10 marca 2016
Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników, studentów oraz osoby zainteresowane na dwudziesty pierwszy Wykład Rektorski "Mediatizing Hamlet", który wygłosi Profesor William B. Worthen. Jest to wydarzenie, które Uniwersytet Łódzki organizuje w ramach ogólnoświatowych obchodów 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira.
Wykład odbędzie się dnia 10 marca 2016 r. o godzinie 11.00 w Auli Zielonej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi.
Wykład poświęcony będzie różnorodności mediów, w jakich występuje twórczość Szekspira - od rękopisów i tekstów opublikowanych drukiem, poprzez grę aktorską i film, po media cyfrowe.
B. Worthen jest Profesorem Alice Brady Pels na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Teatru oraz Sztuk Performatywnych (Barnard College), oraz współpracuje z Katedrą Literatury Angielskiej. Profesor Worthen jest autorem wielu książek na temat dramatu, teatru i performansu. W 2014 roku, nakładem Cambridge University Press, ukazała się jego najnowsza monografia pt. Shakespeare Performance Studies, w której analizuje relacje między pojęciem tekstu pisanego a jego realizacją sceniczną.
11 marca 2016
Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ we współpracy z Zakładem Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej oraz Katedrą Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej organizuje sympozjum naukowe "Shakespeare and the Idea of the Authority of Performance in Polish Theatre".
Sympozjum odbędzie się w dniu 11 marca 2016 r. w sali Rady Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki, ulica Narutowicza 59a (pierwsze piętro, sala 1.10, wejście od ul. Składowej). Sympozjum rozpocznie się o godzinie 10.30; ma ono charakter jednodniowy.
Poprowadzą je Profesor William B. Worthen, Barnard College, Columbia University, New York, autor wielu publikacji poświęconych teatrowi, w tym także Szekspirowi, oraz Profesor Krystyna Kujawińska Courtney, kierownik Katedry Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ), oraz kierownik Międzynarodowego Centrum Badań Szekspirowskich Uniwersytetu Łódzkiego.Punktem odniesienia wystąpień zaproszonych gości - szekspirologów i literaturoznawców z polskich uniwersytetów - oraz tematem dyskusji jest monografia Profesora W. B. Worthena, Shakespeare and the Authority of Performance(Cambridge: Cambridge University Press, 2002).
15 marca - 15 kwietnia 2016
Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ, Fundacja im. Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie, oraz Biblioteka UŁ zapraszają na dwujęzyczną wystawę nieznanych dotychczas w Polsce prac (1886) Elwiro Michała Andriollego (1836-1893) do Romea i Julii. Wystawa będzie przedstawiać ich historia i okoliczności powstania. Dzięki współpracy z Biograficznym Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie ekspozycja obejmie oryginały pierwodruków ilustracji (Paryż 1886) oraz kolejnych wydań książkowych (Boston 1887 i 1890, Nowy Jork - Boston 1900, Paryż 1973), a także jako grafiki prasowe z XIX w. (m.in. "Le Monde Illustre", 1887; "L'Univers Illustre", 1888; "Le Voleur Illustre", 1888). Kuratorem wystawy jest Robert Lewandowski - prezes Fundacji im. Elwiro Michała Andriollego, twórca biograficznego Muzeum Elwiro Michała Andriollego w Józefowie.
Otwarcie wystawy nastąpi w dniu 15 marca o godz. 11.00 w budynku Biblioteki UŁ, ul. Matejki 32/38. Wystawa otwarta będzie od 15 marca do 15 kwietnia 2016 r. i będzie dostępna dla odwiedzających w godzinach pracy Biblioteki.
19 kwietnia 2016
W ramach XVI Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ we współpracy z Zakładem Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, Katedrą Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej oraz Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych zapraszają na spektakl "Sen Nocy Letniej" w wykonaniu grupy The Gypsywood Players z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Spektakl wyreżyserowany przez Jeffa Smitha, dyrektora artystycznego grupy, pokazuje, że sztuki Szekspir to doskonała zabawa, która wciąż na nowo zachwyca publiczność.
Przedstawienie odbędzie się 19 kwietnia 2016 r. o godzinie 19.30 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych, ul. Zachodnia 54, Łódź. Wstęp jest wolny.
Wcześniej tego samego dnia Międzynarodowe Centrum Badań Szekspirowskich UŁ poprowadzi warsztat edukacyjny dla młodzieży licealnej. Warsztat wprowadzi uczestników w tematykę "Snu Nocy Letniej" koncentrując się na ludzkiej seksualności i cielesności, którymi Szekspir znakomicie bawi się w tej komedii. (Nie)kontrolowane swingowanie to rodzaj gry, jaką bohaterowie prowadzą, nie znając jej reguł i granic, do jakich zbliżą się w trakcie nocnej zamiany obiektów ich uczuć.
Warsztat odbędzie się 19 kwietnia w godzinach 12-13.30 w budynku Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173, w auli A2.