Doktor UŁ nagrodzona za pracę na temat bezdomności

Doktor Małgorzata Kostrzyńska z Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego została laureatką konkursu im. prof. Elżbiety Tarkowskiej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nagrodziło naukowców, których badania dotyczą współczesnego ubóstwa oraz działań służących zwalczaniu tego zjawiska.

 

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem przypada na dzień 17 października. Również tego dnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się uroczyste wręczenie nagród w 3. edycji tego konkursu.

Nagroda została przyznana w kategorii autorska (współautorska) praca naukowa z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia społecznego ogłoszona w 2017 lub 2018 roku za książkę: Stowarzyszanie się "wykluczonych". Przykład bezdomności, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

- Celem konkursu nazwanego imieniem wybitnej polskiej socjolog jest pogłębianie i upowszechnianie wiedzy o naturze współczesnego ubóstwa oraz inspirowanie i promowanie nowych metod przezwyciężania tych zjawisk w Polsce poprzez popularyzację szczególnego spojrzenia profesor Elżbiety Tarkowskiej na sytuację osób dotkniętych ubóstwem - mówi wiceminister Marcin Zieleniecki.

Organizatorem konkursu jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Instytutem Filozofii i Socjologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskim Towarzystwem Socjologicznym.

Wcześniej książka została zauważona przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe i uzyskała we wrześniu br. Nagrodę im. Profesor I. Lepalczyk. Warto zaznaczyć, że dr Kostrzyńska oprócz pracy naukowej i prowadzenia badań nad problematyką bezdomności, jest również praktykiem.

- Liczy się nasza chęć oraz gotowość do tego, żeby zauważyć, że coś się dzieje wokół nas, w tym otwartość na człowieka, potrzebującego naszej pomocy - tłumaczy dr Małgorzata Kostrzyńska.

Doktor działa aktywnie w Centrum Innowacji Społecznych UŁ będąc, między innymi, koordynatorem ważnego projektu, Skrzynki Domni-Bezdomni.

Każdy łodzianin może pomóc i wrzucić do specjalnych skrytek znajdujących się na Placu Barlickiego potrzebne produkty. Skrzynka stanowi pewnego rodzaju "łącznik" pomiędzy światem tych, którzy mają i chcą się dzielić, a tymi, którzy potrzebują i odważyli się o coś poprosić. Stąd nazwa "Domni-Bezdomni".

Więcej o Skrzynce: https://www.facebook.com/skrzynka.domnibezdomni/

Kolejny projekt realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Jagiellońskim, który koordynuje dr Kostrzyńska, to Wystawa "Łódź (dla) Bezdomnych".

W zamyśle autorów wystawa ma być okazją do przyciągnięcia spojrzenia przechodniów, którym na co dzień zdarza się odwracać wzrok od osób w sytuacji bezdomności, i skierowania go tam, gdzie życzyliby sobie tego sami bezdomni. Ma pokazać szerokiej publiczności jak wygląda codzienność mieszkańców w sytuacji bezdomności i pomóc w lepszym zrozumieniu ich perspektywy.

Wystawa fotografii jest pretekstem do spotkań uczestników projektu, osób bezdomnych z pedagogami i terapeutami. Da również możliwość do dalszej pracy z nimi, a w konsekwencji do wyjścia z bezdomności.

Więcej o wystawie

- Oprócz projektów pomocowych dla osób bezdomnych i wykluczonych, istotnym jest również budowanie sieci wsparcia dla wolontariuszy oraz obywateli zaangażowanych w działania społeczne - mówi dr Kostrzyńska.

O tym czym jest bezdomność, jak można mądrze pomagać czy warto się angażować dr Kostrzyńska opowiada w materiale wideo.


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

 

Tekst źródłowy: dr Małgorzata Kostrzyńska, Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ