Decyzję o przekazaniu uczelniom kwoty 150 mln zł na remonty akademików oraz poprawę sytuacji socjalnej i bytowej studentów podjął minister nauki Dariusz Wieczorek.
Podzieliliśmy to sprawiedliwie, w zależności od liczby miejsc w akademikach. To jest swego rodzaju symbol pokazujący, jak w tej chwili ministerstwo będzie działało. Podział jest jasny, transparentny
– powiedział minister Wieczorek.
Szef resortu nauki zapowiedział również kompleksowe rozwiązania mające na celu rozwój i wsparcie domów studenckich, m.in. powstanie specjalnego programu dotyczącego remontów akademików.
Przyznane teraz 150 mln zł trafi do uczelni w formie zwiększenia wysokości subwencji na 2023 rok ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego. Wsparcie otrzymają szkoły wyższe prowadzące domy studenckie.
Zwiększenia wysokości subwencji zostały przyznane:
- 85 uczelniom publicznym nadzorowanym przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego i nauki,
- 1 niepublicznej uczelni akademickiej prowadzonej przez kościół, finansowanej z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych na podstawie odrębnej ustawy,
- 1 niepublicznej uczelni zawodowej prowadzonej przez kościół, finansowanej z budżetu państwa na zasadach uczelni publicznych na podstawie odrębnej ustawy.
W podziale nie uwzględniono 14 uczelni, które nie prowadzą domów studenckich lub nie wykazały danych w zatwierdzonych sprawozdaniach za rok 2022. Kwota została podzielona w oparciu o proporcję liczby miejsc w domach studenckich według stanu na 31 grudnia 2022 r.
Przyznane zwiększenia wysokości subwencji mają charakter jednorazowy i nie zostaną uwzględnione w podstawie naliczenia subwencji na rok 2024.
Pełna treść komunikatu ministra i lista uczelni, które otrzymały środki na akademiki
Materiał: Ministerstwo Nauki
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ
Zdjęcia: Maciej Andrzejewski, CKiPR UŁ