), a także polską filozofią, szczególnie Stanisława Brzozowskiego. Należy do redakcji „Folia Philosophica. Ethica-Aesthetica-Practica” oraz Internetowego Magazynu Filozoficznego Hybris. Jest jednym z organizatorów cyklu konferencji „Normativity and Praxis”. Wraz z prof. dr hab. Andrzejem M. Kaniowskim oraz dr hab. Wiolettą Kazimierską-Jerzyk współtworzył program kierunku okcydentalistyka. Prowadzi zajęcia na kierunku filozofia (wstęp do etyki oraz etykę 2.0), okcydentalistyce i biologii (etyka badań i ekspertyz sądowych).

Jak nowo powołany Rzecznik Praw Akademickich UŁ widzi istotę i sposób pełnienia swojej funkcji?

Powołanie do pełnienia funkcji Rzecznika Praw Akademickich jest dla mnie bez wątpienia wyrazem szczególnego zaufania. Jest też okazją do dalszego działania na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego. Instytucja ombudsmana jest specyficzną instytucją. Jego zadaniem jest identyfikowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu instytucji, które mają wpływ na prawa jednostek będących częścią tej instytucji – w naszym przypadku wszystkich członków społeczności akademickiej, począwszy od osób studiujących, poprzez pracowników administracji, po pracowników badawczych, badawczo-dydaktycznych oraz dydaktycznych.
 
Istotne w funkcjonowaniu Rzecznika jest zaufanie. Powinien być postrzegany jako osoba, do której można się zwrócić w sytuacji, gdy w naszym mniemaniu dzieje się coś niewłaściwego, nieodpowiedniego czy naruszającego nasze prawa lub naszą godność. Miarą sukcesu będzie dla mnie to, że każdy będzie miał poczucie, że ze wszystkimi takimi sprawami – z pozoru drobnymi, jak na przykład niesprawiedliwą oceną czy poważnymi, jak mobbingiem – będzie mógł zwrócić się do Rzecznika i zostanie nie tylko wysłuchany, ale jego lub jej problem znajdzie rozwiązanie.
 
W funkcjonowaniu Rzecznika istotny jest jego „nieformalny” charakter. Rzecznik nie ma wyręczać w działaniu funkcjonujących w Uniwersytecie Łódzkim organów, jak na przykład komisji dyscyplinarnych czy Komisji Antymobbingowej lub Zespołu ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji. Zadaniem Rzecznika jest polubowne rozwiązywanie konfliktów i ich zażegnywanie, zanim konieczne okaże się wszczęcie formalnej procedury, wspieranie wszystkich osób w dochodzeniu swych praw, a także ochrona tych, którzy sygnalizują nieprawidłowości.
 
Biorąc pod uwagę rolę, jaką ombudsman ma pełnić, jak i to, że instytucja Rzecznika Praw Akademickich rozpoczyna dopiero swoje działanie w Uniwersytecie łódzkim, za najważniejsze zadanie, obok oczywiście rozwiązywania konkretnych problemów, uznaję zakorzenienie w świadomości osób należących do wspólnoty akademickiej istnienia i funkcjonowania tej instytucji. Temu służyć ma m.in.: współpraca z innymi organami Uniwersytetu, jak już wspomniane Komisja Antymobbingowa czy Zespół ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji, ale także organizacjami studenckimi czy związkami zawodowymi; promowanie praw osób będących członkami wspólnoty akademickiej; czy identyfikowanie nieprawidłowości, szczególnie tych, które z racji konfiguracji wpływów i władzy łatwo mogą przejść niezauważone.
 
Powołanie do pełnienia funkcji Rzecznika to nie tylko wyraz szczególnego zaufania, nie tylko okazja do pracy na rzecz Uniwersytetu Łódzkiego, ale także możliwość sprawdzenia w praktyce tego, czym zajmuję się na co dzień. Z wykształcenia jestem filozofem, a etyka i filozofia polityczna przynależą do dziedziny moich zainteresowań naukowych. Od samego początku mojej kariery naukowej zajmuję się zagadnieniami sprawiedliwości, jednostkowych uprawnień i wolności, a zatem pełnienie funkcji Rzecznika będzie okazją przyjrzenia się, jak kategorie wypracowywane przez filozofię, znajdują swoje urzeczywistnienie w praktyce, ale i, z drugiej strony, będzie okazją do zdobycia doświadczenia, pozwalającego na pogłębienie refleksji

–  mówi Rzecznik Praw Akademickich UŁ dr Krzysztof Kędziora.

Każdego roku do końca marca Rzecznik Praw Akademickich będzie przedstawiał Senatowi UŁ pisemne sprawozdanie ze swojej całorocznej działalności. Ma ono zawierać liczbę zgłoszeń przyjętych przez rzecznika z rodzajami naruszeń czy zagrożeń, liczbę interwencji podjętych z własnej inicjatywy, informacje o stwierdzonych w UŁ nieprawidłowościach, ocenę stanu przestrzegania prawa przez wspólnotę akademicką UŁ ze wskazaniem obszarów, w których prawa i wolności akademickie są zagrożone, a także rekomendacje działań, które powinny być podjęte przez określone organy i jednostki UŁ.

Sprawozdanie, po przedstawieniu go na posiedzeniu Senatu, będzie publikowane na stronie internetowej UŁ.

Materiał: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski (CKiPR UŁ)