To jedyny na świecie kolekcjonerski model bielika z klocków LEGO. Jego nabywca – zwycięzca licytacji wspomoże szczytny cel tegorocznego finału WOŚP.
Model bielika został zaprojektowany i wykonany przez dr. Michała Dudę z Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji, adiunkta na WNG UŁ, znanego z projektu zbudowanezklocków.pl, w ramach którego zaprojektował i zbudował z LEGO m.in. budynek EC1, elektrownię Scheiblera czy... zupę ramen.
Projektowanie modelu bielika zajęło autorowi około 65 godzin. Nie przewiduje się stworzenia kolejnych egzemplarzy – ten będzie jedyny na świecie. Model zostanie zgłoszony do konkursu LEGO IDEAS.
Bielik dra Michała Dudy składa się z 891 nowych klocków LEGO oraz z dwóch używanych, bardzo rzadkich, archaicznych klocków przedstawiających malowane drzewka. Ów element pojawił się zaledwie w trzech zestawach w historii LEGO w latach 1958-1961, zatem te dwa klocki z modelu mają co najmniej 63 lata, stanowiąc same w sobie wartościowy eksponat muzealny!
Złożony model robi wrażenie. Jest duży i masywny (wymiary: 35 x 35 x 21 cm, masa: 480 g). Zestaw zapakowany jest w specjalnie zaprojektowane pudełko z kolorową obwolutą, w którym oprócz klocków znajduje się ponad 180-stronicowa, kolorowa instrukcja złożenia modelu, wydrukowana na papierze kredowym.
Model przedstawia drapieżnika szybującego nad swoim naturalnym siedliskiem – nad wodą i gęstym lasem z różnorodnym drzewostanem. Zbiornik wodny i las znajdują się na solidnej i wytrzymałej podstawce, którą wygodnie się przenosi i która świetnie wygląda w miejscu ekspozycyjnym. Bielik jest idealnie wyważony na solidnym i cienkim wsparciu, skonstruowanym z klocków LEGO Technic. Każde skrzydło ptaka ma kilka zawiasów umożliwiających praktycznie dowolne ich ułożenie w każdej fazie lotu. Konstrukcja została złożona na potrzeby wykonania fotografii, następnie rozebrana i starannie spakowana do papierowych torebek. Zwycięzca aukcji będzie miał okazję zbudować ją samodzielnie.
Bielik (Haliaeetus albicilla) wygląda jak orzeł, jest wielki jak orzeł, zatem nic dziwnego, iż tradycyjnie uważany jest za wzór dla orła z godła Polski. Tymczasem bielik jest „orłanem”, a nie orłem. Ten największy ptak drapieżny gniazdujący w Polsce należy do rodziny jastrzębiowatych. Długość jego ciała wynosi 74–92 cm, rozpiętość skrzydeł 193–244 cm, a ciężar 3,1– 6,9kg. Upierzenie dorosłych ptaków jest szarobrązowe z jasnopłową głową i charakterystycznym, białym ogonem. Ptak zamieszkuje głównie obszary przylegające do zbiorników wodnych, wzdłuż wybrzeży morskich i w pobliżu rzek. Bielik był pierwszym wśród gatunków ptaków szponiastych, którego otoczono ochroną w Polsce już w latach 20. XX wieku.
Model bielika jest jedną z wielu aukcji Sztabu Uniwersytetu Łódzkiego dla WOŚP. Zapraszamy do licytowania i wspierania celu 33. Finału - onkologii i hematologii dziecięcej!
Materiał i zdjęcia: WNG UŁ
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ