Program Ambasador UNIC UŁ to inicjatywa, dzięki której zacieśniamy więzi pomiędzy społecznością studencką Uniwersytetu Łódzkiego a 9 pozostałymi uczelniami tworzącymi społeczność UNIC. Służy promowaniu UNIC nie tylko w obrębie naszej uczelni, ale również wśród społeczności lokalnej w Łodzi. UNIC umożliwia podjęcie zaangażowania w obrębie siedmiu ścieżek tematycznych, dzięki czemu reprezentanci uczelni mogą włączyć się w ten obszar, który jest najbardziej spójny z kompetencjami i zainteresowaniami daje osoby.
Naszą uczelnię w tych działaniach reprezentują: Julita Maciejewska i Rumbidzai Hodzonge.
POZNAJCIE AMBASADORKI UNIC NA UŁ
Julita Maciejewska
Pochodzi z Kalisza. Studiuje na III roku prawa (studia jednolite magisterskie) na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. Interesuje się prawami człowieka. Jest przewodniczącą koła naukowego prawa międzynarodowego. Działa w Europejskim Stowarzyszeniu Studentów Prawa (ELSA), gdzie obecnie jest wiceprezeską ds. seminariów i konferencji w grupie lokalnej ELSA Łódź. Reprezentuje społeczność Uniwersytetu Łódzkiego w Radzie Studentów UNIC (UNIC Student Board), uczestnicząc w dyskusjach na temat wizji przyszłości UNIC. Szczególnie aktywna jest w obszarze czwartej ścieżki tematycznej „Sprawiedliwość, Bezpieczeństwo i Instytucje w UNIC”.
O swojej aktywności w UNIC mówi:
Najbardziej dumna jestem z tego, że mogę reprezentować społeczność studencką Uniwersytetu Łódzkiego na spotkaniach Student Board, czyli Radzie Studenckiej. To dla mnie wielki zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność, by wypowiadać się w sprawach, które dotyczą przyszłości naszych post-industrialnych miast i uczelni. Mam poczucie sprawczości i czuję, że mogę wpływać na dalsze losy UNIC. Odbywam spotkania z decydentami i mogę przyznać, że głos studentów jest słyszalny. W grudniu ubiegłego roku miałam okazję wziąć udział w fantastycznej konferencji, której gospodarzem była nasza uczelnia. Odbyło się wiele wartościowych dyskusji i zaproponowano liczne pomysły na obszary dalszej współpracy w ramach UNIC.
W ostatnim czasie pod kierunkiem dr Izabeli Florczak przygotowywała opisy Klinik Prawa, które zostaną umieszczone w spisie Klinik Prawa sieci UNIC. Taka baza służyć będzie zarówno osobom studiującym jak i pracownikom naukowym oraz osobom korzystającym z pomocy udzielanej przez Kliniki, a być może stanie się początkiem ich sieciowania w skali międzynarodowej.
Rumbidzai Hodzonge
Urodziła się i wychowała w Harare – stolicy Zimbabwe. Studiuje na I roku zarządzania biznesem (studia jednolite magisterskie) na Wydziale Zarządzania UŁ. Decyzja o dołączeniu do UNIC wynika z jej głębokiego przekonania o znaczeniu integracji i aktywnego uczestnictwa w działaniach społecznych. To zaangażowanie ściśle wiąże się z jej osobistym procesem integracji z nowym środowiskiem – w Łodzi mieszka od września 2023 roku.
O swoim zaangażowaniu w ramach sojuszu mówi:
Idee UNIC współgrają z moimi osobistymi wartościami jakimi są współpraca i zaangażowanie społeczne. Jako ambasador UNIC reprezentuję naszą uczelnię w Radzie Studenckiej UNIC (UNIC Student Board). Głównym obszarem mojej aktywności jest szósta ścieżka tematyczna, dotycząca zdrowia i dobrego samopoczucia. Ponadto, jestem członkinią grupy roboczej, skoncentrowanej na działalności stowarzyszeń i organizacji studenckich. Szukamy sposobów na zwiększenie zaangażowania i sieciowania osób z różnych uczelni. Naszą ambicją jest wzmocnienie pozycji członków społeczności uniwersyteckich, umożliwienie studentom, doktorantom i pracownikom uczelni swobodnego poruszania się w obrębie UNIC i poza nim. Wirtualna mobilność i udział w zajęciach online prowadzonych przez uczelnie partnerskie będą również odgrywać kluczową rolę w poszerzaniu naszych horyzontów edukacyjnych.
Do sieci UNIC przynależy obecnie 10 uczelni partnerskich, wśród których znajdują się:
- Erasmus University Rotterdam (Niderlandy) jako koordynator
- University of Deusto (Hiszpania)
- Ruhr University Bochum (Niemcy)
- University College Cork (Irlandia)
- Koç University (Turcja)
- University of Liège (Belgia)
- University of Oulu (Finlandia)
- University of Zagreb (Chorwacja)
- Uniwersytet Łódzki (Polska)
- Malmö University (Szwecja).
Plany sojuszu na najbliższe lata to:
- rozwijanie różnych form innowacyjnej edukacji
- wsparcie nauczycieli akademickich w rozwijaniu narzędzi i warsztatu dydaktycznego
- mobilność – także wirtualna oraz tworzenie wspólnych formatów edukacyjnych.
Kolejny etap działania sojuszu ma na celu dalsze wspieranie rozwoju wiedzy poprzez współpracę, innowacje i integrację na rzecz wpływu społecznego.
Więcej informacji o sojuszu można znaleźć na stronie sieci UNIC.
Redakcja: Agata Dawidowicz, Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Bartosz Kałużny, Centrum Komunikacji i PR UŁ