Biblioteka na EkSoc z patronem i obchody 75-lecia łódzkiej socjologii

Profesor Józef Chałasiński zwany Napoleonem polskiej socjologii został patronem biblioteki na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystość była jednym z głównych punktów programu obchodów 75-lecia łódzkiej socjologii - została również otwarta wystawa "Fundatorzy, importerzy, charyzmatycy" oraz zorganizowano seminarium o socjologii wsi, migracji, inteligencji i kultury wybitnego naukowca.

 

Dyrektor Instytutu Socjologii UŁ, prof. Kaja Kaźmierska przywitała gości, m.in. wśród zebranych były obecne dzieci prof. Chałasińskiego - prof. Katarzyna Chałasińska-Macuków oraz prof. Grzegorz Chałasiński.

- Biblioteka na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym powstała za sprawą prof. Chałasińskiego. Nadanie imienia bibliotece jest jednym z pierwszych wydarzeń wpisujących się w obchody 75-lecia UŁ, przypadających na ten rok - powiedziała prof. Kaźmierska.

49449256266_46d71869ff_kfot. M. Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

- Obchodzimy 75-lecie funkcjonowania UŁ, w związku z tym powracamy pamięcią do naszych fundatorów, do tych, którzy podłożyli fundamenty pod naukę łódzką, zwłaszcza pod naukę, którą my reprezentujemy - socjologię, wreszcie przypominając naszych mistrzów, tych którzy byli obdarzeni wyjątkową charyzmą. Prof. Chałasiński był zarówno fundatorem, jak i wybitnym naukowcem, o którym pamiętamy i wspominamy ze wzruszeniem - dodał prof. Paweł Starosta, Prorektor ds. współpracy z zagranicą.

Dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, prof. Rafał Matera podkreślił wartość humanistyki:

- Prof. Chałasiński pisał dużo, ale przede wszystkim pisał dobrze i wyjątkowo, dorobek profesora w naszej bibliotece będzie miał wystarczająco dużo miejsca, ale to na czym najbardziej mi zależy, to by zachęcać naszych studentów do odwiedzania biblioteki, by chcieli czytać, poznawać to, co poprzednicy pisali. To jest nasza odpowiedzialność, by przekazać wiedzę przyszłym pokoleniom.

Pamiątkową tablicę odsłoniły dzieci profesora, prof. Grzegorz Chałasiński mówił:

- Bardzo cieszymy się, że właśnie biblioteka będzie nosić imię naszego ojca - książki były nierozerwalnie związane z treścią i sensem jego życia. Nasze rodzinne mieszkanie w Warszawie było, praktycznie w każdym pokoju, po sufit wypełnione książkami. I jest w dalszym ciągu. Przy dzisiejszej okazji chcielibyśmy podzielić się refleksją, że w ostatniej dekadzie z przyjemnością obserwujemy wzrost zainteresowania dorobkiem ojca.

Instytut Socjologii UŁ stworzył wystawę z okazji 75-lecia łódzkiej socjologii oraz 100. rocznicy urodzin prof. Antoniny Kłoskowskiej i 40. rocznicy śmierci prof. Józefa Chałasińskiego. Była to dwójka tytanów pracy naukowej, budowniczych żywych do dziś instytucji i importerów najnowszych amerykańskich, francuskich i zachodnioniemieckich nurtów badawczych za Żelazną Kurtynę, w głębokim PRL.

Na wystawie można zobaczyć pokaz archiwalnych fotografii, film dokumentalny o socjologach z lat 60. czy poznać barwne anegdoty z życia legend polskiej nauki, zebrane przez ich uczniów i przyjaciół.

Środowisko łódzkiej socjologii powstało w latach powojennych dzięki niespożytej energii, naukowej pozycji, ale też politycznej zręczności grona matek i ojców założycieli. Od pierwszych lat tworzyły je postaci do dziś dobrze znane adeptom nauk społecznych - wśród nich także Jan Szczepański, Stanisław i Maria Ossowscy, Jan i Krystyna Lutyńscy czy Tadeusz i Janina Kotarbińscy. Studiował tu też młody i przystojny Leszek Kołakowski.

Środowisko szybko połączyły silne więzi towarzyskie i przyjacielskie - również między studentami a młodymi wykładowcami i profesorami. Sprzyjała temu lokalizacja - budynek, gdzie pod jednym dachem były sale seminaryjne, biblioteka, stoły do ping-ponga i prywatne mieszkania profesorów. Tak zaczęła się pełna zwrotów akcji historia, w której tle ujrzymy polityczne zawirowania stalinizmu, odwilży lat 1950., Marca 1968 czy antyrządowy strajk okupacyjny studentów w 1981 roku - największy i najdłuższy w Europie.

Kilka pokoleń później, łódzka socjologia wciąż wyróżnia się silnymi więziami, atmosferą wspierania rozwoju młodych koleżanek i kolegów oraz intensywnymi kontaktami z Europą. Wystawę można obejrzeć do 4 lutego 2020 roku (ul. Rewolucji 1905 r. 41, budynek T, pn-sb, w godz. 9:00 - 19:00).

Profesor Józef Chałasiński (1904-1979) był socjologiem, uczniem Floriana Znanieckiego, współorganizatorem i rektorem Uniwersytetu Łódzkiego, jednym z twórców łódzkiego ośrodka socjologicznego oraz działającej dawniej na wydziale biblioteki socjologicznej. Pełnił również takie funkcje jak: Członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności i członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, przewodniczący Komisji Badań nad Pamiętnikarstwem PAN, współredaktor szeregu czasopism naukowych, m.in. redaktor naczelny "Przeglądu Socjologicznego". Był autorem prac nt. społecznych problemów wsi, inteligencji, wychowania i kultury.

Fotorelacja


Materiał źródłowy: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ