ERASMUS+ DAYS 2024 SPOTKAJMY SIĘ NA WZ I EK-SOCU!
UWAGA! UWAGA! ZBLIŻAJĄ SIĘ DNI ERASMUSA+ NA UŁ 2024! ERASMUS+ DAYS! SPOTKAJMY SIĘ!
Już w lutym 2025 odbędzie się rekrutacja na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+, ale zanim to nastąpi, spotkajmy się, żeby trochę przybliżyć Wam ideę programu Erasmus+.
Zaplanowaliśmy dla Was spotkania na dwóch wydziałach – 9 grudnia na Wydziale Zarządzania, a 12 grudnia – na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Niezależnie od tego, na jakim wydziale lub w jakiej szkole doktorskiej studiujesz, przyjdź na nasze spotkania i dowiedz się, dlaczego warto wyjechać.
Kilka powodów, dla których warto wziąć udział w wydarzeniu Erasmus+ Days! Spotkajmy się!
- możliwość spotkania z wydziałowymi koordynatorami programu Erasmus+, którzy pomogą rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące wyjazdu na wymianę,
- bezpośredni kontakt ze studentami z UŁ, którzy byli już na wymianie i potrafią przekonać niejednego niezdecydowanego studenta,
- sesje informacyjne pracowników Biura Współpracy z Zagranicą i studentów UŁ
- konkursy z nagrodami,
- coś słodkiego dla każdego 😉.
Podczas naszych spotkań będziecie mieć możliwość poznania studentów, którzy byli już na wymianie:
- 9.12 o 10:00 Agnieszka (Wydział Filologiczny)
prezentacja: Neapol oczami anglistki- semestr na Università degli studi di Napoli Federio II - 12.12 o 10:00 Aleksandra (Wydział Chemii)
prezentacja: Z wizytą u naszych sąsiadów, czyli jak się studiuje na Uniwersytecie Karola w Pradze, - 12.12 o 11:00 Karolina (Wydział Zarządzania)
prezentacja: Erasmus+ po austriacku - moja przygoda na IMC University of Applied Sciences Krems
Przygotowaliśmy dla Was również dwie sesje informacyjnie Biura Współpracy z Zagranicą, podczas których dowiecie się, gdzie aplikować o wyjazd, jakie dokumenty przygotować i będziecie mogli zadać nurtujące Was pytania:
- 9.12 na Wydziale Zarządzania o 9:30 i 13:00,
- 12.12 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym o 9:30 i 13:00.
Czekamy na Was w poniedziałek (9.12) na Wydziale Zarządzania i czwartek (12.12) na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym od 9:00 do 15:00.
Gdzie nas spotkasz?
- Wydział Zarządzania, ul. Matejki 22/26 sala 115
- Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, pawilon budynek T, parter, wejście od ul. Rewolucji 1905 nr 37/39
Sloty, w których będzie dostępny Twój koordynator wydziałowy/kierunkowy (będziemy je uzupełniać na bieżąco):
- 9.12 - Wydział Zarządzania UŁ
09:00 - 10:45 - dr Marcin Michoń, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Filologiczny (kierunki: fil. germańska, słowiańska, rosyjska, SPN, fil. klasyczna, dziennikarstwo międzynarodowe)
09:00 - 11:30 mgr Marta Mucha,Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Prawa i Administracji UŁ
10:00 - 11:30 - dr Anna Łazińska, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Matematyki i Informatyki UŁ
10:00 - 12:00 - dr Tomasz Napierała, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Nauk Geograficznych UŁ
11:00 - 12:30 - dr Paweł Sołodki, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Filologiczny (kierunki: fil. polska, logopedia, kulturoznawstwo, filmoznawstwo, nowe media, produkcja teatralna i organizacja widowisk/wydarzeń artystycznych, dziennikarstwo, kierunki studiów prowadzone przez Katedrę Informatologii i Bibliologii)
11:00 - 12:30 - dr hab. Bogna Kaźmierska-Jóźwiak, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Zarządzania UŁ
13:00 - 15:00 - dr hab. Bogna Rudolf, prof. UŁ, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Chemii UŁ
- 12.12 - Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
10:00 - 11:45 - dr Alicja Piotrowska, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ
10:30 - 12:00 - dr Marcin Michoń, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Filologiczny (kierunki fil. germańska, słowiańska, rosyjska, SPN, klasyczna, dziennikarstwo międzynarodowe)
12:00 - 14:30 - dr hab. Joanna Stawska, prof. UŁ, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
12:00 - 14:00 - dr Joanna Witkowska, koordynator ds. ECTS - kierunek psychologia, WNoW UŁ
12:30 - 14:30 - dr Paweł Stępień, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ
12:00 - 14:00 - dr Monika Tosik, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Filologiczny (kierunki: fil. angielska, romańska, włoska, hiszpańska, lingwistyka dla biznesu, dziennikarstwo międzynarodowe)
14:00 - 15:00 - dr Paweł Sołodki, Koordynator ds. programu Erasmus, Wydział Filologiczny (kierunki: fil. polska, logopedia, kulturoznawstwo, filmoznawstwo, nowe media, produkacja teatralna i organizacjia widowisk/wydarzeń artystycznych, dziennikarstwo, kierunki studiów prowadzone przez Katedrę Informatologii i Bibliologii)
14:15 - 15:00 - dr Aleksandra Sieczych-Kukawska, koordynator ds. ECTS - kierunek pedegogika, WNoW UŁ
ZA NAMI DNI MOBILNOŚĆI ERASMUS+!
W grudniu spotkaliśmy się na wydziałach UŁ, żeby porozmawiać o Erasmusie! Odwiedziliśmy 10 wydziałów, na których spotkaliśmy się ze studentami zainteresowanymi wyjazdem na częściowe studia za granicą. Rozmawialiśmy, wymienialiśmy się doświadczeniem i zachęcaliśmy do wyjazdów. Studenci mieli okazję wygrać ciekawe nagrody finansowane z programu Erasmus+, wpisać się do księgi pamiątkowej, zrobić zdjęcie aparatem natychmiastowym Instax, wziąć udział w loterii oraz zakręcić kołem fortuny. Na spotkaniach byli obecni także Koordynatorzy Wydziałowi, którzy odpowiadali na najbardziej nurtujące studentów pytania a także studenci konkretnych wydziałów, którzy wyjechali za granicę w ramach programu Erasmus+ i opowiedzieli o swoich doświadczeniach.
Każde spotkanie wyglądało trochę inaczej, ale podczas każdego bardzo dużo się działo i mamy nadzieje, że dobrze się z nami bawiliście. Celem przeprowadzonych spotkań było zaznajomienie z ideą programu Erasmus+ oraz promocja ruszającej już za kilka dni rekrutacji. W najbliższym czasie będziemy publikować wiele treści wspierających was w całym procesie aplikacyjnym. Śledźcie naszą stronę!
DNI MOBILNOŚCI ERASMUS+
Kto was nigdy nie słyszał słowa „ERASMUS+”? A kto z was nigdy nie marzył o tym, żeby studiować za granicą? Teraz to wszystko jest na wyciągnięcie ręki!
Już w lutym odbędzie się rekrutacja na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+, ale zanim to nastąpi, spotkamy się na Wydziałach, żeby trochę przybliżyć Wam ideę programu Erasmus+.
Już w grudniu odbędą się Dni Mobilności Erasmus+! Odwiedzimy 11 Wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego i spotkamy się z Wami po to by odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania, zachęcić do wyjazdu oraz spędzić miło czas przy rozmowach o Erasmusie.
Podczas spotkań będziecie mogli wygrać ciekawe nagrody finansowane z programu Erasmus+, wpisać się do księgi pamiątkowej oraz zrobić zdjęcie aparatem natychmiastowym Instax. Na spotkaniach będą obecni studenci, którzy realizowali swoją mobilność w ramach programu Erasmus+ i opowiedzą o swoich doświadczeniach.
Już teraz możecie szukać na swoich wydziałach boxów, do których możecie wrzucać najbardziej nurtujące was pytania, na które odpowiemy podczas spotkań, a następnie opublikujemy w formie krótkiego guide dla studentów.
Poniżej dokładne informacje o spotkaniach:
-
05.12 - Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, w godz. 11.00 - 13.00, sala Rady Wydziału, ul. Narutowicza 59A
-
06.12 - Wydział Nauk o Wychowaniu, w godz. 12.00 - 14.00, Budynek B – Aula im.Kamińskiego, ul. Pomorska 46/48
-
11.12 - Wydział Prawa i Administracji, w godz. 10.00 - 12.00, hall na parterze, obok stołówki, ul. Kopcińskiego 8/12
-
11.12 - Wydział Nauk Geograficznych, w godz. 12.30 - 14.30, Sala Lustrzana Collegium Geographicum, ul. Kopcińskiego 31
-
12.12 -Wydział Matematyki i Informatyki, w godz. 10.00 - 12.00, główny hol (przy szatni), ul. Stefana Banacha 22
-
12.12 - Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, w godz. 12.45 - 14.45, Duża Aula, ul. Pomorska 149/153
-
13.12 - Wydział Filologiczny, w godz. 10.00 - 12.00, aula A1, Pomorska 171/173
-
13.12 - Wydział Chemii, w godz. 12.30 - 14.30, sala 101, ul. Tamka 12
-
14.12 - Wydział Zarządzania, w godz. 10.00 - 12.00, sala 31, ul. Matejki 22/26
-
15.12 - Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, w godz. 10.00 - 12.00, nowa część budynku T, Polskiej Organizacji Wojskowej 3/5
Erasmus? Czym tak naprawdę może być?
Odkrywaniem siebie oraz swoich umiejętności. Szansą na zmianę swojego sposobu myślenia. Wyzwaniem, któremu jesteśmy w stanie sprostać. Odważnymi decyzjami, które podejmujemy radząc sobie za granicą. Poznawaniem kultury innego państwa od kuchni. Dosłownie i w przenośni.
O Erasmusie mówi się wiele, lecz nie każdy miał okazję poznać jego prawdziwe oblicze. Sprawdziliśmy, co tak naprawdę daje nam wyjazd na studia zagraniczne. Byłe uczestniczki wymiany podzieliły się z nami swoimi przemyśleniami po zakończonym semestrze studiów za granicą.
Erasmus dał mi mnóstwo cennego doświadczenia. Zdobyłam przyjaźnie na całe życie,
a z osobami poznanymi na wymianie rozmawiam i spotykam się do dzisiaj. Erasmus otworzył mi oczy na inne kultury, nauczył otwartości i zrozumienia. Jednak przede wszystkim miałam również okazję dowiedzieć się wiele o sobie. Do Polski wróciłam jako odmieniona osoba
z nowymi celami życiowymi, marzeniami i ambicjami.
Aleksandra Libsz
Przede wszystkim przyjaźnie na całe życie i możliwość poznania obcych kultur. Stałam się również bardziej zaradna i samodzielna. Zwiedziłam wiele pięknych miejsc i Budapeszt traktuje jako swój drugi dom.
Patrycja Niewińska
Przede wszystkim niezapomniane wspomnienia, które zostaną ze mną już na zawsze. Erasmus pozwolił mi na bycie w pełni szczęśliwą, otworzył mnie na nowe doświadczenia. To w trakcie pobytu w Hiszpanii miałam uśmiech na twarzy częściej niż kiedykolwiek wcześniej.
Aleksandra Małyska
Wyjazd na Erasmusa może kojarzyć się także z wieloma stresującymi sytuacjami oraz wychodzeniem ze strefy komfortu. Czy jednak powinnyśmy się tego obawiać?
Głównie tego, że się nie odnajdę. Przed Erasmusem czytałam jedynie o pozytywnych doświadczeniach związanych z tą wymianą. Zdawało mi się, że każdy otacza się gronem znajomych i przeżywa najlepszy czas w swoim życiu. Bałam się tego, że się nie zaadoptuję.
Moim zdaniem kluczem było częste wychodzenie na różnego rodzaju eventy na samym początku wymiany. Prawdą jest, że większość osób jadących na Erasmusa jedzie tam sama i wszystkim zależy na poznaniu kogoś nowego. Dzięki temu, że na Erasmusa decyduje się udać coraz więcej osób, szansa na to, że znajdzie się kogoś o podobnych zainteresowaniach jest naprawdę spora.
Aleksandra Małyska
Przed wyjazdem bałam się, że nie poradzę sobie z życiem w nowym miejscu. Martwiłam się, że włoskie uczelnie będą różniły się tak bardzo od polskich, że nie będę się umiała na nich odnaleźć. Zastanawiałam się, czy mieszkanie, które pomogło mi znaleźć IC Bari, będzie mi odpowiadało. Wszystkie te obawy zniknęły wraz z upływającym czasem. Włoska uczelnia była bardzo otwarta na zagranicznych studentów, a wykładowcy starali się nam pomagać. Mieszkanie stało się jednym z moich ulubionych miejsc, bo to właśnie w nim spędzałam czas ze swoimi współlokatorkami z Turcji, z którymi szybko się zaprzyjaźniłam. Pokochałam każdy aspekt mojego nowego włoskiego życia i zapomniałam o strachu.
Beata Jaworska
Bałam się, że nie dam sobie rady w nowym mieście, nowym kraju. Że nie będę umiała studiować na zagranicznej uczelni. Przecież nikogo i niczego nie znam. Bałam się po prostu tej nowości, z która musiałam poradzić sobie sama. Ale właśnie nie jesteśmy do końca ze wszystkim sami! Ludzie nawet na ulicy są bardzo pomocni i przyjaźni. Mieszkamy z współlokatorami albo mamy zawsze sąsiadów, którzy też na pewno chętnie nam pomogą.
Agnieszka Wójtowicz
A w jaki sposób Erasmus wpływa na sytuację na rynku pracy? Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie i czy pracodawcy zwracają na to uwagę?
Wyjazd na Erasmusa to wyjście ze swojej strefy komfortu. Mamy okazję podszkolić swoje umiejętności językowe oraz poznajemy masę nowych ludzi. Przedmioty na uczelniach zagranicznych często różnią się od tego, w jaki sposób są one prowadzone w Polsce i skupiają się w dużym stopniu na kształtowaniu umiejętności miękkich. Wszystko to jest ogromną wartością dodaną na rynku pracy.
Aleksandra Libsz
Erasmus nas wyróżnia! Ukazuje, że nie boimy się zmian, szybko się adaptujemy, jesteśmy otwarci na nowe wyzwania i odważni. Myślę, że nie muszę podkreślać nabytych umiejętności językowych i komunikatywnych.
Patrycja Niewińska
Jeszcze będąc na Erasmusie musiałam szukać praktyk, które miałam odbyć we wakacje. Udało mi się nawet znaleźć staż, a podczas rozmów rekrutacyjnych dostawałam głównie pytania o Erasmusa.
Martyna Sobieraj
Jak widzicie, zdecydowanie warto wyjechać na Erasmusa. Mamy nadzieję, że już niedługo to Wy będziecie mogli opowiadać o swoich pozytywnych doświadczeniach z wymiany.
SAY YES TO ERASMUS - SPOTKANIE 19.07
Co to było za spotkanie!
Za nami wieczór pełen pytań, odpowiedzi i wymiany doświadczeń…
W środę wieczorem BWZ spotkał się ze studentami, którzy wybierają się na studia w ramach programu Erasmus+ aby odpowiedzieć na ich pytania i wesprzeć ich podczas uzupełniania dokumentacji oraz innych spraw które trzeba załatwić przed wyjazdem.
Ponad 60 studentów UŁ wysłuchało krótkiej prezentacji pracowników BWZ na temat potrzebnej dokumentacji oraz tego jak ją wypełnić, a także wskazówek dotyczących wyjazdu. Następnie zrobiliśmy sesje pytań i odpowiedzi, odpowiadając na najtrudniejsze i najbardziej zastanawiające pytania. Oprócz tego opowiedzieliśmy studentom o możliwościach czekających na nich za granicą, wspominając korzyści płynące z posiadania karty ESN.
W spotkaniu wzięli tez udział byli studenci programu Erasmus którzy realizowali swoją mobilność w poprzednich latach. Studenci którzy byli w Porto, Mediolanie, Alicante oraz Granadzie podzielili się swoją historią, doświadczeniem oraz dobrymi i złymi praktykami.
Nie zabrakło integracji, rozmów w kuluarach oraz wymiany kontaktów. Okazało się że wiele osób jedzie w to samo miejsce lub do tego samego kraju - co sprawiło że studenci na start otrzymali wsparcie od siebie nawzajem.
„Bardzo się cieszę że przyszłam bo
dowiedziałam się wielu rzeczy o których wcześniej nie miałam pojęcia - to spotkanie otworzyło mi oczy!” - mówi po spotkaniu Julia, przyszła studentka programu Erasmus+.
Jak mogliśmy zauważyć jest duża potrzeba takich spotkań, za nami pierwsze ale na pewno nie ostatnie! Stay tuned bo już niedługo poinformujemy o kolejnych wydarzeniach!
WIRTUALNA ŻYWA KSIĄŻKA ERASMUSA
Co to jest?
Żywa Książka to inicjatywa Biura Współpracy z Zagranicą w ramach programu Erasmus+ oraz programu Mentor, mająca na celu stworzenie wirtualnego albumu studentów i ich historii związanych z doświadczaniem mobilności oraz angażowanie ich w akcje promocyjne programu na etapie rekrutacji.
W jednym miejscu zbieramy nie tylko Wasze sylwetki, dajemy miejsce na pokazanie, jak Wasze życie zmieniło się po Erasmusie, czy udało Wam się spełnić marzenia, jak przeżyliście całą przygodę, ale również formujemy niepowtarzalne źródło inspiracji i motywacji dla każdego, komu wyjazd zagranicę nieśmiało chodzi po głowie.
Żywa Książka symbolem Eramus+ UŁ
Mimo że jesteśmy w różnym wieku, z różnych miejsc i różnych kierunków studiów, tworzymy jedną wielką Erasmusową społeczność, w której łączą nas doświadczenia i wspomnienia. Żywa Książka będzie nie tylko źródłem informacji oraz motywacji, ale także stanie się naszym znakiem rozpoznawczym, maskotką, która przypomni nam, że mimo różnic w gruncie rzeczy mamy coś wspólnego, czym pragniemy się dzielić.
DNI MOBILNOŚCI UŁ 2023
Za nami Dni Mobilności 2023 UŁ
W dniach 14.02 -01.03. 2023 r. Studenci mogli wziąć udział w spotkaniach informacyjnych na 11 Wydziałach Uniwersytetu Łódzkiego.
Na spotkaniach obecni byli przedstawiciele Biura Współpracy z Zagranicą, którzy opowiadali o technicznych aspektach wyjazdów, a także studenci UŁ, którzy byli już na Erasmusie i chcieli podzielić się swoimi wrażeniami z wyjazdu.
Co więcej studenci mogli spotkać nas na wydziałowych korytarzach - wszystko to za sprawą projektu Erasmus Caffe, który zgromadził zarówno byłych stypendystów jak
i przyszłych uczestników wymian. Studenci mogli porozmawiać ze swoimi rówieśnikami dlaczego warto wyjechać na Erasmusa i jak się do tego przygotować.
Aż 670 studentów zdecydowało się aplikować na wyjazd na studia zagraniczne, a to dopiero początek, ponieważ możliwości wyjazdowych będzie znacznie więcej.
Wypatrujcie innych wydarzeń związanych z mobilnością wkrótce!
ZOSTAŃ MENTOREM ESN!
Jeśli chcesz poznać nowych ludzi, poprawić swoje umiejętności językowe lub po prostu pomóc innym studentom, ESN UŁ zaprasza Cię, aby zostać Mentorem ESN!
Mentor ESN to student, który bierze pod swoje skrzydła studentów z wymiany podczas ich pierwszych dni w Łodzi. Pomaga nowym studentom i pokazuje im sposoby na szybką adaptację w Polsce i na samej uczelni. Podpowie jak rozwiązywać codzienne wyzwania, które z pewnością napotkają w nowym kraju i będzie ich pierwszym przyjacielem w nowym miejscu!
Dołącz i zostań Mentorem ESN UŁ: https://forms.gle/fE2PonyWoFZkUeVQ8
BECOME AN ESN MENTOR
If you want to meet new people, improve your language skills, or just help other students, ESN UL invites you to become an ESN Mentor!
ESN Mentor is a student who takes exchange students under their wing during their first days in Lodz. They help new students and show them ways in which they can quickly adapt in Poland and at the university itself. The job of a Mentor is to tell them how to solve everyday challenges that they will certainly meet in a new country and be their first friend in a new place!
Join and become an ESN UL MENTOR: https://forms.gle/fE2PonyWoFZkUeVQ8
DOŁĄCZ DO ERASMUS STUDENT NETWORK UŁ
Jest organizacją studencką typu non-profit zajmującą się organizacją wydarzeń i projektów skierowanych w stronę osób studiujących w Polsce w ramach programu Erasmus i studentów lokalnych. Działamy przy Uniwersytecie Łódzkim i dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Jesteśmy częścią europejskiej sieci ESN (Erasmus Student Network) (40 krajów, ponad 500 sekcji na uczelniach wyższych, ponad 14 000 wolontariuszy!).
Jest to grupa kreatywnych i zaangażowanych ludzi starających się dążyć do perfekcji w przygotowywaniu projektów i organizowaniu wydarzeń związanych z promocją wymian studenckich. Ich celem jest integracja środowiska studenckiego z Unią Europejską.
Ich działalność opiera się na pracy w grupach, w których wszyscy członkowie mają taką samą szansę i możliwość zdobywania doświadczenia a jedynym ograniczeniem jest ich własna kreatywność. Pozwala to na ogromne możliwości i rozwijanie swoich pasji!