Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ jest koordynatorem projektu „SAFE STADIUM – Zintegrowany system poprawiający bezpieczeństwo CBRN w masowych obiektach sportowych", który wkracza w końcową fazę realizacji. Jednym z ostatnich etapów są wielkoskalowe ćwiczenia mające na celu przetestowanie procedur i rekomendacji opracowanych w ramach projektu, które przeznaczone są głównie dla organizatorów imprez sportowych, administratorów obiektów oraz służb porządkowych.
Ważnym elementem projektu Safe Stadium, jest nie tylko wypracowanie procedur bezpieczeństwa CBRN, ale również dostosowanie ich do potrzeb odbiorców docelowych, którymi są obiekty sportowe. Stąd tak istotne są wielkoskalowe ćwiczenia, które pozwalają na przetestowanie i dostosowanie wypracowanych rozwiązań
powiedział dr hab. Michał Bijak, kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ.
Specjalnie na ćwiczenia przyjechał ze Słowacji do Łodzi klub piłkarski FK Gerlachov, który rozegrał mecz z drużyną ŁKS III Łódź. Choć samo spotkanie obu klubów piłkarskich przebiegło spokojnie, na koniec meczu wydarzył się incydent. Terrorysta spryskał kibiców nieznaną substancją. Atak ten spowodował konieczność ewakuacji kibiców oraz dekontaminacji osób skażonych. Dodatkowo doszło do wymiany ognia i ujęcia sprawców ataku. Na zaplanowany scenariusz odpowiedziały służby organizatora imprezy (w tej roli partner projektowy Seris Konsalnet) oraz przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej.
Dla Policji Województwa Łódzkiego w ćwiczeniu kluczowe było sprawdzenie naszych procedur w reakcji na zdarzenie terrorystyczne z wykorzystaniem czynników CBRN, w trakcie meczu piłki nożnej. Udział w projekcie SAFE STADIUM umożliwił nam przeprowadzenie tego przedsięwzięcia w sposób kompleksowy – we współpracy z służbami organizatora, Państwową Strażą Pożarną oraz innymi podmiotami pozapolicyjnymi, przy licznej liczbie pozorantów, których zapewnił Uniwersytet Łódzki oraz Ośrodek Szkolenia Policji w Łodzi z siedzibą w Sieradzu
podsumował nadkomisarz Przemysław Szczepański, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.
W rolę widzów imprezy sportowej wcielili się studenci Uniwersytetu Łódzkiego oraz słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi zs. w Sieradzu. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 300 osób, w tym około 150 policjantów. Całość przedsięwzięcia była na bieżąco obserwowana przez około 50 obserwatorów, w tym przez grupę zagranicznych przedstawicieli zajmujących się tematyką bezpieczeństwa. Przedsięwzięcie umożliwiło przetestowanie a następnie pozwoli ulepszyć proponowane środki zapobiegawcze i procedury reagowania.
Projekt SAFE STADIUM pozwala nam na udział w ćwiczeniach, które dotyczą zagrożeń CBRN – niezwykle istotnych, ale wciąż dość mało obecnych w świadomości społeczeństwa. Naszym zadaniem jest, by poprzez ścisłą współpracę z służbami, zapewniać jak najwyższe standardy bezpieczeństwa na obiektach administrowanych przez Spółkę (...)
komentowała Marta Przywara – koordynator ds. projektu z ramienia Miejskiej Areny Kultury i Sportu w Łodzi.
Projekt „SAFE STADIUM – Zintegrowany system poprawiający bezpieczeństwo CBRN w masowych obiektach sportowych" (Integrated large sport facilities protection system supporting the CBRN security of mass events) jest dofinansowany z Programu Komisji Europejskiej: Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Internal Security Fund - Police). Jego celem jest wypracowanie procedur, rekomendacji i materiałów szkoleniowych z zakresie bezpieczeństwa CBRN na stadionach i obiektach sportowych. Konsorcjum obejmuje min. obiekty sportowe (Miejska Arena Kultury i Sportu w Łodzi, Lech Poznań, Real Madrid, MSK Zilina) oraz służby (Komenda Wojewódzja Policji w Łodzi, Komeda Stołeczna Policji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii).
Warto podkreślić, że ćwiczenia, które właśnie odbyły się w Łodzi, wpisują się w szereg inicjatwy realizowanych przez Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. W maju 2023 roku Centrum we współpracy z Komendą Stołeczną Policji zorganizowało na Stadionie Narodowym w Warszawie kompleksową prezentację nowatorskich rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa CBRNE. Głównym punktem dnia było wówczas sprawdzenie, jak działają w praktyce narzędzia wypracowane w projektach finansowanych przez Unię Europejską: HoloZcan, NEST oraz SAFE STADIUM.
Wspomniane projekty finansowane są ze środków Unii Europejskiej:
- SAFE STADIUM (umowa nr. 101034226 – SAFE STADIUM) z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Policja,
- NEST (umowa nr. 101018596 – NEST) z programu Horyzont 2020,
- HoloZcan (umowa nr. 101021723 — HoloZcan) z programu Horyzont 2020. .
Wcześniejsze teksty o projektach:
- HoloZcan – Przenośny wykrywacz bakterii, wirusów i innych zagrożeń biologicznych
- Bezpieczne areny sportowe – projekt z Real Madryt
- Uniwersytet Łódzki zadba o bezpieczeństwo na arenach sportowych
- Wizyta studyjna biologów UŁ na stadionie Realu Madryt
Redakcja: Honorata Ogieniewska, Centrum Komunikacji i PR ; zdjęcia i materiał źródłowy o projektach: Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym UŁ
Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.