Certyfikaty uznania od władz uczelni dla studentów-mentorów UŁ

Wsparcie wirtualne, pomoc w strefie Welcome Point, oprowadzanie po wydziałach, działania integrujące – to tylko niektóre formy wsparcia, jakiego studenci-mentorzy Uniwersytetu Łódzkiego udzielali nowo przybyłym studentom z zagranicy podczas ich pierwszych tygodni w Polsce. Za swoją fantastyczną pracę oraz pozytywne podejście do studentów najbardziej zaangażowani mentorzy otrzymali certyfikaty uznania z rąk dr hab. Katarzyny de Lazari-Radek, prof. UŁ, prorektorki ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia, podczas uroczystego spotkania.

W dzisiejszym globalnym świecie, w którym mobilność akademicka stała się powszechna, rola wolontariatu nabiera szczególnego znaczenia. Studenci, którzy decydują się zostać mentorami dla nowoprzybyłych studentów zagranicznych, nie tylko pomagają im w adaptacji w nowym środowisku, ale także wznoszą międzykulturowe mosty wzmacniające społeczność akademicką. Wolontariat w tej formie to nie tylko akt wsparcia, ale także wyraz solidarności i otwartości na różnorodność, które wzbogacają zarówno mentorów, jak i ich podopiecznych. Dzięki zaangażowaniu i empatii, mentorzy stają się przewodnikami oraz przyjaciółmi, pomagając nowym studentom poczuć się jak w domu.

Praca w charakterze mentora to coś naprawdę wyjątkowego. Czujesz, że naprawdę chcesz pomagać innym. Przez te tygodnie zyskałam znacznie więcej niż nowe przyjaźnie. Wyniosłam z tego zupełnie nowe doświadczenie, wiedzę i pozytywne nastawienie

– podkreśla Maria Senkiv, mentorka UŁ z Ukrainy.

Mentorzy to studenci UŁ z wyższych lat, z Polski i z zagranicy, którzy z ogromnym sercem i oddaniem pomagają zagranicznym studentom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, po podjęciu studiów w obcym kraju. W tym roku akademickim, poza obsługą Welcome Point, mentorzy udzielali informacji w grupach on-line, odpowiadali na liczne pytania dotyczące organizacji studiów, a także przybliżali działanie kursu onboardingowego i Virtual Welcome Centre – nowości w ofercie UŁ. Asystowali również w organizacji działań powitalnych dla nowych studentów zagranicznych – grillu, grze miejskiej i zawodach sportowych, odbywających się w najbardziej intensywnym, pierwszym miesiącu od rozpoczęcia roku akademickiego.

Dzięki udziałowi w licznych wydarzeniach, zaangażowaniu i otwartej postawie mentorzy są naturalnym łącznikiem uniwersytetu ze społecznością studencką. Dzięki nim oferowana pomoc ma nie tylko wymiar instytucjonalny, ale staje się żywa i nabiera twarzy konkretnych zaangażowanych osób. Warto wspomnieć, że mentorzy UŁ działają na zasadzie wolontariatu, a ich przygotowanie do działania w „ekipie do zadań specjalnych” zaczęło się już w maju, od udziału w szkoleniach organizowanych w Biurze Współpracy z Zagranicą UŁ.

29 października 2024 r. w nowoczesnej przestrzeni Biblioteki UŁ prorektorka ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. UŁ, wraz z dyrektorką BWZ Lilianą Lato w imieniu całej społeczności uniwersytetu wręczyła certyfikaty uznania wyróżniającym się Mentorom UŁ. W tym roku do pomocy zgłosiło się 80 studentów UŁ, 45 przeszło szkolenie, a ponad 20 bardzo aktywnie działało w Welcome Point.

Po wręczeniu certyfikatów i upominków prorektorka rozmawiała z mentorami o ich odczuciach, potrzebach i doświadczeniu, jakim jest udział w programie mentorskim. Studenci zaś mieli możliwość opowiedzenia o swoich spostrzeżeniach i emocjach.

Od wszystkich emanowała zaraźliwa pozytywna energia. Mogłem poznać różne kultury. Chciałbym przeżyć to doświadczenie jeszcze raz i jeszcze raz

– dodaje Costen Madoro, mentor UŁ z Zimbabwe

Dla wielu mentorów możliwość wsparcia młodszych kolegów i koleżanek była ważną lekcją wrażliwości, ale i samodzielności, a dla kilku – okazją do przełamania nieśmiałości czy obaw w porozumiewaniu się w innych językach. Po części oficjalnej obyła się wspólna projekcja filmów i zdjęć z działań mentorów przez cały okres pracy Welcome Pointu i nie tylko.

Wszyscy zainteresowani udziałem w programie mentorów UŁ dla studentów zagranicznych będą mogli dołączyć do tej inicjatywy już w maju 2025.

Fotorelacja ze spotkania mentorów UŁ

Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (2022)

Logo NAWA

Materiał: BWZ UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Bartosz Kałużny (CKiPR UŁ)