400. rocznica śmierci Williama Szekspira

Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na serię wydarzeń upamiętniających tę rocznicę. Wydarzenia te są objęte patronatem programu British Council Shakespeare Lives.

 

10 marca 2016

Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników, studentów oraz osoby zainteresowane na dwudziesty pierwszy Wykład Rektorski "Mediatizing Hamlet", który wygłosi Profesor William B. Worthen. Jest to wydarzenie, które Uniwersytet Łódzki organizuje w ramach ogólnoświatowych obchodów 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira.

Wykład odbędzie się dnia 10 marca 2016 r. o godzinie 11.00 w Auli Zielonej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi.

Wykład poświęcony będzie różnorodności mediów, w jakich występuje twórczość Szekspira - od rękopisów i tekstów opublikowanych drukiem, poprzez grę aktorską i film, po media cyfrowe.

B. Worthen jest Profesorem Alice Brady Pels na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Teatru oraz Sztuk Performatywnych (Barnard College), oraz współpracuje z Katedrą Literatury Angielskiej. Profesor Worthen jest autorem wielu książek na temat dramatu, teatru i performansu. W 2014 roku, nakładem Cambridge University Press, ukazała się jego najnowsza monografia pt. Shakespeare Performance Studies, w której analizuje relacje między pojęciem tekstu pisanego a jego realizacją sceniczną.


11 marca 2016

Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ we współpracy z Zakładem Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej oraz Katedrą Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej organizuje sympozjum naukowe "Shakespeare and the Idea of the Authority of Performance in Polish Theatre".

Sympozjum odbędzie się w dniu 11 marca 2016 r. w sali Rady Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki, ulica Narutowicza 59a (pierwsze piętro, sala 1.10, wejście od ul. Składowej). Sympozjum rozpocznie się o godzinie 10.30; ma ono charakter jednodniowy.

Poprowadzą je Profesor William B. Worthen, Barnard College, Columbia University, New York, autor wielu publikacji poświęconych teatrowi, w tym także Szekspirowi, oraz Profesor Krystyna Kujawińska Courtney, kierownik Katedry Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ), oraz kierownik Międzynarodowego Centrum Badań Szekspirowskich Uniwersytetu Łódzkiego.Punktem odniesienia wystąpień zaproszonych gości - szekspirologów i literaturoznawców z polskich uniwersytetów - oraz tematem dyskusji jest monografia Profesora W. B. Worthena, Shakespeare and the Authority of Performance(Cambridge: Cambridge University Press, 2002).


15 marca - 15 kwietnia 2016

Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ, Fundacja im. Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie, oraz Biblioteka UŁ zapraszają na dwujęzyczną wystawę nieznanych dotychczas w Polsce prac (1886) Elwiro Michała Andriollego (1836-1893) do Romea i Julii. Wystawa będzie przedstawiać ich historia i okoliczności powstania. Dzięki współpracy z Biograficznym Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie ekspozycja obejmie oryginały pierwodruków ilustracji (Paryż 1886) oraz kolejnych wydań książkowych (Boston 1887 i 1890, Nowy Jork - Boston 1900, Paryż 1973), a także jako grafiki prasowe z XIX w. (m.in. "Le Monde Illustre", 1887; "L'Univers Illustre", 1888; "Le Voleur Illustre", 1888). Kuratorem wystawy jest Robert Lewandowski - prezes Fundacji im. Elwiro Michała Andriollego, twórca biograficznego Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie.

Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 15 marca o godz. 11.00 w budynku Biblioteki UŁ, ul. Matejki 32/38. Wystawa otwarta będzie od 15 marca do 15 kwietnia 2016 r. i będzie dostępna dla odwiedzających w godzinach pracy Biblioteki.


19 kwietnia 2016

W ramach XVI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ we współpracy z Zakładem Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, Katedrą Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej oraz Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych zapraszają na spektakl "Sen Nocy Letniej" w wykonaniu grupy The Gypsywood Players z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Spektakl wyreżyserowany przez Jeffa Smitha, dyrektora artystycznego grupy, pokazuje, że sztuki Szekspir to doskonała zabawa, która wciąż na nowo zachwyca publiczność.

Przedstawienie odbędzie się 19 kwietnia 2016 r. o godzinie 19.30 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54, Łódź. Wstęp jest wolny.

Wcześniej tego samego dnia Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ poprowadzi warsztat edukacyjny dla młodzieży licealnej. Warsztat wprowadzi uczestników w tematykę "Snu Nocy Letniej" koncentrując się na ludzkiej seksualności i cielesności, którymi Szekspir znakomicie bawi się w tej komedii. (Nie)kontrolowane swingowanie to rodzaj gry, jaką bohaterowie prowadzą, nie znając jej reguł i granic, do jakich zbliżą się w trakcie nocnej zamiany obiektów ich uczuć.

Warsztat odbędzie się 19 kwietnia w godzinach 12-13.30 w budynku Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173, w auli A2.