KIERUNEK: ZARZĄDZANIE MIASTEM

Opis studiów

Kierunek ZARZĄDZANIE MIASTEM oferuje studentowi możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie szeroko rozumianego zarządzania środowiskiem miejskim, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych metod zarządzania miastem zorientowanych na podnoszenie jego atrakcyjności i konkurencyjności. Program studiów obejmuje niezbędne podstawy wiedzy z zakresu wyzwań i zagrożeń dla miejskiego środowiska przyrodniczego. Ważnym aspektem kształcenia jest poznanie współczesnych uwarunkowań rozwoju i zarządzania organizacjami biznesowymi, publicznymi i społecznymi, a także rozwijanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi instrumentami zarządzania.

Szczególny nacisk położono na zaprezentowanie innowacyjnych metod zarządzania miastem w kontekście zarządzania środowiskowego oraz zastosowania wspomagania procesowego i technologicznego procesów decyzyjnych w sektorze publicznym. Kształcenie to ma w szczególności prowadzić do poprawnego rozpoznawania uwarunkowań środowiskowych funkcjonowania organizacji różnego typu, a następnie rozwijania zdolności opracowywania rozwiązań służących wdrażaniu systemów zarządzania środowiskowego, programów działań środowiskowych, a także kreowaniu pro-środowiskowych innowacji w mieście.

Kształcenie w ramach kierunku oferuje studentowi możliwość rozwijania aktywnych postaw zarówno w sferze pracy indywidualnej, jak i zespołowej, wspiera kreatywność oraz rozwija zdolność do konstruktywnego prezentowania własnych poglądów i opinii. Profil studiów został ukierunkowany na wykształcenie u przyszłych absolwentów umiejętności profesjonalnych, nabywanych także w ramach praktyk zawodowych, wzmacniających ich pozycję na rynku pracy.

Kadra naukowa

Zajęcia na kierunku Zarządzanie miastem prowadzone są przez wysoko wykwalifikowaną, interdyscyplinarną kadrę naukowo – dydaktyczną oraz specjalistów-praktyków w zakresie zarządzania miastem i zarządzania środowiskowego.

W ramach zajęć wykorzystywane będą zarówno tradycyjne metody dydaktyczne (np. wykłady konwersatoryjne czy problemowe), jak również innowacyjne metody angażujące i motywujące studentów (np. problem-based learning, grywalizacja, metody aktywizujące oraz nauczanie hybrydowe).

Oferowane będą także fakultatywne zajęcia w języku angielskim i hiszpańskim prowadzone zarówno przez wykładowców polskich jak i zagranicznych.

Rada Menedżerów Publicznych

Przy Wydziale Zarządzania funkcjonuje Rada Menedżerów Publicznych, złożona z przedstawicieli instytucji publicznych, menedżerów i konsultantów, którzy na co dzień sprawnie i skutecznie zarządzają sprawami publicznymi w Łodzi i województwie łódzkim. W ramach organizowanych „Spotkań z Menedżerami Publicznymi” studenci mają możliwość uczestnictwa w wykładach i dyskusjach eksperckich dotyczących najważniejszych problemów funkcjonowania sektora publicznego. Menedżerowie, w ramach spotkań ze studentami, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu m.in. promocji miasta, partycypacji mieszkańców w zarządzaniu miastem i regionem, zarządzania usługami publicznymi czy zarządzania finansami. Reprezentanci Rady Menedżerów Publicznych oraz Wydziału Zarządzania UŁ tworzą też Kapitułę Konkursu „Prace dyplomowe dla sektora publicznego”, w ramach którego corocznie wyłaniane i nagradzane są najlepsze prace licencjackie i magisterskie, napisane we współpracy z organizacjami, których przedstawiciele wchodzą w skład Rady.

Charakterystyka kierunku.


Skład Rady Programowej kierunku:

Kierownik kierunku: dr Beata Banachowicz
Koordynator kierunku: dr Magdalena Wiśniewska

Członkowie Rady Programowej: prof. dr hab. Tadeusz Markowski, dr hab. Dominik Drzazga, dr hab. Wawrzyniec Rudolf, prof. UŁ; dr hab. Maciej Turała, prof. UŁ
 

Główne przedmioty

  • Zintegrowane zarządzanie rozwojem
  • Technologie i innowacje w zarządzaniu środowiskowym
  • Marketing miejski
  • Partycypacja i komunikacja społeczna
  • Smart city i zielone wspólnoty
  • Usługi publiczne
  • Współczesne wyzwania środowiskowe
  • Transformacja energetyczna
  • Kultura i media na rzecz zrównoważonego rozwoju

Plan studiów stacjonarnych.
(Siatka studiów od roku akademickiego 2024)

Sylwetka absolwenta

Podstawowym celem studiów na kierunku ZARZĄDZANIE MIASTEM jest kształcenie specjalistów dla potrzeb zarządzania środowiskowego w jednostkami samorządu terytorialnego. Absolwenci będą przygotowani do pełnienia funkcji organizacyjnych i zarządczych w administracji samorządowej oraz w jej jednostkach organizacyjnych. Będą także posiadali wiedzę i umiejętności niezbędne do oceny oddziaływania polityki miejskiej na funkcjonowanie innych organizacji, w tym biznesowych i społecznych, w kontekście kształtowania warunków do zrównoważonego rozwoju wspólnoty samorządowej.

Absolwenci kierunku mogą znaleźć zatrudnienie jako: przedstawiciele władz publicznych (np. radni czy urzędnicy publiczni), działacze organizacji biznesowych i profesjonalnych, specjaliści w dziedzinie ochrony środowiska i zarządzania środowiskowego zarówno w sektorze publicznym, jak i biznesowym, koordynatorzy i specjaliści do spraw zarządzania, administracji i rozwoju.

Zasady przyjęć

Kategoria przedmiotu Przedmioty
1 maksymalnie jeden (wymagany)

język obcy nowożytny

2 maksymalnie jeden (wymagany)

geografia, historia, informatyka, matematyka, WOS

3 maksymalnie dwa (nie wymagane)

biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, matematyka, WOS

Zasady przeliczania punktacji uzyskanej na maturze

Kategoria przedmiotu Poziom podstawowy Poziom rozszerzony Poziom dwujęzyczny w przypadku języka obcego
1
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1,5 4 5 (dla neofilologii x7)
2
do przeliczenia uwzględniany jest jeden wynik z przedmiotu
Przedmiot jest wymagany
1 3 3,75
3
do przeliczenia uwzględniane są maksymalnie dwa wyniki z przedmiotów
Przedmioty nie są wymagane: posiadanie przedmiotów daje dodatkowe punkty, ale ich brak nie wpływa na możliwość ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek/specjalność
0,5 1 1,25

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja.wz@uni.lodz.pl

Telefon: (42) 635 50 51

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Zarządzania

Matejki 22/26 90-237 Łódź